Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Románek s kolegou. Hranice vztahu na pracovišti má každý jinde

aktualizováno 
Navazování kamarádských nebo milostných vztahů se člověk neubrání ani v zaměstnání. Naopak právě tady trávíte nejvíce času a máte možnost vídat a pozorovat svůj idol častěji. Ale vymezit si hranice vztahu v práci je důležité.
Najít správné hranice, za které si své kolegy pustíme, je těžké.

Najít správné hranice, za které si své kolegy pustíme, je těžké. | foto: Profimedia.cz

Pár obyčejných frází se může změnit v horlivé dialogy, končící zamilovanými pohledy a pusou na místech, kde si myslíte, že vás nikdo nevidí. V profesním životě není příliš vhodné směšovat osobní a pracovní vztahy. Ne vždy mohou skončit dobře.

Firemní akce lákají
Některá zaměstnání umožňují se neustále seznamovat s novými lidmi z různých oborů. Firemní večírky, pracovní obědy, večeře nebo různé výjezdy mimo pracoviště svádí k neformálnějšímu jednání v osobních vztazích. Právě mimo kancelář se zaměstnanci cítí lépe, proto není o nezávaznou zábavu nouze. Ale i tady je potřeba si uvědomovat svoji osobní zodpovědnost, profesionalitu a sebevědomí. Platí - čím vyšší postavení, tím větší odstup a respekt by si měl manažer zachovat.

Hranice má každý jinde
Každý určitě rád slyší, že mu to sluší, nádherně voní nebo jak je úžasný. K osobním vztahům patří i dvojsmyslné řeči. Pro mnohé ženy je právě muž velkou motivací proto, aby chodily hezky oblékané, upravené. Příliš vyzývavé oblečení může ale způsobit, že různé poznámky přejdou až v doteky. Ze strany mužů se sexuálním podtextem, ze strany žen bývají doteky spíše ironické.

Někomu tyto lichotky vyhovují, jiný se při nich cítí trapně. Předejít tomu lze oblékáním vkusným, elegantním, přiměřeným situaci a pracovnímu zařazení. Totéž platí o líčení, úpravě vlasů a nehtů.

. cO VADÍ ŽENÁM

Nechtěné dotyky
Sexuálně podbarvené řeči
Lechtivé vtipy
Dvojsmyslné narážky
Umístění ženských aktů na spořič obrazovky
Vylepování sexuálně orientovaných obrázků

Ustát takovéto lichotky a nevěřit jim, je těžké. Proto najít správné hranice, za které si své kolegy pustíme, není jednoduché. Vždy platí, že mantinely si musíme nastavovat sami a svému okolí musíme dát již na začátku jasně najevo, co si k nám může dovolit.

Pak je ale vhodné, abychom se tímto řídili také my sami, a to nejen verbálním, ale i neverbálním jednáním. Pokud se žena bude chovat vyzývavě, nemůže se divit, že toho bojovnější část mužské populace může využít k různým návrhům a narážkám.

Tykání nebo vykání
Bližší vztah svádí k tykání. V případě že se začne přátelit nadřízený s podřízenou před zaměstnanci, pak je tykání nebezpečné a nevhodné. Ale i tady se obě strany často prozradí vzájemnými pohledy nebo přehnanou "úctou" k sobě vzájemně. I v práci spolu tráví více času, takže zvídavým pohledům a debatám o nich bez nich neuniknou.

V běžném životě se stává, že vedoucí pracovník, který jde za svými ambicemi nechce mít později když jde pro něj do tuhého zbytečné problémy, proto jeho partnerka odchází ze stejného pracoviště a vztah tak může skončit.

. CO VADÍ MUŽŮM

Rozebírání partnerských problémů
Narážky na soukromý život
Nechtěné dotyky

Nikdy se nesvěřujte
Nejkratší cesta k prozrazení je svěřit se kolegovi. Může se stát, že právě vaše úspěšnost bude trnem v oku jiné kolegyni, která si na dotyčného myslela a pomluvy jsou na světě. Přestaneme být v přátelském vztahu a veškerá naše důvěrná sdělení mohou být použity a využity proti nám. Také vyřizování soukromých záležitostí, či intimní rozhovory s partnerem před kolegy přes telefon nebo osobně jsou nejen netaktické, ale hlavně neprofesionální.

Ne všechna zamilování ale končí svatbou. Po rozchodu bývá návrat do původních kolegiálních vztahů velmi složitý, někdy až neřešitelný. Může skončit odchodem jednoho z lidí z firmy. Rozvázání pracovního poměru a následné hledání kvalitního nového zaměstnání není jednoduché. Zůstat v původním kolektivu ovšem často není o nic lepší.

. Jak nenarazit, když se v práci zamilujete

1. Zvažte to
Jste-li zadaní, pak si sex raději odpusťte. Riziko problémů je maximální, je lepší zařadit přitažlivého kolegu nebo kolegyni jen do svých fantazií! Víte, že to tak dělá osm z deseti žen?

2. Buďte diskrétní
Jste zadaní, ale nemůžete si pomoci, vždyť jde o nezávazné sexuální odreagování. Vymezte tedy alespoň jasně pravidla, neslibujte city a počínejte si nanejvýš obezřetně a diskrétně.

3. Pozor na šéfy
Nezamilovávejte se do šéfa! Nejvíc se totiž mohou spálit dvojice ve vztahu podřízenosti a nadřízenosti.

4. Hrajte fér
Milujete-li přesto šéfa – pak se vyvarujte prospěchářství a nátlaku. V opačném případě – jste šéf a milujete podřízenou – nezneužívejte své pozice a dejte pozor na falešný obdiv. Vztah musí být dobrovolný a nezatížený vedlejšími úmysly. Zjistěte si možnosti

5. Zjistěte, jaká psaná a nepsaná pravidla
ohledně milostných vztahů panují ve vaší firmě, a podle toho zvažte i krizové scénáře včetně možnosti, že můžete přijít o místo.

6. Poznejte se lépe
Prověřte si partnera i mimo pracovní prostředí. V soukromí totiž může být úplně jiný.

7. Tajte to
A čím déle, tím lépe. I když se váš vztah jeví jako ideální, kolektivu nemusí svědčit. Ostatní mohou mít pocit, že se vyčleňujete. Navíc pak hůře získávají koaliční partnery, což může přinést problémy.

8. Neobtěžujte okolí
I když je to už venku, omezte intimnosti a další citové projevy na soukromí, mohou být okolí nepříjemné.

9. Mějte jasnou dohodu
Pokud váš vztah vznikl na pracovišti, což zapovídá filozofie vašeho podniku, pak by měl jeden z vás buď změnit místo, nebo jednat o přeřazení. A je dobré mít předem jasně dané, kdo co učiní.

10. Neobviňujte se

Sexuální vztahy, které odstartovala společná práce, ještě nemusí znamenat úpadek morálky (s výjimkou bodu 2) a mohou mít na práci dokonce pozitivní vliv, pokud se v nich daří (platí i pro bod 2). Samozřejmě za dodržení výše uvedených bodů desatera.
Ivana Karásková MF DNES

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Americké akcie se opět vzdalují zbytku světa / BIG EXPERT - akcie: týden od 13. ...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz