Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlé peníze: cesta do ráje, nebo do pekel?

aktualizováno 
Tentokrát jsme se podívali na zoubek pěti firmám poskytujícím rychlé půjčky. Pokud splácíte příliš mnoho úvěrů nebo máte vroubek v registrech dlužníků, odejdete z banky i splátkové společnosti pravděpodobně s prázdnou. Stáváte se příliš rizikovým klientem. Na řadu přicházejí nebankovní firmy s nabídkami rychlých půjček, kde si ale za riziko pěkně připlatíte.
úplatek, stavba

úplatek, stavba


Půjčka se vám možná zopakuje, i když ji nechcete

Pardubický Profireal nabízí „lidovou“ půjčku bez účelu použití klientům, kteří nesplní podmínky pro poskytnutí úvěru v bance.

Současným hitem v nabídce je Úvěr6000, u kterého splatíte za poskytnutou půjčku ve výši 6000 korun celkem 16 500 korun, tedy téměř třikrát tolik. Půjčku navíc můžete získat i nechtěně, pokud žádáte u společnosti o jiný typ úvěru, ale ve smlouvě zapomenete zatrhnout nepatrný čtvereček – nesouhlasím s poskytnutím Úvěru6000.

Další perličkou je žádost o půjčku v „nominální“ hodnotě, což znamená, že chcete-li půjčku ve výši 30 000 korun na jeden rok, musíte vyplnit žádost na půjčku ve výši 42 000 korun. Na účet vám dorazí 30 tisíc korun, ale splácíte samozřejmě 42 tisíc. Pokud tuto informaci nepostřehnete ve smlouvě při sjednání půjčky, překvapí vás na účtu došlá nižší částka, než jste původně očekávali. Samozřejmě si můžete zažádat o doplňkovou půjčku, nevyhnete se však dalšímu poplatku za sjednání úvěru ve výši 1900 korun.

Při předčasném splacení si připravte minimální poplatek ve výši 5500 korun. A naopak při nesplácení vám naskakuje pokuta 8 % z dlužné částky již při patnácti dnech po splatnosti, po třiceti dnech požaduje společnost dalších 13 % a za zpoždění dvou splátek si připravte ještě jednu pokutu, a to 50 % z celkové dlužné částky.

Podpisem smlouvy také zplnomocňujete Profireal k právním jednáním vůči vašemu zaměstnavateli, což v praxi přestavuje, že si finanční ústav při případném nesplácení domluví srážky ze mzdy přímo s vaším zaměstnavatelem.

Dokud smlouvu písemně nevypovíte, úvěry se automaticky opakují stále dokola díky tzv. revolvingu zmíněnému drobným písmem ve smlouvě. Není to moc fér, ale pokud jste tuto smlouvu podepsali, z právního hlediska nelze proti chování firmy nic namítat.

Diskrétní a neprůhledný úvěr
„Finpomoc poskytuje bezpečný a diskrétní úvěr bez ručitele lidem s příjmem od 7000 korun měsíčně.“ Úvěr je tak diskrétní, že jsme se na schůzce s finančním poradcem firmy nedozvěděli vůbec nic. Odmítl nám ukázat smlouvu, sdělit přesnou výši splátek či poplatků a otázka na RPSN (na roční procentní sazbu nákladů, kterou je poskytovatel povinen uvádět) vyvolala pouze smích a údiv nad dotazem.

Půjčky se také u této firmy do písemného vypovězení smlouvy opakují stále dokola. Jako záruka je vyžadována blankosměnka a souhlas s inkasem k vašemu účtu. Půjčku lze předčasně splatit, ale za blíže nespecifikovaný poplatek a včetně všech budoucích úroků. Na předčasném splacení tedy neušetříte.

Rychle, ale pěkně draze
Reklamy Providentu hlásají, že milá obchodní zástupkyně vás navštíví doma, aby s vámi probrala požadavek na půjčku a předala vám peníze. Při sjednávání úvěru vězte, že stejná paní k vám do domácnosti bude od této chvíle chodit každý týden, dokud svůj dluh nesplatíte.

Provident je velmi drahý. Za třicetitisícovou neúčelovou půjčku bez ručitele na jeden rok zaplatíte téměř 51 tisíc korun (30 000 jistinu a 21 000 úroky), což představuje RPSN ve výši 206,8 %. U půjček s kratší splatností – například u 27 týdnů – dosahuje RPSN výše až 460,9 %.

