Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozložte své investice do konzervativních produktů, radí odborník

aktualizováno 
Lidé ve Velké Británii investují i v době krize více než Češi. Více se bojíme riskovat, ale momentálně i experti radí investovat spíše do jistějších produktů. Na otázky ohledně investic jsme se zeptali Jiřího Zelinky, ředitele osobního bankovnictví v HSBC.

Jiří Zelinka | foto: HSBC

Do čeho se v dnešní době vyplatí investovat?
V době kolísavých finančních trhů musí investor vše mnohem pečlivěji zvažovat a případně volit konzervativnější finanční produkty. Samozřejmě, pokud výběru vhodné investice nechcete obětovat svůj čas, tak zvolíte sázku na jistotu, tj. termínovaný vklad. Můžete se také poradit s odborníkem, ať už je to váš osobní bankéř nebo nezávislý finanční poradce, a zvolíte  variantu, která vyžaduje hlubší znalost a širší investiční rozhled. Všeobecně se doporučuje, aby investor uvažoval v dlouhodobějším horizontu a investoval v pravidelných cyklech třeba i v menších částkách.

Nyní více než v předcházejícím období je vhodnější rozložit své investice do již zmíněných konzervativních produktů a do výnosově zajímavých akciových fondů.

Vidíte rozdíl v investorském chování českého a britského člověka? Jsou čeští lidé více konzervativní v investicích?
Zaměříme-li na drobnější investory, tak ve Velké Británii všeobecně vždy panovala větší chuť své ušetřené peníze nějakým způsobem zhodnotit. Britové sledují informace, jak se vyvíjejí akcie, jestli právě ty jejich stoupají či klesají. Kromě toho opravdu všeobecně více investují a zhodnocují své finanční prostředky než my, Češi.

Kam je dobré uložit peníze, aby se maximálně zhodnotily?
Rozhodnutí nechám na každém investorovi a především na jím zvolené strategii. Doporučuji všechny investice pečlivě zvážit, sledovat dostupné informace, posuzovat kvalitu správce jednotlivých fondů a u větších investic se vyplatí poradit se s odborníkem. Pokud vkládáte své peníze do banky, sledujte i měřítka typu kapitálová přiměřenost a poměr vkladů vůči půjčkám dané finanční instituce. 

odpovídal Jiří Zelinka, ředitel osobního bankovnictví banky HSBC

Již od ukončení vysokoškolského studia na Slezské univerzitě se věnuje investicím. Pracoval jako obchodník s cennými papíry v Komerční bance a pro společnost Wood & Co. Později působil v Komisi pro cenné papíry, kde vedl oddělení regulace burzy cenných papírů.

Dříve působil v pražské pobočce HSBC Bank, kde zodpovídal za prodej investičních produktů. Momentálně řídí segment osobních finančních služeb v České republice.

Rád hraje golf a zajímá se o architekturu. 

 
Do jaké z komodit je dnes výhodné investovat?
Komodity jsou jedním z mnoha typů investičních nástrojů a v typickém diverzifikovaném portfoliu jim patří určitý díl. Rozhodnutí o tom, jak velký díl to bude, bych nechal na odbornících, tedy na správci fondu.

Jaký vývoj investic očekáváte v roce 2009?
Vyjdeme-li z předpokladu, že ekonomika dosáhne v 2. polovině roku na své dno, je ideální příležitost k postupnému nákupu fondů. Akciové trhy většinou reagují ve více než šestiměsíčním předstihu. 
 
Na co by si začínající investor měl dát pozor?
S každou investicí je třeba dopředu si stanovit přesná kritéria výběru. V první řadě je důležitý investiční horizont, tedy na jak dlouho chcete peníze investovat, a dále váš postoj k riziku. Některé investice mohou být spojeny s rizikem ztráty vložených prostředků, ať už v plné, nebo v částečné výši. Nejdůležitější je stanovit si investiční plán, který bude obsahovat všechna pro a proti. Investice vždy vyžaduje důkladnou přípravu.

Existují nějaké mýty o investování?
Mýty se vytváří z trendů. V době růstu trhů je častým mýtem vidina nekonečných zisků a závratného zbohatnutí. V období krize se naopak stává mýtem výše ztrát a míra znehodnocení.

Kam investujete v současné době vy sám a proč?
Pravidelně investuji do našeho výběrového fondu Multimanager Premium, který vhodně kombinuje konzervativní a dynamické investice, včetně komodit. Prostřednictvím tohoto fondu lze získat přístup k těm nejlepším správcům v dané třídě aktiv.

Co byla vaše životní investice?
Před dvěma lety jsem investoval do globálního akciového fondu, který byl zaměřen na rozvíjející se trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Výnos z této investice byl velmi zajímavý.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz