Znáte rozdíly mezi kreditní a debetní kartou? Video napoví

  • 12
Debetní i kreditní karta jsou obě vyrobené z plastu, obě jsou to platební karty, ale přesto se podstatně liší. Když je neumíte rozlišovat a správně s nimi nakládat, můžete zbytečně přicházet o peníze. Praxe potvrzuje, že hodně lidí stále nemá jasno, jestli použít debetní nebo kreditní kartu.

Pokud v tom máte menší chaos i vy, pomůže vám s tím spot, který vznikl pod hlavičkou Fondu dalšího vzdělávání (FDV), příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zapamatujte si:

  • S debetní kartou čerpáte vaše vlastní peníze, které máte uložené na běžném účtu. Jít do minusu vám umožní tato karta jen tehdy, když máte k běžnému účtu zřízen kontokorent (kolik stojí kontokorent a které banky ho umožňují, čtěte zde).
  • S kreditní kartou utrácíte půjčené peníze. Jde tedy o půjčku, kterou vám poskytne banka, nebo nebankovní dům. Když si neohlídáte včasné splacení čerpané částky, tato „půjčka v plastu“ se vám pořádně prodraží. Úrokové sazby totiž nejsou malé, pohybují se zpravidla v rozpětí od 17 do 26 procent.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou vnímejte zvlášť tehdy, když stojíte před bankomatem a chcete vybrat hotovost. Hodně lidí totiž používá kreditku i k výběru hotovosti z bankomatu a banky z toho těží. Za výběr peněz kreditní kartou si totiž účtují vysoké poplatky. Jak jinak, banka vám v tu chvíli dala na útratu peníze, které nejsou vaše. Jde tedy o půjčku.

Zapište si proto do paměti:
Na kreditku u bankomatu zapomeňte! K výběru hotovosti slouží debetní karta.

Ta nej?

Jak vypadá aktuální nabídka kreditních karet, zjistíte v kalkulačce na Osobni.Finance.iDNES.cz

Kreditní karty však dnes nejsou jen pouhou půjčkou.  Banky i nebanky k nim přidávají nejrůznější lákadla a bonusy. Pokud si vyberete kreditku, aby seděla vaší kapse i nákupním zvyklostem, můžete s jejím aktivním používáním poměrně hodně ušetřit: na slevách za nákupy, odměnách za aktivní používání, získáním prodloužené záruky na zboží a na dalších bonusech (více čtěte zde).