Na obranu společnosti je nutno dodat, že se jako jediná z testovaných firem chová alespoň seriózně. Z internetových stránek si můžete stáhnout srozumitelnou smlouvu a ani výši úroků firma na svých stránkách netají.

Při prvním kontaktu po telefonu nás překvapila žádost o rodné číslo. Pomocí rodného čísla může být konkrétní osoba nezaměnitelně identifikována, obsahuje další údaje jako pohlaví a věk a při rozhovoru po telefonu není úplně jistá totožnost druhé strany. Běžným postupem během jednání o půjčce by mělo být poskytnutí osobních údajů až během osobního jednání.

Nesplácení se vám vymstí
Firma Tommy Stachi láká na snadnou půjčku se zkrácením doby odbavení klienta při vyřizování půjčky na 21 minut. Nevadí, že jste v registru neplatičů, splácíte i jiné půjčky nebo jste v zaměstnání ve zkušební době. Sliby skutečně fungují, půjčku dostanete, neplatíte žádné další poplatky, ale i tak ji nakonec přeplatíte téměř dvakrát. Úvěr 30 tisíc korun na jeden rok vás u této firmy vyjde na více než 50 tis korun.

K půjčce nepotřebujete ručitele, požadována je „pouze“ blankosměnka. U tohoto typu směnky je velmi důležité, aby ve smlouvě bylo uvedeno, za jakých podmínek smí být tato směnka použita. Jinak si může firma doplnit na cenný papír s vaším podpisem libovolnou částku a datum a přijít peníze vymáhat. Smlouvu jsme bohužel nedostali ani k nahlédnutí, takže případné zneužití směnky nelze posoudit. Nicméně již to, že jsme jako klienti zvažující úvěr nedostali smlouvu do ruky ani k zapůjčení, o lecčems vypovídá.

Případné zpoždění splátky u této společnosti vás přijde velmi draho. Za každý den porušení smlouvy vám naúčtuje 200 korun a za každý výjezd zástupce firmy k vám domů zaplatíte 3000 korun.

Závazek si můžete i odpracovat
Internetové stránky Prvního úvěrového hypermarketu/ Euro makler holding inzerují odborně zdatné specialisty a operátory připravené informovat klienty. Výši splátek a poplatků nám však na operátorském středisku odmítli odtajnit, nebyl je schopen spočítat ani zprostředkovatel úvěru, se kterým jsme se následně osobně sešli. Jediné, co po nás během schůzky několikrát požadoval, byl poplatek 4100 korun za žádost o úvěr.

Pro půjčku nemusíte dokládat své příjmy, stačí čestné prohlášení, ale před půjčkou samotnou k vám přijde exekutor provést soupis vašeho majetku za povinný poplatek 1785 korun.

Při nesplácení půjčky nám bylo nabídnuto ručení aktivitou, které spočívá v odpracování si závazku sjednáváním půjček s dalšími klienty.

Co říci závěrem
Pozorně čtěte všechny předkládané dokumenty a nikdy nepodepisujte smlouvu, ve které nerozumíte byť jen jedné větě plné zkratek napsané drobným písmem.

I když všude kolem sebe slýcháte, že se vám snaží firmy pomáhat a řešit vaše problémy za vás, účelem výše uvedených firem je samozřejmě produkce zisku.

Dobře si rozmyslete, zda vám rychlá půjčka stojí za to. Nabídka snadné půjčky zní velmi lákavě, nevadí, že jste se dostali do registru neplatičů, není nutné shánět ručitele, často ani nedokládáte výši příjmů, ale během pár dnů budete muset peníze začít splácet. A díky směnkám, souhlasům s inkasem k vašemu účtu a plným mocem skrytým ve smlouvách si můžete být jisti, že firmy s rychlými penězi o svůj rozpůjčovaný kapitál jen tak nepřijdou.

Tabulka s podmínkami jednotlivých společností ZDE.

Jaké máte zkušenosti s rychlými půjčkami? Pomohla vám půjčka z těžké životní situace, nebo jste díky ní přišli o zastavenou lednici či střechu nad hlavou? Napište nám.Nejčtenější

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,46 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků

Kurzy.cz Akcie rozvíjejících se trhů včetně střední a východní Evropy (CEE) trpěly kvůli obchodním válkám. Investoři monitoroval...

Najdete na iDNES.cz