Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin Mead Madness Cup 2019. Začátky rodinné firmy Pleva ale jednoduché nebyly.
Medovina rodinné firmy Pleva získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

Medovina rodinné firmy Pleva získala zlatou medaili na světové soutěži medovin Mead Madness Cup 2019. | foto: archiv firmy Pleva

Dlouhá léta včelařili. Sami doma používali tinkturu a mast s propolisem. Milan Pleva pracoval v JZD, nejdříve v sadech, později ve skladu ovoce. „Nebyl tam žádný možný postup, neměl jsem jak ukázat, co umím, navíc jsem chtěl chovat včely a být v čisté přírodě,“ říká zakladatel firmy. Začal uvažovat o tom, že by svůj koníček proměnil v podnikání.

Manželka ho v tom podporovala. „Účinky propolisu jsem byla nadšená, takže jsem o našem záměru neměla žádné pochyby, věřila jsem, že se uživíme sami,“ říká Hana Plevová. Aby si přece jen ověřila, zda bude o výrobky zájem, rozjela se s krabicí od bot plnou mastiček a tinktur do Hradce Králové. „Rychle jsem je prodala a bylo mi líto, že nemám takových krabic více,“ vzpomíná. A bylo rozhodnuto. Plevovi začali podnikat, psal se rok 1990.

Jak vypadaly vaše začátky?
Hana
: Manžel jezdil každý týden prodávat do Prahy na Havelské tržiště. V Praze byl tři až čtyři dny. Bydleli jsme na vesnici, znamenalo to vstávat velice brzy, ráno obstarat zvířata a vypravit větší děti do školy. S nejmladším Martinem jsem byla na mateřské. Mimo to jsem odpovídala zákazníkům na dopisy, etiketovala, balila dobírky, jezdila do Rychnova na poštu a chodila na pole.

Na pole?
Hana:
Pronajali jsme si políčko, tam pěstovali slaměnky do vazby a hlavně brambory, když by nebylo co jíst. Začátky byly těžké, tři malé děti a půjčka na dům, který jsme si sami postavili. A stát nám místo pomoci vzal přídavky na děti.

Milan: Byli jsme mladí, šikovní a hlavně pracovití, takže jsme se hned tak nějakého problému, nebo neúspěchu nezalekli. Ale asi nejhorší bylo, když nebyly peníze na základní věci v rodině. Všechny vydělané peníze jsme totiž okamžitě vraceli do výroby.

Vyrábíte a prodáváte včelí kosmetiku. Kolik razítek a povolení jste museli získat? A jak dlouho to trvalo?
Milan:
Chtěli jsme mít ucelenou řadu včelí kosmetiky obsahující sprej, krémy, mléka s mateří kašičkou a propolisem i šampon. Získat povolení ale nebylo snadné. Státní instituce totiž nebyly zvyklé na soukromé firmy, natož jednotlivce. Výrobky čekaly na povolení i celý rok, čekání se ale vyplatilo a dostali jsme dokonce povolení k výrobě masti s včelím jedem – a od té doby jsme stále jediní v České republice, kdo zpracovává včelí jed do kosmetiky.

Hana: Abychom mohli vůbec začít, musela jsem si doplnit chemické vzdělání. Provoz musel být zkolaudován na výrobu kosmetiky a schválené receptury byly samozřejmostí.

Rodinná firma Pleva

  • Chovem včel se Milan Pleva (64 let) zabývá už od roku 1969.
  • S výrobou včelích produktů začal společně s manželkou Hanou (62 let) v roce 1990.
  • Před deseti lety se společníky firmy Pleva s.r.o. stali i synové Martin a Lukáš.
  • Mají nejširší sortiment kosmetiky se včelími produkty u nás, jako jediní v ČR mohou zpracovávat včelí jed.
  • Své výrobky prodávají v řadě obchodů i ve vlastním e-shopu.
  • V roce 2018 získali titul Rodinná firma roku.
  • Pyšní se zlatou medaili v kategorii ovocných medovin z bobulovin ve světové soutěži medovin Mead Madness Cup 2019.

Co byl největší problém?
Hana:
Třeba sehnat vhodné obaly. Nebyl internet, nebyly žádné seznamy výrobců obalů. Vše bylo přímo detektivní pátrání a následně byl problém s množstvím, podniky byly zvyklé na dodávky 100 000 kusů a více. Domluvit množství pro potřebu začínající firmy bylo téměř nemožné. Podobné to bylo i se surovinami, etiketami.

Milan: Problém byl s úředníky. Jednou nám vedoucí úřadu vysvětlovala, že když nemáme peníze na to nechat si udělat odborný posudek, zda nás podnikání uživí nebo ne, neměli bychom vůbec začínat s podnikáním.

Hana: Pro mne bylo nejtěžší, že nebyl žádný volný čas pro naše děti. Veškerý čas jsme věnovali firmě.

