Rozhodujte profesionálněji než malí školáci

Člověk je ve školách vybavován stovkami výčtů a faktů, učí se složité věci... a často nezná základní know-how pro situace, kterých potkává ve své práci řadu každý den. Jednou z těch denně opakovaných situací je ROZHODOVÁNÍ.

Člověk je ve školách vybavován stovkami výčtů a faktů, učí se složité věci... a často nezná základní know-how pro situace, kterých potkává ve své práci řadu každý den. Jednou z těch denně opakovaných situací je ROZHODOVÁNÍ. Každou chvíli musíte něco rozhodovat, od prkotin po věci veledůležité. Jak to řešíte ve svém mozku? Máte pocit dobré profesionální kvalifikace? Nebo se spíše plácáte v intuici na úrovni malého školáka?

Vysokoškolské učebnice o manažerském rozhodování hýří košatými grafy. Ale co každodenní rozhodování pro každého z vás? Neškodilo by připomenout si pár zásad, jasných jak facka, které lze začít používat minutu po přečtení tohoto článku? Samozřejmě že neškodilo - naopak!

1. Ze všeho nejdříve jasně pomyslete na důležitost rozhodovací situace. Co můžete dobrým rozhodnutím získat, kolik špatným ztratit. Ateprve pak si stanovte, kolik času a pozornosti budete tomu rozhodnutí věnovat. Příklad: rozhodování o tom, kam letos vložit dlouholeté úspory.

Dobré a promyšlené rozhodnutí může přinést zisk několik desítek tisíc korun do vaší kapsy. Věnovat tomu pár minut čtení finanční přílohy novin a pak nahodile „střelit od boku“ směrem k určitému fondu nebo typu bankovního účtu, vkladu, spoření? Anebo důkladnější analýzu, rozhovory s finančními poradci, s rodinou i známými, vyhledání dalších cenných rad na internetu - zkrátka proces, který místo několika minut zabere po chvilkách třeba celý týden nebo i více? Raději to druhé. Vynaložíte týden, ale uspoříte několik měsíců; minimálně takovou dobu totiž trvá vydělání stejné finanční částky navíc běžnou prací.

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

2. Z co největšího počtu rozhodnutí si udělejte podvědomou rutinu. Kudy chodit do práce? Co si pravidelně oblékat, co vařit a jíst? Jak vnitřně reagovat na rozčilující situace v práci? Zaveďte způsob, který nemusí být vždy optimální, ale díky podvědomému vykonávání šetří čas a energii.

3. U nepravidelných rozhodnutí hodně pomůže jednoduchá otázka k sobě samému: pomyslel jsem opravdu na všechny možnosti? Není ještě nějaká jiná? Jakmile máte před očima všechny významné možnosti, další uvažování z toho vyplyne již mnohem snadněji.