Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2008: Co se mění v práci

aktualizováno 
Od 1. ledna je účinná novela zákoníku práce. Středoškoláci mohou nově opět pracovat 8 hodin denně. Mění se i nemocenská.

S novým rokem se trochu pozměnil zákoník práce, který se používá teprve od loňska. Asi nejvýznamnější změnou je konec omezení, podle kterého mohli zaměstnanci mladší 18 let pracovat jen 30 hodin týdně a za jednu směnu maximálně 6 hodin. To jim komplikovalo především letní brigády. Nově mohou pracovat až 8 hodin denně. A délka jejich práce třeba i u více zaměstnavatelů nesmí dohromady přesáhnout 40 hodin týdně.

Podle René Kuchára, jednatele Agentury Student, se středoškolákům výrazně uleví při shánění práce. „V roce 2007 byli od brigád v podstatě odříznuti. Většina firem potřebovala pracovníky na osmihodinové směny, málokterá vyšla mladým vstříc a zaměstnala je na šest hodin,“ vysvětluje Kuchár. Zatímco v roce 2006 zprostředkovala jeho agentura práci několika stovkám středoškoláků, loni to bylo o řád méně - maximálně desítky. „Trápilo to i některé firmy. Například roznášení či rozdávání letáků není práce, o kterou by měli velký zájem vysokoškoláci. Středoškoláci na šest hodin se jim ale nevyplatili,“ doplňuje René Kuchár.

Některé změny jsou formální
Novela zákoníku je označována jako „technická“. Má jej hlavně sladit s jinými předpisy, a proto nezavádí mnoho dalších praktických novinek. Drobnou změnu doznala takzvaná konta pracovní doby, která se v praxi moc nevyužívají. Zaměstnavatel už nepotřebuje předchozí souhlas jednotlivých zaměstnanců, aby je mohl zavést. To by mělo jejich většímu využívání napomoci.

Novela také zpřesňuje ustanovení o odstupném ve výši 12 platů při výpovědi ze zdravotních důvodů. Zaměstnavatel nemusí odstupné vyplácet, pokud se zcela zprostí své odpovědnosti za nemoc či úraz. To se mu podaří v případě, že zaměstnanec vlastní vinou porušil předpisy nebo se mu úraz stal pod vlivem alkoholu.

V prvních třech dnech nemoci nedostanete nic
Největší novinka, se kterou se už v těchto dnech setkávají první zaměstnanci, se netýká zákoníku práce. Je to změna vyplácení nemocenské. „V prvních třech dnech nemoci nedostanete dávky,“ upřesňuje Štěpánka Filipová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. Peníze z pojištění se tedy nově vyplácejí až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti. I potom jsou dávky nižší než dosud. Velmi zjednodušeně řečeno: základ, ze kterého se vypočítávají, se snižuje o deset procent, tak jak tomu dosud bylo jen v prvních 14 dnech nemoci.

Nejvyšší možná dávka za první měsíc neschopenky byla dosud 12 995 korun, od 1. ledna je to pouze 10 368 korun. Dávky jsou odstupňované podle toho, jak dlouho stonáte. I ve třetím měsíci nemoci, po kterém se už nezvyšují, však budou nižší než v roce 2007. Maximální dávka tehdy byla 14 370 korun, dnes je to 13 30 korun.

Plánovaná změna, podle které měli v prvních 14 dnech nemoci vyplácet dávky přímo zaměstnavatelé, nikoli správa sociálního zabezpečení, se opět o rok odkládá a začne platit nejdříve v roce 2009.

Významnou novinkou, která je aktuální už od úterý, je zkrácení ochranné lhůty. Dosud platilo, že zaměstnanec, který odešel z práce a zatím nenastoupil do nového zaměstnání, mohl pobírat nemocenskou, pokud onemocněl do 42 dnů od ukončení pracovního poměru. Toho lidé často zneužívali a při hledání nové práce brali nemocenské dávky bezdůvodně. Od 1. ledna se ochranná lhůta zkrátila na 7 dní.

Důchody se zvyšují
Základní výměra důchodů se z loňských 1 570 korun zvýšila na 1 700 korun. Procentní výměra vzrostla o 3 procenta. Týká se to starobních, předčasných i invalidních důchodů. „Pokud někdo pobíral starobní důchod například 9 250 korun, od ledna dostane o 361 korun víc, tedy 9 611 korun,“ popisuje Štěpánka Filipová z České správy sociálního zabezpečení. Připomíná, že o zvýšení není třeba žádat, narostou automaticky. Oznámení o tom by měl každý důchodce dostat poštou nejpozději začátkem února spolu s lednovým důchodem.

Novinky k 1. lednu 2008

  • Lidé mladší 18 let mohou pracovat 8 hodin denně a 40 hodin týdně. Skončilo omezení, které jim dovolovalo jen šestihodinové směny a třicetihodinový týden.
  • V prvních 3 dnech nemoci se nevyplácí nemocenská.
    Na tu je nárok až od 4. dne. Celkově se dávky snižují.
  • Všem, kteří pobírají nějaký typ důchodu, se zvýší příjem - procentní výměra stoupla o 3 procenta, základní výměra se zvýšila
  • Největší novinkou je změna nemocenské. První tři dny nemoci nedostanete žádné dávky. Ty se snižují i zaměstnancům, kteří zůstanou doma delší dobu.
Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz