Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růst zemědělských komodit neustává: bavlna a kakao na nových maximech

aktualizováno 
Krátká pauza. Tak by se daly shrnout únorové výprodeje zemědělských komodit na trzích. Nešlo však o žádné hloubkové ponory, spíše o splývání. Zajímavý je však pohled na růst cen bavlny a především kakaa. Pokud bude i nadále pokračovat, milovníci čokolády budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Čokoláda možná brzy podraží. Ilustrační snímek. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Nejčastěji se poklesy pohybovaly kolem pěti procent a komodity jako kukuřice, pšenice nebo sója je následně rychle odmazaly. Naděje na zlevnění potravin, nebo alespoň zastavení jejich růstu, tak vzaly za své. To ostatně potvrdil také index globálních cen potravin FAO organizace OSN za únor, který opět navýšil historické rekordy a odhalil tak další zvyšování nákladů na obživu.

Růst se však netýká pouze základních zemědělských komodit. Platit více budou opět příznivci bavlněného prádla i čokolády.

Ceny bavlny už prorazily všechny stropy

Nový týden, nové historické rekordy. Interpretovat graf vývoje cen bavlny je v posledních měsících poměrně snadné. Neplatí to úplně doslova, ovšem k popisu situace na trhu se tento příměr více než hodí.

Od počátku minulého roku stouply její ceny o více než 180 procent a obchodníci už platí více než 2,1 dolaru za libru (cca 0,45 kg). Od ledna tohoto roku už její cena vyrostla o 50 procent a nárůsty jsou stále prudší. A to cenu drží při zemi maximální denní pohyby stanovené newyorskou komoditní burzou, nad které se bavlna nemůže dostat.

Důvody růstu jsou stejné už několik měsíců. Nedostatečná nabídka na trhu plení zásoby na dlouholetá minima. USA a Austrálie už vyvezly téměř veškerou úrodu určenou na export a další dodávky váznou. Za poptávkou stojí prudce rostoucí Čína, která disponuje největším textilním průmyslem na světě. V menší míře však bavlna chybí také dalším textilním východoasijským velmocím.

Růst cen bavlny hrozí dalším zdražováním oblečení a dalších bavlněných výrobků. Současně rostou ceny umělých tkanin, kterými je čím dál více bavlna v textilním průmyslu nahrazována.

Ceny bavlny na newyorské komoditní burze v USd/tunu
(07/2010 – 03/2011)

graf bavlna

graf bavlna

Politika zdražuje čokoládu

Kakao patří mezi několik málo komodit, které mají za sebou v minulém roce období poklesů a stagnací. Jako jedna z mála zemědělských komodit ukončilo rok 2010 v mínusu.

Současný vývoj je ale naprosto odlišný. Od počátku roku stouply jeho ceny o téměř čtvrtinu na 32leté rekordy. Tuna kakaových bobů je tak nyní k mání za 3 747 dolarů.

Tlak na ceny koncových produktů jako čokolády, cukrovinek nebo kakaových nápojů zatím není příliš vysoký díky předzásobení firem a nákupu dlouhodobých kontraktů na tuto plodinu. Pokud však vysoké ceny nadále vydrží, dá se v nejbližších měsících očekávat nárůst cen až o desetinu.

Ceny kakaa na newyorské komoditní burze v USD/tunu
(07/2010 – 03/2011)

graf kakao

graf kakao

Za růstem cen kakaových bobů stojí nejasná politická situace v největší producentské zemi – Pobřeží Slonoviny. Listopadové volby vyhrál nový prezidentský kandidát, který však stále nemůže nastoupit do funkce. Předchozí prezident se svého postavení nevzdal a zatím tam tak panuje status quo.

Výherce voleb se ve snaze o získání úřadu snaží odstřihnout staré vedení od finančních toků a v rámci těchto opatření zakázal v polovině ledna také exporty kakaových bobů. V této zemi se v posledních letech produkuje více než milion tun této komodity ročně a ta tak na trzích v současnosti chybí. Zákazy exportů byly mezitím dvakrát prodlouženy a konec blokády je stále v nedohlednu. Dobré zprávy pro milovníky čokolády, na které byli zvyklí v minulém roce, jsou tak definitivně pryč.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz