Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Líbí se mi, že tu nemáme žádné hranice, říká o své práci

aktualizováno 
Úspěšně prošel výběrovým řízením - hned dvakrát. A po ročním programu pro vysokoškoláky dostal Marek Chrášťanský nabídku zaměstnání od KPMG, celosvětově uznávané poradenské společnosti.

„Když sem člověk nastoupí, má možnost ohromného osobního rozvoje. Na nějaký limit jen tak nenarazí,“ říká o trainee programu v KPMG Marek Chrášťanský. | foto: KPMG

Firma nehledá lidi, kteří jsou ve všem dokonalí, já jsem toho důkazem, říká čtyřiadvacetiletý Marek Chrášťanský, student Vysoké školy ekonomické v Praze a nyní také asistent Auditu ve společnosti KPMG Česká republika. Do programu pro studenty se hlásil před dvěma lety. Vedení mu však doporučilo program o rok odložit, aby se mohl soustředit na vysokou. Teď je za to rád.

Buďte úspěšní

Najděte si práci, která Vás bude bavit. Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Zaujměte profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma.

Potřebujete poradit? Obraťte se na naše odborníky v poradně jobDNES.cz.

Proč jste se rozhodl pro stáž v KPMG?
O této společnosti jsem se dozvěděl od spolužáků ze školy. Studoval jsem obor Účetnictví a finanční řízení podniku, kde se informace o předních poradenských firmách neustále točí. Asi každý absolvent má zájem dostat se do jedné z těchto společností. V posledním ročníku bakaláře jsem chtěl nějakou takovou stáž zkusit, ale zjistil jsem, že je většinou firmy nabízejí až od magisterského studia.

Takže jste si na internship program chvilku počkal. 
Moje první přijímací řízení na tento program probíhalo v prváku na magisterském studiu. Nakonec jsem ale nenastoupil. I když jsem prošel konkurzem, u posledního pohovoru s manažerem jsme se dohodli, že bych to se školou asi nezvládal. V tu dobu jsem to bral jako zklamání. Další rok jsem to však zkusil znovu a měl jsem štěstí. Díky tomu loňskému pokusu jsem mohl přeskočit některá kola výběrového řízení.

Jak takové přijímací řízení probíhá?
Je tříkolové. První kolo je postaveno hlavně na logických a jazykových testech. Zčásti to je i zábava, formou hry se zkouší třeba postřeh. Následuje assessment centrum, kde člověk musí ukázat, co v něm opravdu je a jaký je. Nemůže se přetvařovat, to by ho pak v práci „semlelo“. KPMG nehledá dokonalé supermany, ale lidi nejvhodnější pro danou práci. Třetí kolo je osobní pohovor s manažery z oddělení, kam chce člověk nastoupit. Musíte se zalíbit.

Jaký pro vás byl začátek stáže?
Asi tak měsíc firma nováčky připravuje. Prošli jsme kurzem, kde nás seznámili s kulturou společnosti a řekli nám, co máme očekávat. Potom jsme už začali pracovat na zakázkách pro klienty. Pracuje se v týmech, kde je vždy někdo zkušenější, na koho se nováčci mohou obrátit. Během celé stáže navíc na každého zaměstnance dohlíží Performance Manager. Ten kontroluje výkony a dává stážistům zpětnou vazbu.

Co se vám na práci v KPMG nejvíc líbí?
Ve všech ostatních zaměstnáních jsem si celkem rychle udělal představu o příležitostech. Jaké jsou tam hranice a jak dlouho bude trvat jejich dosažení. To tady není. Když sem člověk nastoupí, má možnost ohromného osobního rozvoje. Na nějaký limit jen tak nenarazí. To pro mě bylo příjemné překvapení.

Neplánujete vycestovat do ciziny?
Tahle možnost ve firmě je, kvůli tomu jsem některé své kolegy ještě ani osobně nepotkal. Jsou to programy mezi zahraničními kancelářemi KPMG a zaměstnanci se mohou ucházet například o stáž na Novém Zélandu, v Americe nebo Jihoafrické republice. Já o tom zatím nepřemýšlím.

Zajímavé profese

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí. Další příběhy čtěte zde.

Zůstávají absolventi programu ve společnosti?
Z loňských 15 stážistů v našem oddělení nepokračují tři, ale nevím proč. Firma je v nabídkách dost velkorysá.

Na co by se měl případný zájemce o stáž připravit?
Jestli chce někdo uspět u přijímacího řízení, doporučil bych mu vyzkoušet naši aplikaci Test2job, která umožňuje otestovat si schopnosti a vyzkoušet si konkurz do KPMG nanečisto. Na blogu společnosti zpodpalubi.cz mohou zájemci zjistit, jak se ve firmě vlastně žije a co děláme. Připravit se na assessment centrum se ale podle mě nedá. Tam se musí ukázat, co v člověku je, a pak už jen záleží na manažerovi, jestli si ho vybere.

Kam byste chtěl ve svém oboru dojít?
Zatím to nechávám tak nějak plynout. Je to takový můj životní milník – dodělávám školu a jdu do práce na plný úvazek. Nevím, co je přede mnou, ale každopádně jsem tady a teď spokojen.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz