Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdělte náklady na svatbu podle našich předků

aktualizováno 
Dlouholeté tradice velí, kdo a co má na svatební slavnosti zaplatit. Zvyky se liší nejen podle států, ale i v různých koutech naší republiky. Nejrozšířenější tradice o placení je, že jídlo na hostině platí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - svatba, manželé, nevěsta, ženich | foto: Profimedia.cz

Dnes se již tradice dodržují jen zřídka a svatbu si často hradí sami snoubenci, ale kdyby se zvyky zachovávaly, bylo by leckdy levnější ženit syna než provdávat dceru. Rodiče nevěsty totiž platí svatební šaty, hostinu, fotografa, svatební vůz a jeho zdobení, svatební dort a oznámení. Rodina nevěsty má na starosti také pečení nebo objednávání svatebních koláčků. Kilogram koláčků na zakázku obvykle vyjde na 300 korun.

Rodiče ženicha rozhodně nemají vyhráno. Jejich rozpočet na svatbu syna se může pěkně navýšit. Kromě pití na hostině je v jejich režii i svatební cesta, která se většinou řídí přáním novomanželů. Náklady rodičů ženicha tak mohou snadno převýšit vynaložené finance rodičů nevěsty.

I ženich s nevěstou musí rozbít prasátko

Tradice o platbě snubních prstenů jsou různé, ale většinou by je měl platit ženich. Na jeho bedrech ještě leží placení za svatební kytici pro nevěstu, správní poplatek za obřad a pozornost pro družbu.

Nevěsta ze svých úspor platí ubytování pro přespolní hosty a košili nebo kapesníček pro ženicha. Svatební apartmán pro první manželskou noc si obvykle hradí novomanželé společně nebo ho dostanou jako svatební dar od svědků.

Kolik co stojí na svatbě

Položka Cena (v Kč)
Půjčení svatebních šatů 6 000-10 000 
Nové svatební šaty 8 000-20 000 
Nový pánský oblek 2 500-5 000 
Snubní prsteny (pár) 3 000-10 000 
Svatební oznámení (25 ks) 1 200-1 700 
Svatební kytice 1 500-3 500 
Fotograf (50 fotografií) 2 000-5 000 
Svatební dort 1 000-3 500 
Oběd (menu pro 1 osobu) 350-1 000 
Ubytování pro svatebčany (os./noc) 400-1 000 
Správní poplatek za svatbu 500-2 000 
Svatební koláčky (1 kg) 300-500 
Svatební cesta 15 000-200 000
Pozn.: Ceny jsou orientační a za běžnou kvalitu věcí.

Placení se nevyhne ani samotné slavnosti

I během oslavy uzavření sňatku musí nevěsta a ženich něco zaplatit svým hostům. Jde například o zvyk, kdy ženichovi svatebčané přivážou železnou kouli k noze a on se musí ze zajetí těžkého kovu vykoupit. V podstatě to symbolizuje vykoupení z hříchů mládí a volnou cestu do nové budoucnosti.

Peníze by si měl ženich připravit i na výkupné za nevěstu. Během svatebního veselí mu totiž nevěstu unesou, a pokud ji najde, musí zaplatit leckdy nemalou částku za její znovuzískání.

Dalším zvykem, kde hrají roli peníze, je tak zvané zatahování. Ženichovi kamarádi mu napnou po skončení obřadu do cesty provaz, ozdobený květy, stuhami, ale i například vypitými lahvemi, a dovolí novomanželům pokračovat v cestě, jen když se ženich vyplatí.

Součástí svatebního veselí může být i dražba. Zvolí se jeden licitátor a vyhlásí dražbu nevěstina podvazku. Ten, kdo nabídne nejvíc, může osobně nevěstě stáhnout podvazek z nohy. Vydražené peníze se předají nevěstě a slušný výherce dražby jí vrátí i získaný podvazek.

Jak je to v cizině?

Každá země má své vlastní svatební tradice a zvyky. Když si chce kupříkladu v Indii vzít vzdělaná dívka muže s vysokoškolským titulem, musí do manželství přinést minimálně 20 000 dolarů. Na svatbě se rozhodně nešetří. Rodiče střádají peníze na svatbu svých potomků celý život a i tak se leckdy musí zadlužit. Normální běžná svatba se v Indii vyšplhá na 400 000 korun.

V Polsku mají podobné zvyky jako u nás. Hostinu tedy platí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha. Peníze se však vybírají i za tanec s nevěstou během slavnosti. Stejně tak ženy platí za tanec se ženichem. Někdy svatebčané místo květin nosí na svatbu drobné dary, které pak novomanželé společně věnují kupříkladu dětskému domovu.

Zajímavým zvykem v Rusku je popsat zeď domu nevěsty různými čísly, která symbolizují například výročí, narozeniny atd. Ženich musí správně rozklíčovat čísla a jejich význam. Pokud se splete, je nucen za svou chybu zaplatit. Stejně jako u nás i v Rusku hledá ženich svou nevěstu. Nevěsta není unesena, ale schována u sebe doma v jednom z pokojů. Ženich se musí rozhodnout, ve kterých dveřích chce svou nevěstu hledat. Před vstupem musí dát strážci vstupu peníze nebo se s ním napít šampaňského. Čím déle ji nemůže najít, tím je chudší nebo opilejší.

Podle průzkumu GE Money z minulého roku je průměrná cena za svatbu v zahraničí 15 000 až 20 000 eur (cca 400 000-500 000 korun) a v oblibě jsou velké svatby pro 100 až 150 hostů. U nás je svatba sice levnější, ale s přihlédnutím k průměrné částce vynaložené za oslavu vstupu do manželství se někdy vyplatí najít inspiraci v tradicích.

Jak to vidí svatební koordinátorka Světlana Uldrichová

Dodržují se ještě dnes tradice, například, že hostinu platí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha?

Tato tradice se dnes víceméně nedodržuje, neboť platí, že se snoubenci berou v pozdějším věku, kdy jsou ekonomicky zajištěni a svou svatbu si povětšinou financují buď úplně sami, nebo s menším příspěvkem rodičů. Samozřejmě tato tradice se tím nevylučuje, určitě to tak ve spoustě případů funguje, ale obecně se dá říci, že jsou pravidla v dnešní době mnohem liberálnější a záleží především na dohodě všech zúčastněných stran.

Naši klienti si z 90 % financují svatbu sami, jedním z důvodů je také to, že nechtějí, aby jim rodina zasahovala do příprav.


Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz