Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růst zemědělských komodit neustává: bavlna a kakao na nových maximech

aktualizováno 
Krátká pauza. Tak by se daly shrnout únorové výprodeje zemědělských komodit na trzích. Nešlo však o žádné hloubkové ponory, spíše o splývání. Zajímavý je však pohled na růst cen bavlny a především kakaa. Pokud bude i nadále pokračovat, milovníci čokolády budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Čokoláda možná brzy podraží. Ilustrační snímek. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Nejčastěji se poklesy pohybovaly kolem pěti procent a komodity jako kukuřice, pšenice nebo sója je následně rychle odmazaly. Naděje na zlevnění potravin, nebo alespoň zastavení jejich růstu, tak vzaly za své. To ostatně potvrdil také index globálních cen potravin FAO organizace OSN za únor, který opět navýšil historické rekordy a odhalil tak další zvyšování nákladů na obživu.

Růst se však netýká pouze základních zemědělských komodit. Platit více budou opět příznivci bavlněného prádla i čokolády.

Ceny bavlny už prorazily všechny stropy

Nový týden, nové historické rekordy. Interpretovat graf vývoje cen bavlny je v posledních měsících poměrně snadné. Neplatí to úplně doslova, ovšem k popisu situace na trhu se tento příměr více než hodí.

Od počátku minulého roku stouply její ceny o více než 180 procent a obchodníci už platí více než 2,1 dolaru za libru (cca 0,45 kg). Od ledna tohoto roku už její cena vyrostla o 50 procent a nárůsty jsou stále prudší. A to cenu drží při zemi maximální denní pohyby stanovené newyorskou komoditní burzou, nad které se bavlna nemůže dostat.

Důvody růstu jsou stejné už několik měsíců. Nedostatečná nabídka na trhu plení zásoby na dlouholetá minima. USA a Austrálie už vyvezly téměř veškerou úrodu určenou na export a další dodávky váznou. Za poptávkou stojí prudce rostoucí Čína, která disponuje největším textilním průmyslem na světě. V menší míře však bavlna chybí také dalším textilním východoasijským velmocím.

Růst cen bavlny hrozí dalším zdražováním oblečení a dalších bavlněných výrobků. Současně rostou ceny umělých tkanin, kterými je čím dál více bavlna v textilním průmyslu nahrazována.

Ceny bavlny na newyorské komoditní burze v USd/tunu
(07/2010 – 03/2011)

graf bavlna

graf bavlna

Politika zdražuje čokoládu

Kakao patří mezi několik málo komodit, které mají za sebou v minulém roce období poklesů a stagnací. Jako jedna z mála zemědělských komodit ukončilo rok 2010 v mínusu.

Současný vývoj je ale naprosto odlišný. Od počátku roku stouply jeho ceny o téměř čtvrtinu na 32leté rekordy. Tuna kakaových bobů je tak nyní k mání za 3 747 dolarů.

Tlak na ceny koncových produktů jako čokolády, cukrovinek nebo kakaových nápojů zatím není příliš vysoký díky předzásobení firem a nákupu dlouhodobých kontraktů na tuto plodinu. Pokud však vysoké ceny nadále vydrží, dá se v nejbližších měsících očekávat nárůst cen až o desetinu.

Ceny kakaa na newyorské komoditní burze v USD/tunu
(07/2010 – 03/2011)

graf kakao

graf kakao

Za růstem cen kakaových bobů stojí nejasná politická situace v největší producentské zemi – Pobřeží Slonoviny. Listopadové volby vyhrál nový prezidentský kandidát, který však stále nemůže nastoupit do funkce. Předchozí prezident se svého postavení nevzdal a zatím tam tak panuje status quo.

Výherce voleb se ve snaze o získání úřadu snaží odstřihnout staré vedení od finančních toků a v rámci těchto opatření zakázal v polovině ledna také exporty kakaových bobů. V této zemi se v posledních letech produkuje více než milion tun této komodity ročně a ta tak na trzích v současnosti chybí. Zákazy exportů byly mezitím dvakrát prodlouženy a konec blokády je stále v nedohlednu. Dobré zprávy pro milovníky čokolády, na které byli zvyklí v minulém roce, jsou tak definitivně pryč.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Generální finanční ředitelství
Vrchní rada v Oddělení závislé činnosti

Generální finanční ředitelství
Praha
nabízený plat: 28 700 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.cz