Růstové perspektivy zemí dle Merrill Lynch

Potřebujete nadlouho investovat nějaké peníze, aby bylo lépe v důchodu nebo děti mohli jít studovat do zahraničí? Pak Vám Merrill Lynch poradí trochu staromódně: Investujte v zemi, která má nejlepší d
Potřebujete nadlouho investovat nějaké peníze, aby bylo lépe v důchodu nebo děti mohly jít studovat do zahraničí? Pak Vám Merrill Lynch poradí trochu staromódně: Investujte v zemi, která má nejlepší dlouhodbý potenciál pro ekonomický růst. Podniky v této zemi by pak měly dosáhnout nadprůměrných zisků, které by se zase měly odrazit v silném růstu cen jejich akcií.

V nedávno publikované studii pan Hartnett z Merrill Lynch poukazuje na historicky silný vzájemný vztah mezi jím sestaveným žebříčkem jednotlivých zemí upraveným o některé faktory jako jsou celková tržní kapitalizace nebo HDP na obyvatele a růstem cen akcií.

Postup Merrill Lynch je založen na posuzování zemí z pěti základních hledisek:

  1. Technologické a vědecké předpoklady
  2. Kvalita pracovní síly a její nabídka
  3. Vládní politika a sociální struktura
  4. Nabídka kapitálu (míra úspor, daně ze zisků právnických osob a přímé investice)
  5. Riziko země (ratingy od hlavních ratingových agentur, zadluženost, inflace apod.)
Každé z těchto pěti základních hledisek je ovlivněno pěti proměnými. Vládní politika například zahrnuje míru regulace ekonomiky, politiku centrální banky, nerovnoměrnost příjmů obyvatelstva, korupci a vládní výdaje jako % HDP.

Celkově se nejlépe dle studie Merrill Lynch umístilo Švédsko, které obsadilo první místo v technologických předpokladech a umístilo se vysoko v kvalitě pracovní síly a vládní politice. Na dalších místech skončily Singapur, Austrálie, USA, Kanada, Holandsko, Nový Zéland, Německo, Británie, Hong Kong (z hlediska kapitálových trhů se dá stále považovat za samostatný), Francie a Japonsko. Na posledních místech se naopak umístily země jako Rusko (úplně poslední), Indonésie, Pakistán, Egypt, Brazílie, Indie, Turecko, Filipíny a Thajsko. Síla armády a rozsah jaderných zbraní se tedy zřejmě nebral v úvahu.

Jak už bylo řečeno v úvodu, pro promítnutí odhadnutých růstových perspektiv do potenciálu akciového trhu upravuje Merrill hodnocení zemí o faktory jako jsou tržní kapitalizace nebo třeba fakt, že Švédsko je v podstatě jednoakciová země s dominantním postavením Ericssonu. Po provedení takovýchto úprav došel Merrill Lynch k názoru, že v příštích deseti letech se budou slibně vyvíjet akciové trhy České republiky (!), Maďarska, Japonska, Jižní Korey, Kanady a Austrálie. Dále také Merrill očekává příznivý růst cen akcií ve Francii a obzvláště Nemecku, kde je podíl tržní kapitalizace na HDP poměrně nízký.

Pro střednědobý horizont čtyř let (od počátku roku 2000) předpokládají analytici Merrill Lynch růst německých akcií o 16 až 20% ročně. Pro Českou republiku předpokládají analytici roční růst mezi 18 a 22%, pro Maďarsko pak 11 až 13%. Japonsko, Singapur a Koreu zase čeká roční růst mezi 6 a 11%.

Pro některé trhy představují odhady Merrill Lynch zásadní obrat. Například mezi lety 1995 a 1999 padal korejský akciový trh o 23% ročně, zatímco japonský, singapurský a český trh spadly o 13%, 11% a 4%, vyjádřeno v dolarech. A naopak i když americký trh v posledních čtyřech letech rostl o 30% ročně a francouzský o 18%, čeká je dle Merrill Lynch v příštích letech další průměrný roční růst až 13%.

Závěrem nutno podotknout, že studie Merrill Lynch vychází z historických dat a že dobré žebříčkové umístění některé země může v sobě zahrnovat již minulý růst, místo aby ho predikovalo do budoucna. Každopádně jde o velmi zajímavý pohled na budoucí možný vývoj akciových trhů a není vyloučeno, že se analytici Merrill Lynch v některých případech trefí do černého.

(Volně převzato z The Wall Street Journal)