Začínali jste podnikat doma, kancelář jste měli v obývacím pokoji a sklad ve sklepě.
Hana:
Je to tak, ze začátku jsme pracovali doma, takže naše děti s námi od malička sdílely všechny útrapy i radosti, které podnikání přinášelo. Skládaly krabičky, zavíraly kelímky, jezdily s námi po výstavách a na trhy. Až po pár letech jsme mohli koupit v Častolovicích bývalé učňovské středisko a výrobu přestěhovat tam. U provozovny jsme měli malý obchůdek se zdravou výživou. Ale už po třech letech prostor přestal vyhovovat předpisům i objemu výroby a tak jsme opět řešili co dál.

Milan: Podařilo se nám koupit krásný pozemek v Potštejně, odkud pocházím, a získat stavební povolení na výstavbu provozovny.

Pokud vím, ani to nebylo bez problémů?
Milan:
Stavba nám vytvořila pár vrásek. A to nejen díky sousedům a tehdejšímu starostovi obce. Stavbu zkomplikovalo velké podmáčení, a tak se nám prodražila. Problémy byly s hypotékou, a aby nebylo málo, tisíciletá voda zaplavila vesnici, ve které sídlila naše stavební firma. Ale zvládli jsme to.

Hana: Kámen ze srdce nám spadl, až když jsme na tuto krásnou provozovnu splatili několikamilionový úvěr. A neumíte si představit tu radost, když jsme po 11 letech bez víkendů poprvé jeli na dovolenou. Kdo to nezažil, nemůže pochopit.

Vaše cesta k úspěchu rozhodně nebyla jednoduchá, neměli jste někdy chuť to vzdát?
Hana:
Já určitě ne. Naše firma je jako další mé dítě. Jen to další dítě zabralo veškerý volný čas a stálo plno úsilí. Ale já jsem velký optimista a vždy jsem věřila, že vše spěje k lepšímu. A myslím si to stále, mám před sebou výsledek, vidím ho.

Milan: Neměl, protože jak se říká, z rozjetého vlaku se nedá vystupovat. A také proto, že jsme s manželkou pracovali a budovali vše s láskou, pokorou a odříkáním.

Firma je rodinná, pracuje v ní už i další generace Plevů, co má kdo na starosti a kdo je šéf?
Milan:
Syn Martin po dokončení chemické školy přišel s tím, že by chtěl ve firmě pracovat, to byla velká radost. A po dvou letech svolal rodinnou radu druhý syn Lukáš a rovnou přišel s návrhy, co by se dalo zlepšit a co by ve firmě rád dělal. Martin má dnes na starosti provoz a výrobu a Lukáš marketing, e-shop, reklamu, obchod. A kdo je šéf? V zásadě zatím nikdo, každý na svém úseku a ostatní se probírá a řeší na „firemní radě“, kde se všichni čtyři domlouváme, radíme a řešíme.

Hana: Dcera mi pomáhá s grafickými úpravami věcí pro zákazníky (kalendáře, záložky, pexesa, kartičky). Vím, že naše děti si jsou vědomy rodinného dědictví. Je hodně těžké skloubit rodinu a podnikání, takže mě těší, když vše dobře klape.

Milan: Mám velikou radost z toho, že firmu postupně přebírají děti, váží si toho, co jsme s manželkou i s nimi vybudovali a úspěšně v tom pokračují. Krásné je to, že si uvědomují, že nepřebírají majetek, ale hlavně velkou zodpovědnost rodinnou firmu dále rozvíjet a předat jí pak svým dětem.

Kolik dnes máte zaměstnanců a prozradíte, jaký jste měli loni obrat? Nebo kolik výrobků jste prodali?
Milan:
Ve firmě je nás včetně rodinných příslušníků celkem patnáct a obrat jsme vloni měli 25 milionů. U výrobků to je těžké, některé jsou malé, některé velké, takže je dohromady nijak nesčítáme a nesledujeme počty všech prodaných výrobků.

V čem je podle vás tajemství úspěšného podnikání?
Hana:
Představivost. Vytrvalost, houževnatost, pracovitost. Důležité je nebát se. Samozřejmá je lidskost. Mít rád lidi a velké nadšení jim prostřednictvím výrobků pomáhat.

Milan: Úspěšné podnikání? Myslím, že pokud se dělá s láskou a pokorou, tak se úspěch dostaví. Je to stejné, jako s chovem včel. Pokud si koupím včely jen s vidinou zisku a dopředu budu mít spočítáno, kolik na nich vydělám a jak budu bohatnout, tak budu do pár let chudý a bez včel.

Jaké máte plány do budoucna?
Hana
: Plánů je opravdu hodně. Měníme firemní identitu, vylepšujeme receptury, měníme obaly, etikety, krabičky. Výhledově katalog. Máme pro letošní rok v plánu několik nových výrobků.

Milan: V loňském roce jsme koupili nedaleko Potštejna bývalý pionýrský tábor. Chceme tento kousek zdevastovaného pozemku zvelebit a vrátit mu život. Kromě nových budov budeme sázet nové stromy, keře, bylinky a vytvářet příjemné podmínky pro život lidem, živočichům a hlavně včelkám.

Hana: Bude to velká realizace, hodně tvrdé, ale radostné práce. Mám velmi dobrou představivost a už vidím výsledek. Je před námi další cíl, ale vše budeme tvořit už s našimi dospělými dětmi, společníky ve firmě. Je na co se těšit.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...