Rozumíte své faktuře za plyn?

aktualizováno 
V souvislosti se zdražením zemního plynu od 1. října tohoto roku dojde k mimořádnému odečtu stavu plynoměrů v domácnostech i ve firmách. Až se vám dostane do rukou formulář, na kterém jsou vyčísleny roční platby záloh, spotřeba plynu, různé koeficienty a sazby, budete možná zmateni.

Při důkladném pohledu zjistíte, že vyznat se v zúčtování plynu sice není složité, přesto budete koumat nad tím, kde plynárna vzala některé koeficienty a hodnoty. Hlavní věc, na kterou si zákazníci ještě nezvykli, je to, že ačkoliv jejich plynoměr měří spotřebu v metrech krychlových, plynárny účtují podle odebraného tepla v megawatthodinách.

Počítají podle vzorce, do kterého zahrnou přepočítací koeficient, hodnotu spalného tepla a celkovou spotřebu naměřenou na plynoměru. Je to tak podle jejich slov spravedlivější, průhledné však moc ne.

Občas se ceny plynu mění během zúčtovacího období i několikrát, potom plynárny dělají více mimořádných odběrů a vyúčtování je plné spousty údajů. „Vzhledem k tomu, že v roce 2005 se několikrát měnila cena plynu, objeví zákazníci na příští faktuře dokonce čtyři rozdílné ceny za kWh,“ říká Josef Šťastný z Energy Centre v Českých Budějovicích.

Neodečtou vás? Nahlaste se sami

Jednou za rok pracovníci plynárenské společnosti odečítají spotřebu plynu přímo na plynoměru. Máte-li ho za dveřmi, je vše v pohodě, pracovník, který plyn odečítá, se s vámi ani nemusí setkat. Po provedeném odečtu označí plynoměr nálepkou a je hotovo. „Kdo má plynoměr na nepřístupném místě, musí na odečítajícího pracovníka počkat.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

„Když se neshodnou v termínu, může zákazník nahlásit dodavateli aktuální stav plynoměru sám,“ vysvětluje Miroslav Vránek z Pražské plynárenské. Nic nezkazí, když tak učiní písemně, ale některé společnosti umožňují i takzvaný telefonický samoodečet. V každém případě byste si měli pospíšit a učinit tak do tří dnů od termínu oficiálního odečtu.

Pokud se ani tato varianta nepovede, protože zákazník je třeba na delší dovolené, pomůže si plynárna kvalifikovaným propočtem podle vyhlášky 251/2001 Sb. Znamená to, že podle předchozí spotřeby a typu spotřebičů v domácnosti odhadne, jaký stav plynoměru je. Zákazník nebude ošizen: když se plynárna zmýlí v jeho neprospěch, při příštím zúčtování se vše srovná – klient pak zaplatí o něco méně.

Zálohy vám plynárna sama přepočítá

Spotřebovali jste v minulém roce málo plynu? Plynárna vám automaticky sníží zálohy. Jestliže počítáte s vyšší spotřebou, můžete si je sami opět navýšit. Lze to opět učinit telefonicky nebo písemně. Naopak při vysoké platbě během roku plynárna zálohy zvýší. „Předcházíme tak situaci, kdy klient platí nízké zálohy a pak je zaskočen vysokým nedoplatkem,“ říká k tomu Daniela Hartmanová, tisková mluvčí Pražské pynárenské.

 

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány

Kurzy.cz Nedávno jsme tu trochu uvažovali nad atraktivitou německých energetik a i z tohoto důvodu se dnes podíváme, jak by se m...

Jobs Contact
Řidič VZV (21.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 27 000 KčNajdete na iDNES.cz