Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyvarovat zbytečných chyb při rozhodování

Mezi dlouhou řadou muzeí, která po světě existují, chybí to, které by mapovalo známé či historicky významné příklady špatných rozhodnutí. Nesporně by přitom šlo o muzeum velmi přínosné. Jeho významnou vedlejší činností by mohla být nabídka veřejných seminářů na téma, jak chyby při důležitém rozhodování omezit.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do vytvoření takového muzea se zjevně nikdo příliš nehrne. Možná proto, že by v zájmu objektivity muselo být poměrně rozsáhlé. Možná však i proto, že chybami ve svých rozhodnutích se firmy, státy ani významní lidé většinou příliš nechlubí.

O exponáty takového muzea by však rozhodně nebyla nouze. V zájmu přehlednosti by mohlo obsahovat samostatná křídla či patra, věnovaná špatným rozhodnutím států, firem či známých osobností. Státy by zde mohly vystavovat svá významná jednorázová pochybení (ať již hospodářská či vojenská) i své dlouhodobě mylné politiky, doplněné odhadem cen pro jejich poplatníky. Ve firemním křídle by nechyběla chybná rozhodnutí řady dříve úspěšných podniků, která je přivedla na pokraj krachu nebo dokonce k zániku. Z těch zahraničních by to mohlo být například rozhodnutí firmy Nokia nevyrábět smartphony či rozhodnutí firmy Kodak, vynálezce digitální kamery, držet se prodeje klasických filmů.

Rozsáhlé by nepochybně bylo i muzejní křídlo věnované rozhodnutím, kterými si nejrůznější schopní či známí lidé zkazili svou profesní dráhu.

Návštěva takového muzea by jistě byla velmi inspirativní, Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje, musíme vzít zavděk alespoň tématy seminářů, které by muzejní expozice doplnily. Tedy seminářů na téma, jak se chyb při rozhodování vyvarovat.

Nechci tím pochopitelně tvrdit, že je možné se jich vyvarovat zcela. V jisté míře to však nepochybně lze a pomáhá k tomu pět pravidel. Platí jak v osobním, tak i firemním světě.

1. Bránit se nevyváženým rozhodnutím

Obtížná rozhodnutí, či rozhodnutí často zatížená chybami, nebývají jen ta, která vyžadují velké množství podkladů a informací, ale často spíše ta, jejichž úkolem je sladit různé hodnoty, které jsou jen obtížně vzájemně souměřitelné. Nejčastěji jde o hodnoty finanční, společenské, emocionální, kulturní, duchovní či další.

Správné rozhodování bere v úvahu všechny hodnoty, které jsou při něm ve hře, a přisuzuje jim pokud možno i odpovídající váhu. Špatná rozhodnutí bývají ta, která některé hodnoty (například ty „materiální“) výrazně upřednostňují, a jiné pomíjejí. Důvodem může být neschopnost některé z hodnot, kterých se rozhodnutí dotýká, správně vidět, ale i sklon je záměrně přehlížet.

Hodnoty totiž většinou odrážejí zájmy, které se dříve či později prosadí, a provedené rozhodnutí znehodnotí. Rozhodnutí hodnotově nevyvážená tak často selhávají. Střetneme-li se proto při rozhodování s více legitimními hodnotami, měli bychom přihlédnout k většině z nich.

2. Vyvarovat se rozhodnutí emocionálních

Špatná či ne zrovna nejlepší bývají i rozhodnutí, která jsou výrazně emocionálně podbarvená. Tuto skutečnost si navíc nemusíme vždy plně uvědomovat. Emoce jsou nesporně velmi důležité – dodávají nám energii, často i nadšení. Emocionální rozhodnutí však nebývají nejlepší, mimo jiné i proto, že většinou postrádají nestrannost.

Jan Urban (1953)

  • Autor publikací Přestaňte se v práci stresovat a Jak lépe naložit s časem.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Emoce mají sklon ovlivňovat, co vnímáme a co nikoli, nejčastěji proto, že některé věci vidět chceme a jiné ne. Uvažování se pod jejich vlivem stává navíc často zjednodušené, někdy dokonce černobílé. Jde o pozůstatek jejich základní, historické funkce, a to vyhodnotit nastalou, zpravidla nebezpečnou situaci co nejrychleji, a reagovat na ni buď útěkem, nebo útokem.

Většina dnešních rozhodnutí však již tak rychle prováděna být nemusí. Mohou a většinou i musí zvážit podstatně širší okruh okolností, než která berou emoce v úvahu. Emocionálně laděná rozhodnutí mají proto sklon být zbrklá, a někdy i trochu „hloupá“. Mnohdy jsou i příliš osobně zaujatá, například ve snaze nás chránit či pomáhat nám „zachovat si tvář“. Příkladem je sklon preferovat rozhodnutí, o kterých se domníváme, že chrání naši pověst, a odmítat ty, u kterých se obáváme, že by jí mohla poškodit.

Nejvážnější případy špatných, emocionálně podmíněných rozhodnutí, hrozí však často tehdy, provádíme-li několik rozhodnutí po sobě. Tato rozhodnutí jsou většinou na sobě nezávislá, jejich výsledky nás však přesto ovlivňují v rozhodnutích dalších. Ať již tak, že si pod vlivem úspěšného rozhodnutí máme sklon věřit více, než je zdrávo, a jdeme tak do zbytečných rizik, nebo naopak tak, že nás jedno či více neúspěšných rozhodnutí přivede ke sklonu rozhodovat se příliš opatrně (nebo se mu po určitou dobu dokonce vyhnout).

3. Čelit rozhodnutím diktovaným konzervatismem

Některým rozhodnutím se máme sklon bránit hlavně z obavy, že se při nich budeme muset něčeho vzdát. Nemusí jít o obavu z materiálních ztrát. To, čeho se obáváme – a čemu svá rozhodnutí podřizujeme – je spíše obava, že budeme muset opustit něco, čemu z určitého důvodu dlouhodobě věříme či věřit chceme.

Naše rozhodnutí jsou totiž často vedena určitou mentální pohodlností, tedy snahou nemuset ve svém přesvědčení nic podstatného měnit.

Někdy jde o víru či utkvělá přesvědčení, která chápeme jako součást své integrity: i když pro ně nemáme příliš „rozumné důvody“, zapadají do našich myšlenkových schémat, kterých se nechceme vzdát. Jindy se však obtížně vzdáváme i věcí, na nichž jsme dlouho pracovali, a to z obavy, že bychom tím připustili, že jsme se v něčem mýlili. Neochota připustit omyl, a to i krátkodobý, nám tak občas brání přijmout rozhodnutí, která by byla namístě.

Na svou obranu můžeme pochopitelně uvést, že jsme rozumně konzervativní, a že se nám tento postoj vždy vyplatil. Jen málo přesvědčení však odolá zubu času, a představy, ze kterých nechceme ustoupit, možná přestaly platit už před lety. Nebo možná nebyly zcela pravdivé již od počátku. Rozhodnutí, která se o ně opírají i nadále, nás tak mohou přijít draho.

4. Nerozhodovat se jen podle krátkodobých hledisek

Rozhodovat se správně znamená brát v úvahu nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé dopady rozhodnutí. V některých situacích to nemusí být problém. Potíže vznikají tam, kde se krátkodobé a dlouhodobější dopady rozhodnutí svou povahou či přínosem liší, a my tuto okolnost nevidíme nebo spíše vidět nechceme. Často máme dokonce sklon i jasně viditelné nepříznivé budoucí dopady rozhodnutí, i přes jejich závažnost, bagatelizovat.

Sklon rozhodovat se z příliš krátkodobého hlediska vzniká často v situacích, kdy preferujeme rychlé výsledky, a to i za cenu budoucích obětí či ztrát. Setkat se s ním lze především tam, kde se snažíme vyřešit okamžité problémy, obavy či nesnáze. Opět tedy především tehdy, kdy do hry vstupují faktory emocionální povahy.

5. Realisticky hodnotit motivaci vedoucí k rozhodnutí

Rozhodnutí, která provádíme, ať významná či drobná, mají své motivace. Ty jsou v některých případech jasné, zřetelné a přímočaré. Někdy však tomu tak být nemusí.

Problémy s kvalitou rozhodnutí mohou nastat především tehdy, pokud si skutečné motivy svých rozhodnutí plně neuvědomujeme. Podobné jsou situace, kdy naše rozhodnutí jsou v rozporu se záměry či plány, které dáváme najevo navenek, případně s hodnotami, kterými se chceme řídit.

Příkladem jsou situace, kdy naše rozhodnutí koupit si určitou věc není motivováno její skutečnou potřebou, ale spíše snahou zapůsobit na ostatní, nebo kdy se rozhodneme založit si firmu, ne však proto, že máme rádi výzvy, které přináší trh, ale spíše proto, abychom drželi krok se svými známými.

Motivaci svých rozhodnutí bychom proto měli realisticky hodnotit. A dojdeme-li k závěru, že v ní svou roli hrají okolnosti, se kterými se nemůžeme zcela upřímně ztotožnit, měli bychom svá rozhodnutí přehodnotit.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...