Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům – vybíráme pozemek

  9:23aktualizováno  9:23
V minulém článku jsme hovořili o koupi pozemku a nastínili jsme také otázku výběru vhodného projektu, který je předmětem dnešního příspěvku...
Tisková zpráva

V #!Rodinný dům – kde, co, za kolik a kde na to vzít?##minulém článku!# jsme hovořili o koupi pozemku a nastínili jsme také otázku výběru vhodného projektu, který je předmětem dnešního příspěvku.

Volba a pořízení projektu pro stavbu rodinného domu je současně s výběrem parcely pro výstavbu nejdůležitější etapou rozhodování, které je nutno věnovat náležitou pozornost. V této fázi se totiž zásadním způsobem rozhoduje o funkčnosti rodinného domku, jeho kvalitách prostorových i estetických a hlavně o celkových nákladech na stavbu rodinného domu.

Dovolte, abychom nyní zmínili několik praktických rad pro výběr vhodného projektu. V současné době většina stavebníků rodinných domků preferuje typ volně stojícího rodinného domku v zahradě, který má určitě řadu výhod z hlediska kvalit bydlení , ale je náročný na prostor - tedy na velikost stavebního pozemku.

Odstupové vzdálenosti od sousedních parcel by měly být minimálně 5 m, aby bylo do obvodových stěn domu obrácených k sousedům možné umístit okna obytných místností. Vzdálenost mezi sousedními domy má být minimálně 10 m, nesmí však být menší než 7 m. Podrobněji o podmínkách zástavby pojednává § 44 vyhlášky 83/76 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu ve znění pozdějších předpisů. Nezapomeňte, že mimo tyto obecné požadavky je třeba na příslušném stavebním úřadu zjistit regulační zásady, které platí pro danou lokalitu či parcelu dle schválené územně plánovací dokumentace - většinou se jedná o určení stavební čáry, výšky zástavby, tvaru a sklonu střechy, procenta zastavění pozemku apod.

Opomíjeným typem zástavby rodinných domků v České republice jsou dvojdomky, které jsou vhodné zejména tam, kde šířka parcely neumožní stavět volně stojící dům, protože odstupy od hranic pozemku by byly příliš malé (tj. pod 4m).

Dalším důležitým faktorem při výběru typu rodinného projektu je počet osob, pro který bude rodinný dům určen, zda bude jednogenerační či dvougenerační a na základě vyhodnocení místa stavby a stavební parcely se rozhodneme zda chceme stavbu přízemní, přízemní s obytným podkrovím nebo vícepodlažní, podsklepenou částečně či zcela nepodsklepenou.

Neméně důležitým je také rozhodnutí, kde budeme odstavovat osobní vozidla, tj. zda chceme garáž, dvojgaráž příp. jen přístřešek. Nakonec je vhodné si uvědomit, jaké budou naše požadavky na příslušenství domu, tj. dílnu, sklady, okrasné a užitkové zahrady apod.

Nyní při ujasnění všech shora uvedených požadavků můžeme přistoupit k výběru projektu z široké nabídky typových projektů nebo zadat vypracování projektu stavby odborné projektové firmě či autorizovanému architektovi. Existuje mnoho firem, které se zabývají projektováním rodinných domků. Nabídku jedné z nich, se kterou máme velmi dobré zkušenosti je možné nelézt ZDE.

Výběr z typových projektů volíme tehdy, když jsou naše požadavky na rodinný dům obvyklé jako u ostatních stavebníků, máme rovnou nebo mírně svažitou parcelu s vhodnou orientací ke světovým stranám a parcelu, která je dostatečně široká (nejlépe o 10 m širší, než je šířka zvoleného typového domu).

Pokud jsou Vaše požadavky na rodinný dům specifické , zadejte zpracování příslušné projektové dokumentace odborné projektové firmě.Takto zpracovaná dokumentace pro stavbu rodinného domku bývá samozřejmě dražší.

Co je třeba nyní udělat? Zahájit územní, stavební a kolaudační řízení pro výstavbu námi vybraného rodinného domu, o kterém bude řeč příště.

Pokud máte zájem o obecné informace o hypotékách a podmínkách poskytování hypoték u jednotlivých bank, potom kliknětě ZDE.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.