Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlá náplast na úraz při autonehodě. To je pojištění sedadel

aktualizováno 
Pojišťovny si na klienty pořídily novou návnadu: statistiky dopravních nehod. Čísly o nehodách a zraněních na českých silnicích přesvědčují hlavně řidiče o výhodách "úrazového pojištění osob ve vozidle". Řečeno pojišťovací hantýrkou, nabízejí pojištění sedadel.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tento druh pojištění se totiž neváže na konkrétní lidi, ale na kohokoli, kdo do automobilu usedne. Pojišťujete totiž všechna místa vyznačená v technickém průkazu.

pojistné plnění z povinného ručení

V případě škody na zdraví při střetu dvou vozidel jsou spolucestující vždy odškodněni z povinného ručení. Řidič pouze v tom případě, pokud nehodu nezpůsobil.

Cena pojistného nezohledňuje pozici místa ve voze. Stejnou cenu tedy platíte za rizikovější místo spolujezdce vedle řidiče i za bezpečnější místo v zadní části vozu.

Pojišťujete vždy všechny cestující včetně řidiče auta. Samostatnou variantu pojištění pouze pro řidiče nabízejí jen Česká pojišťovna, Generali a pojišťovna UNIQA.

Co pojišťovna, to jiná varianta

V nabídce pojišťoven se setkáte s různými variantami, které se liší podle počtu pojištěných lidí, rozsahem krytých rizik nebo podle pojistných částek.

Všechny pojišťovny kryjí dvě základní rizika: trvalé následky a smrt. U naprosté většiny z nich se setkáte i s pojistným plněním za dobu či denní odškodné nezbytného léčení následků úrazu.

Základní pojistné částky, na které se můžete pro jednotlivá rizika pojistit, se v zásadě pohybují kolem 100 tisíc korun za smrt následkem úrazu, 200 tisíc za trvalé následky, 50 až 60 korun za denní odškodné za dobu nezbytného léčení či za denní odškodné za pobyt v nemocnici následkem úrazu. Pojišťovny pochopitelně nabízejí možnost sjednání i dvoj- až čtyřnásobku pojistných částek.

Od výše pojistné částky na jednotlivá rizika se odvíjí i výše ročního pojistného, které se u jednotlivých pojišťoven v základní variantě pohybuje zhruba kolem 100 až 200 korun za jedno sedadlo.

Souhrnný přehled produktů pojišťoven

Pojišťovna Produkt Rizika Pojistné částky
(v Kč)
Roční pojistné (v Kč)
Allianz Úrazové pojištění osob ve vozidle denní odškodné za prům. dobu léčení a při pobytu v nemocnici
trvalé následky
smrt úrazem
50
 (denní odškodné)
200 tis. (trvalé n.)
100 tis. (smrt) 
(až 3nás. poj. č.)
od 192 za jedno místo
AXA Připojištění úrazu osob ve vozidle trvalé následky
smrt úrazem
200 tis. (trvalé n.)
100 tis. (smrt)
600 (do 6 míst)
1 000 
(7-9 míst)
Česká poj. 1. Pojištění dopravovaných osob
2. Pojištění dopr. osob s omezeným rozsahem
3. Úrazové pojištění řidiče

doba nezbytného léčení (var.1)
trvalé n. (všechny var.)
smrt (všechny var.)

od 20 tis. (doba nezbyt. léčení)
od 200 tis.
(trvalé n.)
od 100 tis. (smrt)
(až 4nás. poj. č.)
od 150*
ČPP Úrazové pojištění osob ve vozidle denní odškodné za dobu nezbytného léčení a za pobyt v nemocnici
trvalé následky
smrt úrazem
60 (denní odškodné)
150 tis. (trvalé n.)
100 tis. (smrt)
(až 4nás. poj. č.)
od 120 za jedno místo
ČSOB Poj. Úrazové připojištění osob ve vozidle  denní odškodné za dobu léčení
trvalé následky
smrt úrazem
100 (za každý den léčení nad 29 dní)
100 tis. (trvalé n.)
50 tis. (smrt)
(až 3nás. poj. č.)
od 496
(5 míst)
od 796 (6-9 míst)**
Generali 1. Poj. plného počtu sedadel dle TP
2. Poj. řidiče
3. Poj. řidiče a každého dítěte přepravovaného v zádržném bezpeč. systému
denní odškodné za dobu nezbytného léčení
trvalé následky
smrt úrazem
60
(denní odškodné)
120 tis. (trvalé n.)
60 tis. (smrt)
(až 3nás. poj. č.)***
od 675
(5 míst)***
Kooperativa Úrazové připojištění osob ve vozidle
(2 varianty)
tělesné poškození úrazem
trvalé následky
smrt úrazem
37,5 tis. nebo 100 tis. (tělesné poškození)
300 tis. nebo 800 tis. (trvalé n.)
150 tis. nebo 400 tis. (smrt)****
324 nebo 864****
(5 míst)
UNIQA 1. Úrazové pojištění řidiče
2. Úrazové pojištění všech osob ve vozidle
léčebné výlohy
trvalé následky
smrt úrazem
100 (denní nemocniční odškodné)
100 tis. (trvalé n. i smrt)
(až 4nás. poj. č.)
od 130 (1. var.)
od 120 za místo
(2. var.)
Zdroj: pojišťovny
Poznámka:* záleží na druhu vozidla, počtu osob, násobcích poj. částek a variantě, **u ČSOB Pojišťovny má řidič vozidla zdarma úrazové pojištění v rámci povinného ručení, ***všechny poj. částky i pojistné pouze pro variantu Pojištění plného počtu sedadel dle technického průkazu, ****záleží na zvolené variantě

Odškodnění za újmu na zdraví může v některých případech plynout z povinného ručení. Přesto má pojištění sedadel své přednosti.

"Pojistné plnění je v kratší době než v některých případech z povinného ručení, a to zejména tehdy, pokud míra zavinění není zřejmá a probíhá vleklý soudní proces," říká tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová.

K úrazu navíc nemusí dojít jen při havárii dvou vozidel, ale například při nárazu do stromu či při střetu se zvířetem. "Tehdy se pojistné plnění vyplácí pouze z úrazového pojištění osob ve vozidle, jiná možnost pro odškodnění škody na zdraví totiž v takovém případě neexistuje," dodává Svobodová.

Pojistné plnění za úraz můžete uplatnit několikrát

Příjem z pojištění sedadel nemá žádný vliv na odškodnění plynoucí z dalších pojistných smluv. "Obecně nelze určit cenu života a zdraví," říká Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa, "proto může poškozený uplatnit škodu na zdraví ze všech svých úrazových či životních pojištění, klidně i z deseti."

V praxi to znamená, že pokud se zraníte při automobilové havárii, máte nárok na odškodnění jak z povinného ručení (jste-li spolujezdec nebo nejste viníkem nehody), tak z úrazového pojištění osob ve vozidle či z dalších sjednaných úrazových či životních pojištění.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spadl mi květináč na sousedovo auto. Zaplatí to pojišťovna?

Jste zásadně proti pojistkám? Jasně, spoustu událostí, byť nešťastných, zvládne člověk vlastními silami či s pomocí rodiny. Pojištění odpovědnosti by však měl...  celý článek

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Evropě hrozí japonská past
Evropě hrozí japonská past

O možnosti, že se evropská ekonomika vydá podobnou cestou, jakou kráčí Japonsko, se hovoří již delší dobu. Možnosti pád... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.