Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2008: Co se mění v práci

aktualizováno 
Od 1. ledna je účinná novela zákoníku práce. Středoškoláci mohou nově opět pracovat 8 hodin denně. Mění se i nemocenská.

S novým rokem se trochu pozměnil zákoník práce, který se používá teprve od loňska. Asi nejvýznamnější změnou je konec omezení, podle kterého mohli zaměstnanci mladší 18 let pracovat jen 30 hodin týdně a za jednu směnu maximálně 6 hodin. To jim komplikovalo především letní brigády. Nově mohou pracovat až 8 hodin denně. A délka jejich práce třeba i u více zaměstnavatelů nesmí dohromady přesáhnout 40 hodin týdně.

Podle René Kuchára, jednatele Agentury Student, se středoškolákům výrazně uleví při shánění práce. „V roce 2007 byli od brigád v podstatě odříznuti. Většina firem potřebovala pracovníky na osmihodinové směny, málokterá vyšla mladým vstříc a zaměstnala je na šest hodin,“ vysvětluje Kuchár. Zatímco v roce 2006 zprostředkovala jeho agentura práci několika stovkám středoškoláků, loni to bylo o řád méně - maximálně desítky. „Trápilo to i některé firmy. Například roznášení či rozdávání letáků není práce, o kterou by měli velký zájem vysokoškoláci. Středoškoláci na šest hodin se jim ale nevyplatili,“ doplňuje René Kuchár.

Některé změny jsou formální
Novela zákoníku je označována jako „technická“. Má jej hlavně sladit s jinými předpisy, a proto nezavádí mnoho dalších praktických novinek. Drobnou změnu doznala takzvaná konta pracovní doby, která se v praxi moc nevyužívají. Zaměstnavatel už nepotřebuje předchozí souhlas jednotlivých zaměstnanců, aby je mohl zavést. To by mělo jejich většímu využívání napomoci.

Novela také zpřesňuje ustanovení o odstupném ve výši 12 platů při výpovědi ze zdravotních důvodů. Zaměstnavatel nemusí odstupné vyplácet, pokud se zcela zprostí své odpovědnosti za nemoc či úraz. To se mu podaří v případě, že zaměstnanec vlastní vinou porušil předpisy nebo se mu úraz stal pod vlivem alkoholu.

V prvních třech dnech nemoci nedostanete nic
Největší novinka, se kterou se už v těchto dnech setkávají první zaměstnanci, se netýká zákoníku práce. Je to změna vyplácení nemocenské. „V prvních třech dnech nemoci nedostanete dávky,“ upřesňuje Štěpánka Filipová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. Peníze z pojištění se tedy nově vyplácejí až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti. I potom jsou dávky nižší než dosud. Velmi zjednodušeně řečeno: základ, ze kterého se vypočítávají, se snižuje o deset procent, tak jak tomu dosud bylo jen v prvních 14 dnech nemoci.

Nejvyšší možná dávka za první měsíc neschopenky byla dosud 12 995 korun, od 1. ledna je to pouze 10 368 korun. Dávky jsou odstupňované podle toho, jak dlouho stonáte. I ve třetím měsíci nemoci, po kterém se už nezvyšují, však budou nižší než v roce 2007. Maximální dávka tehdy byla 14 370 korun, dnes je to 13 30 korun.

Plánovaná změna, podle které měli v prvních 14 dnech nemoci vyplácet dávky přímo zaměstnavatelé, nikoli správa sociálního zabezpečení, se opět o rok odkládá a začne platit nejdříve v roce 2009.

Významnou novinkou, která je aktuální už od úterý, je zkrácení ochranné lhůty. Dosud platilo, že zaměstnanec, který odešel z práce a zatím nenastoupil do nového zaměstnání, mohl pobírat nemocenskou, pokud onemocněl do 42 dnů od ukončení pracovního poměru. Toho lidé často zneužívali a při hledání nové práce brali nemocenské dávky bezdůvodně. Od 1. ledna se ochranná lhůta zkrátila na 7 dní.

Důchody se zvyšují
Základní výměra důchodů se z loňských 1 570 korun zvýšila na 1 700 korun. Procentní výměra vzrostla o 3 procenta. Týká se to starobních, předčasných i invalidních důchodů. „Pokud někdo pobíral starobní důchod například 9 250 korun, od ledna dostane o 361 korun víc, tedy 9 611 korun,“ popisuje Štěpánka Filipová z České správy sociálního zabezpečení. Připomíná, že o zvýšení není třeba žádat, narostou automaticky. Oznámení o tom by měl každý důchodce dostat poštou nejpozději začátkem února spolu s lednovým důchodem.

Novinky k 1. lednu 2008

  • Lidé mladší 18 let mohou pracovat 8 hodin denně a 40 hodin týdně. Skončilo omezení, které jim dovolovalo jen šestihodinové směny a třicetihodinový týden.
  • V prvních 3 dnech nemoci se nevyplácí nemocenská.
    Na tu je nárok až od 4. dne. Celkově se dávky snižují.
  • Všem, kteří pobírají nějaký typ důchodu, se zvýší příjem - procentní výměra stoupla o 3 procenta, základní výměra se zvýšila
  • Největší novinkou je změna nemocenské. První tři dny nemoci nedostanete žádné dávky. Ty se snižují i zaměstnancům, kteří zůstanou doma delší dobu.
Autoři: , ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz