Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruleta otevírání fondů pokračuje, zbývá ještě ¾ roku

aktualizováno 
Již jednou jsme se zaměřili na problematiku otevírání podílových fondů, která tolik přitahuje pozornost desítek tisíc DIKů a fondových investorů. Posviťme si tentokrát nejen na proces otevírání, ale současně také na proces, který s tím úzce souvisí, tedy na likvidaci investičních fondů.

S otevíráním investičních fondů, které by mělo bez problémů proběhnout do konce letošního roku, velice úzce souvisí téma, na které se nyní zaměříme. Podívejme se blíže na likvidaci investičních fondů.

Dejme si na úvod pár čísel – v současné době existuje v ČR 69 IF, z toho je 50 v likvidaci (!), 1 v konkurzu a zbývá nám 18 IF, které ještě nejsou otevřeny a současně nejsou ještě v likvidaci. V těchto 18 IF je v současné době cca 11,7 miliardy Kč (!). Připomeňme si je formou tabulky (čerpáno z informační povinnosti IF a IS):

 

1.  1.IF Živnobanka 2 774,0 mil.Kč
 2.   Rentiérský IF 1.IN 2 154,5 mil.Kč
 3.   IF Bohatství 1.IN 1 973,7 mil.Kč
 4.   Zlatý IF Kvanto 1 514,5 mil.Kč
 5.   IPF Kvanto 1 067,0 mil.Kč
 6.   Křišťálový IF 1.IN 1 003,4 mil.Kč
 7.   IF Obchodu 1.IN    739,2 mil.Kč
 8.   IF energetiky    134,2 mil.Kč
 9.   Manhattan IF    118,0 mil.Kč
10. KREDITAL IF      65,0 mil.Kč
11. Concordia invest IF      42,6 mil.Kč
12. Newton IF      34,1 mil.Kč
13. Profit fond      33,4 mil.Kč
14. Consus IF      25,8 mil.Kč
15. IF Tercier invest        6,6 mil.Kč
16. IF Mercia        5,7 mil.Kč
17. Zemědělsko-potravinářský IF        5,4 mil.Kč
18. IF České privatizační společnosti        1,5 mil.Kč

Související článek od stejného autora - Ruleta otevírání fondů pokračuje, zbývá již jen jeden rok.

Jak je vidět, dle objemu majetku jsou jasně v popředí fondy 1.IN (4x) a OB Invest (2x) a ŽB-Trust (1x). Pokud hledáte v této tabulce Zemědělský IF Vysočina, činíte tak marně, neboť Krajský soud tomuto subjektu výmaz z rejstříku povolil a IF se tak úspěšně transformoval na OPF (a to přes existenci standardní žaloby). Opět se tak potvrdilo, že prostě neexistuje žádný precedens, žádný vzor postupu v této oblasti. Zřejmě tak lze souhlasit s názorem, že problém agendy obchodního rejstříku lze vyřešit pouze privatizací této agendy a zřízením tzv. registrátorů. 

Při shrnutí těchto posledních mohykánů se nemohu ubránit dojmu, že jakákoli legislativní úprava termínu pro otevření z 31.12.2002 na konec roku 2003 či dokonce 2004 by byla zcela nesystémová a nepodpořila by jakékoli aktivní dění v této oblasti. Vždyť porovnejme zbylých 11,7 miliardy Kč s majetkem např. P.I.F. – cca 6 miliard Kč nebo RIF – cca 14 miliard Kč při jejich otevření. Vzpomeňme si také, že deklamovaná snaha 1.IN o otevření Rentiérského IF trvá již od 2.čtvrtletí roku 2000. Naopak se domnívám, že situaci by mohla výrazně prospět legislativní úprava, která by odstranila záminku pro žaloby a učinila je tak bezpředmětnými nebo jasná deklarace toho, že k žádnému posunu termínu pro otevření nedojde. Obojí by určitě zvýšilo úsilí IS o otevření. Bohužel je zřejmé, že toto zřejmě není ve volebním roce 2002 reálné.

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Pojďme se však zabývat důsledky, které má likvidace IF pro jeho akcionáře – fyzické osoby, neboť ten se týká již poměrně velkého počtu fondů. Především je nutné konstatovat, že doba, po kterou likvidace probíhá, není časově omezena. Lze však dedukovat, že u IF, které jsou na otevření skladbou svého portfolia připraveny, může být průběh likvidace mnohem rychlejší než u IF, které mají stále ve svém portfoliu nemovitosti či velké objemy pohledávek nebo méně likvidních akcií – zde lze také čekat i určité pohyby ČOJ těchto IF směrem dolů.

Likvidace IF se řídí zákonem 248/1992 Sb. o IS a IF a poté obchodním zákoníkem, zdanění pak zákonem o dani z příjmů. Zdanění likvidačního zůstatku spadá do kategorie 15% daně – dají se odečíst pouze prokazatelné pořizovací náklady na nákup akcií, přičemž institut osvobození od platby této daně po 6 měsících od jejich nabytí zde neplatí.

Váháte mezi několika fondy? Nyní máte možnost si je rychle a přehledně srovnat.

Protože postup likvidátorů není jednotný, doporučuji všem akcionářům IF v likvidaci velmi aktivní přístup a iniciativní zaslání Vašich podkladů o nákladech na koupi akcií přímo likvidátorovi společnosti bez jeho vyzvání. Pečlivý likvidátor akcionáře většinou vyzve k předložení těchto podkladů, aby Vám mohl tuto daň ihned snížit. Od méně pečlivých likvidátorů se můžete dočkat toho, že je Vám  zdaněno plných 15% likvidačního zůstatku. Poté nezbývá než doporučit - obraťte se na likvidátora se žádostí o nápravu se současným zasláním těchto podkladů. Pokud s tímto postupem neuspějete, zašlete stížnost příslušnému FÚ na postup plátce při srážce daně.

Z výše uvedeného lze vyvodit, že pro DIKy nemá prakticky smysl držet akcie těch fondů, které směřují do likvidace a které drží od počátku privatizace. Tito DIKové odvedou 15% daň, což pro ně může být větší ztráta než prodej při současném diskontu těchto IF – pochopitelně pokud se ještě obchodují (osvobození se dle mne vztahuje pouze na prodej akcií nabytých v procesu kupónové privatizace, nikoli na likvidační zůstatek).

A co vy? Souhlasíte s názorem, že další odklad termínu pro transformaci fondů je nejhorším řešením? Je rychlá likvidace zbývajících IF po 31.12.2002 lepším řešením? Těšíme se na vaše názory. 

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz