Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybělo zařízení pro děti, matky si otevřely vlastní

aktualizováno 
Je to skoro deset let, co Vanda, Věra a Martina založily týdenní stacionář pro děti s těžkým zdravotním postižením. Bez jakýchkoliv znalostí, zkušeností, jen s touhou nabídnout, a to nejenom svým dětem, co možná nejpřirozenější prostředí.

Majitelky centra musí od sponzorů ročně sehnat tři miliony korun, aby zachovaly provoz. | foto: archiv Bazalka

Před několika lety českobudějovická radnice zrušila provoz rehabilitačních jeslí. A místní matky neměly kam dát své děti. "Tak jsme se do toho my tři pustily. Začínaly jsme na koleně. Neměly jsme prakticky žádné zkušenosti s provozováním takového zařízení, s vedením kolektivu, se psaním projektů," vzpomíná Vanda Polívková.

Věděly však, že není cesty zpět… Dnes patří Centrum Bazalka k nejvýznamnějším zařízením svého druhu na jihu Čech. Vanda Polívková je jeho ředitelkou, Věra Srdečná zástupkyní a Martina Koudelková je v dozorčí radě.

Charita v ČR

  • Češi nejvíce pomáhají obětem katastrof a strádajícím dětem.
  • Jsou poučenější a už se nenechají tak snadno napálitž. Čísla sbírek na ulicích stagnují, úspěch mají tradiční, dlouhodobé akce.
  • Celkem se u nás ročně vybere na charitu 3,6 miliardy korun. Z toho přes 2,2 miliardy jde z účtů firem, zbytek z kapes individuálních dárců.

Nejprve jste získaly dotace na rekonstrukci prostor. Pak jste prošly nejrůznějšími kurzy a školeními, získaly jste mezinárodní certifikát pracoviště ošetřovatelského konceptu bazální stimulace…
Když už jsme se do toho pustily, tak chceme nabídnout kvalitní služby. Před pěti lety jsme založily při centru i soukromou speciální mateřskou a základní školu. Takže všechny školou povinné děti mají individuální vzdělávací plány a každý den se jim věnují pedagogové, kteří rozvíjejí jejich schopnosti v rámci jejich možností. A otevřely jsme též rehabilitaci.

Kolik dětí v současnosti centrum navštěvuje?
Specializujeme se na ty, které vyžadují nejvyšší míru podpory – laicky ležící děti s těžkým mentálním a fyzickým omezením. Často v kombinaci s epilepsií, postižením zraku či sluchu, některé mají sondu do žaludku.

V posledních letech si nás také našli rodiče dětí s autismem, které mají zároveň mentální postižení. Týdenní stacionář máme nyní plně obsazený a v pořadníku jsou další žadatelé. Přes týden u nás bydlí šest dětí a dalších šest přichází na pár dní. Do denního stacionáře dochází 24 dětí. Školu navštěvuje 18 žáků, což je aktuálně také naše maximum. Ve školce máme šest dětí.

Jak je provoz financovaný?
Poslední roky poměr financování sociálních služeb vychází takhle: třetina státní provozní dotace, třetina platby rodičů za službu. A třetinu musíme každý rok sehnat sponzorsky, což představuje částku zhruba tři miliony korun.

Centrum Bazalka se specializuje na děti, které vyžadují nejvyšší míru podpory –...
Do denního stacionáře dochází 24 dětí. Přes týden v Bazalceč bydlí šest dětí a...

Jak náročné je fungování centra?
Někdy si říkáme, že soudný člověk by do takového projektu nikdy nešel. Nemáme vůbec žádné jistoty ohledně provozních dotací na sociální služby. Každý rok s obavami sledujeme výsledky dotačních řízení a doufáme, že přežijeme. Ve škole je situace o trochu lepší, normativ na žáka je daný ze zákona.

Co z darů platíte?
Řada sponzorů podporuje dlouhodobé projekty, například zachování rehabilitace. Pro představu, částka 750 korun zajistí každodenní rehabilitaci pro jedno dítě na celý týden. Během roku také běží projekty na nákup konkrétních pomůcek či vybavení – podvozky pro ortézy, které nehradí pojišťovna, polohovací pomůcky, zvedáky a spousty dalších věcí.

Přispívají spíše lidé, nebo firmy?
Během let začínají převažovat individuální dárci. U firem jsme zaznamenaly velký propad při nástupu ekonomické krize. Máme však partnery, kteří s námi jsou od úplného začátku.

Jak dárce oslovujete?
Pořádáním benefičních akcí, cíleně dopisy se žádostmi, psaním projektů na různé firemní i veřejné nadace a nadační fondy. Dárci nás mohou podpořit koupí výrobků našich klientů nebo partnerů, kteří nám věnují část z prodeje. Je to mravenčí práce, jež musí člověka bavit. A musí být přesvědčen o tom, že to dělá pro dobrou věc.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz