Rok 2004 přinese důležité změny

Výše nemocenské za prvních čtrnáct dnů bude nižší, diskriminovaní zaměstnanci dostanou šanci se účinněji bránit, podpora v nezaměstnanosti se zvýší a při pobírání rodičovského příspěvku bude možné si neomezeně přivydělávat. To jsou změny, které vstoupí v platnost v roce 2004.

Změny ve výši nemocenské a v podmínkách poskytování starobního důchodu při další výdělečné činnosti vstoupí v platnost od 1. ledna roku 2004. Od května se počítá s tím, že začnou platit nové podmínky vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Podobně to bude i se změnami v zákoníku práce, týkajícími se definicí diskriminace a sexuálního obtěžování. Zaměstnavatelé by měli včas zaregistrovat omezení možnosti opakovaně uzavírat smlouvy na dobu určitou a změny v ustanovení v přestávkách na jídlo.

Nemocenská bude nižší

V příštím roce je třeba počítat s tím, že při placení stejně vysokého sociálního pojištění dostanou nemocní od státu o něco méně peněz. Nejcitelnější úbytek

"Několika měsíční nemocenská" aneb má zaměstnanec právo na nemocenské dávky?

zaznamenají ti, kteří budou nemocní pouze několik dní - v prvních třech dnech totiž dostanou o polovinu méně než dosud, od čtvrtého dne v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti pak zhruba o deset procent méně. Sice se snižuje výše denního vyměřovacího základu nemocenské, ale zároveň prodlužuje takzvané rozhodné období, z něhož se základ vypočítává - ze současného jednoho čtvrtletí na celý kalendářní rok. "Oproti dřívějšku si polepší lidé s vyššími příjmy, kteří platí vyšší nemocenské pojištění, protože jejich denní dávky nemocenského budou vyšší, než tomu bylo dosud," doplňuje právník Oldřich Choděra.

Výdělečná činnost v důchodu

Od 1. ledna 2004 dochází ke změnám podmínek v poskytování starobního důchodu při další výdělečné činnosti. Týkají se poživatelů tzv. řádného starobního důchodu a spočívají v tom, že se upouští od dosavadního sledování příjmu z další výdělečné činnosti v prvních 24 kalendářních měsících počítaných od prvního dne kalendářního

O čem se bude ještě jednat?

Od května příštího roku by mělo dojít k dalším změnám, z nichž uvádíme například:

* Zvýší se podpora v nezaměstnanosti. Lidé starší 50 let ji budou moci pobírat až o půl roku déle než teď. Více od státu dostanou lidé během druhých tří měsíců bez práce, a to 45 procent předchozího čistého výdělku namísto dosavadních 40 procent. První čtvrtrok bez práce budou nadále pobírat polovinu své minulé čisté mzdy.

* Za diskriminaci se bude považovat i jednání zahrnující podceňování, navádění nebo vyvolávání nátlaku nebo jednání spočívající v systematickém psychickém pronásledování nebo šikanování zaměstnance (mobbing).

* Konkurenční doložka se bude týkat pouze úzce vymezeného okruhu lidí, kteří přišli do styku s tak speciálními nebo důvěrnými informacemi, že by po svém odchodu mohli svému současnému zaměstnavateli výrazně ztížit činnost - aby to neudělali, bude jim muset nově za jejich mlčení zaplatit. Jestliže zaměstnanec dohodu poruší, bude muset zaplatit pokutu. Současně se ruší možnost poskytnutí odchodného, tzv. zlatých padáků.

* Pracovní poměr na dobu určitou bude možno sjednávat pouze po dobu dvou let. Pak pracovní poměr skončí, plynule přejde na smlouvu na dobu neurčitou, nebo musí být se zaměstnancem uzavřena smlouva na dobu neurčitou.

* Přestávku na jídlo a oddech musí zaměstnavatel poskytnout v trvání nejméně 30 minut nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce (mladistvým po 4,5 hodiny).

* Rodič, který pobírá rodičovský příspěvek, si současně smí neomezeně přivydělávat.

* Příjmy nezaopatřených dětí za měsíce červenec a srpen se nebudou zahrnovat do rozhodného příjmu společně posuzovaných osob. Toto opatření by mělo zvýšit motivaci studentů k výdělečné činnosti v době prázdnin a také se pozitivně odrazí v nárocích na další dávky státní sociální podpory a jejich výši, zejména pak u sociálního příplatku.
měsíce, v němž byl důchodový věk dosažen. Dosavadní podmínka sjednání pracovněprávního vztahu na dobu určitou se zpřísňuje na podmínku sjednání takového vztahu na dobu nepřesahující jeden rok, lze-li jej takto sjednat.

"Pracovněprávním vztahem se přitom rozumí pouze pracovní poměr a dohoda o pracovní činnosti, nikoli tedy například dohoda o provedení práce, výkon funkce soudce, člena parlamentu nebo zastupitelstva územního samosprávného celku, služební poměr a přirozeně ani činnost osob samostatně výdělečně činných," upřesňuje Monika Hladíková z ministerstva práce a sociálních věcí. Příjmem, který již nebude pro tyto účely sledován, je však třeba rozumět až příjem zúčtovaný za leden 2004, nikoli tedy příjem za prosinec 2003, byť by byl vyplacen až v lednu 2004.

Počítání nemocenské

V současné době platí, že pokud váš "vyměřovací základ" dosahuje 480 korun na den nebo méně, počítá se tato částka v plné výši; od 480 do 690 korun je to už pouhých 60 procent. Pokud vám vychází ještě více, máte smůlu - zmíněných 690 korun je maximum. Počínaje Novým rokem na tom bude hůře první skupina nemocných, tedy většina: ze základu 480 korun se v prvních 14 dnech bude započítávat jen 90 procent, u zbylých případů se nic nezmění.

Navíc, v úvodu zmíněná nejcitelnější redukce spočívá v tom, že v prvních třech dnech dostane nemocný člověk pouhých 25 procent "vyměřovacího základu" místo nynějších 50 procent. Snížení o deset procent se týká rovněž dalších dávek, například podpory pro ošetřování člena rodiny. Naopak vyrovnávací příspěvky v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství zůstanou beze změny - pouze se prodlouží, stejně jako u nemocenské, zmiňované rozhodné období pro výpočet vyměřovacího základu.