Rozhovor se šéfem Penzijního fondu České pojišťovny

  • 2
Penzijní připojištění, jednu z nejobvyklejších forem spoření, využívá 3,2 milionu klientů a v dohledné době by jich mohlo být až ke čtyřem milionům. S takovým růstem počítá Tomáš Matoušek, výkonný ředitel Penzijního fondu České pojišťovny, který je co do počtu klientů největší v zemi a vyhrál také první cenu.

Čtyři miliony Matoušek považuje v nynější situaci  podmínek za vrchol. Další růst prý může přijít až poté, co proběhne penzijní reforma, která se navzdory probíhajícím politickým jednáním pořád vleče.

Na co klienti dnes nejvíc hledí při výběru penzijního fondu?

  • Když se klient rozmýšlí, tak hledí na velikost fondu, na jeho výsledky a v tom jasně musíme vítězit my. Osm set padesát tisíc klientů je jasné prvenství.

Kudy vede cesta k dalšímu růstu obchodů?

  • Dnes má penzijní připojištění 3,2 milionu lidí, do tří let to myslím může být 3,8 a do pěti let ke čtyřem milionům. Tam vidím strop, pak záleží na tom, jak dopadne důchodová reforma a jak bude vypadat. Určitě existuje ještě velký prostor v nabídce pro zaměstnavatele. Velké firmy už sice svým zaměstnancům připojištění vesměs zařídily, ale stále je zde velký prostor jak u menších firem, tak například u státních institucí.

Když vidíte mnohdy stoprocentní růst českých akcií, není vám líto, že  penzijní fondy se musí držet při zdi a nemohou přinést tak velké výnosy jako třeba některé podílové fondy?

  • U akcií můžete být jeden rok nahoře, druhý dole. my musíme garantovat vklady i připsané výnosy, a tak míra rizika je omezená. Řešením však bude penzijní reforma, s ní by mohla přijít nová pravidla vedoucí ke vzniku větší škály fondů, třeba i s odvážnější investiční strategií.

Věříte, že se aspoň část reformy do voleb uskuteční?

  • Volby už jsou hodně blízko na to, aby se něco významnějšího odehrálo. Pak bude záležet na mandátu a složení budoucí vlády.

Koho byste pod touto optikou volil?

  • Já jsem příznivcem toho, aby lidé měli dostatečnou míru svobody rozhodování o svém vlastním životě a nebyli tolik závislí na státu. Neříkám, že bych rovnou použil systém ODS, ale určitě je potřeba nasměrovat aspoň část peněz do nějaké formy soukromých úspor.