Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlé peníze stojí hodně peněz

aktualizováno 
Potřebujete okamžitě koupit automobil nebo vybavení domácnosti, ale nemáte dostatek finančních prostředků. Bojíte se, že nabouráte svůj rozpočet? Nejvýhodnější cestou, jak uspokojit vaše okamžité nákupní potřeby, je využití spotřebitelského úvěru. Víte, které banky vám nabídnou nejlepší podmínky?

Existuje vícero způsobů, jak financovat nákup, který hodláte realizovat. Je však důležité správně posoudit, který z nich v daný moment využít. Podle ceny nebo druhu pořizovaného zboží vám trh nabízí různé typy úvěrů. Také doba realizace nákupu zboží nebo vícenásobné použití úvěru je nutné zohlednit. Pokud však chcete půjčkou získat vyšší částku s tím, že vám bude poskytnuta během pár dní, pak je pro vás nejvhodnější právě spotřebitelský úvěr.

Banky vám nabídnou v podstatě 2 druhy spotřebitelských úvěrů – účelový a neúčelový. Jak název napovídá, záleží na tom, zda bance sdělíte, na co hodláte úvěr použít. Pokud bance doložíte, na co byl či bude úvěr použit, poskytne vám jej banka mnohem levněji. Rozdíly mezi úrokem za účelový a neúčelový úvěr představují maximálně jedno procento. Účelový úvěr se zpravidla používá k nákupu ojetého automobilu, vybavení domácnosti, či rekonstrukci bytu, kdy bance předáte fakturu za pořízené zboží a ta ji proplatí.

V případě účelového úvěru se také banka nebojí poskytnout mnohem vyšší částku. Chcete-li účelový úvěr, můžete získat až 750 000 korun (ČSOB). Naopak horní hranice neúčelového úvěru nebývá vyšší než 150 tisíc korun. Dalším rozlišujícím kriteriem je pak také doba splatnosti. Účelový úvěr může mít i více než dvakrát delší

Pokud vás více zajímají spotřebitelské úvěry, další informace naleznete ZDE.

maximální dobu splatnosti, v případě České spořitelny až 10 let. Spotřebitel si tak může dovolit, díky rozložení splátek do více měsíců, mnohem vyšší částku.

V následujících tabulkách máte možnost porovnat charakteristiky obou druhů  spotřebitelských úvěrů mezi jednotlivými bankami. Jak je patrné, zvláště úrokové sazby, které se váží na spotřebitelské úvěry, se mezi jednotlivými bankami podstatně liší. Například rozdíl mezi úrokovými sazbami neúčelových úvěrů mezi Českou spořitelnou a GE Capital Bank činí celých 4,6%! Ovšem ani na poplatky bychom neměli zapomínat. Také ty dokáží úvěr pěkně prodražit.

 

Neúčelové spotřební úvěry

Vybrané banky

roční úroková sazba

výše úvěru

doba splatnosti

poplatky

ČSOB

15%

20 - 150 000 Kč

1 - 3 roky

poskyt. 1%

KB

16,65%

50 - 500 000 Kč

1-6 let

poskyt. 800 Kč+0,3%, vedení 80 Kč měs.

Česká spořitelna

min. 12,3%

není pevně omezená

do 6 let

poskyt. min. 0,2%, vedení 500 Kč ročně

Union banka

13%

35 - 150 000 Kč

1 měs.- 4 roky

posou. žád. 0,5% min 700 Kč, poskyt. 0,5% min 500 Kč, vedení 100 Kč

Raiffeisen bank

14 nebo 16%*

30 -150 000 Kč

1 - 4 roky

poskyt. 2%

Citibank

až 22%

30 - 1 000  000 Kč

0,5 - 5 let

vedení 89 Kč

GE Capital

16,9%

30 - 150 000 Kč

1 - 5 let

poskyt. 1% min 500 Kč, vedení 80 Kč měs.

* zvýhodněnou sazbu 14% dostanete pouze ten klient, se kterým má banka delší zkušenost

V případě účelových spotřebitelských úvěrů již nejsou výše úrokových sazeb mezi jednotlivými bankami tak rozdílné, za to se mohou velice zásadně lišit podle doby splatnosti. Konkrétně u ČSOB jsou rozlišeny tři druhy úrokových sazeb a to od 12,5 do 14,5 %.

Účelové spotřební úvěry

Vybrané banky

roční úroková sazba

výše úvěru

doba splatnosti

KB

16,65%

50 - 500 000 Kč

1 - 3 roky

ČSOB

14,5% (spl. 5 let)

20 - 750 000 Kč

1 - 7 let

Česká spořitelna

min. 11,8%

není pevně omezená

1 - 10 let

Union banka

12%

min. 35 000 Kč

1 měsíc - 4 roky

Podmínky poskytnutí úvěru ovšem nejsou tak snadné, jak by se zdálo. Připravte se na to, že pokud budete chtít, aby vám banka poskytla vyšší částku, bude po vás vyžadovat zajištění úvěru. A to buď prostřednictvím ručitele nebo například nemovitostí, zástavním právem k pohledávce či vinkulací vkladu. Výjimku tvoří Citibank, která vám poskytne až milionový úvěr a to bez zajištění. Tomu však odpovídá také vyšší úroková sazba.

Spočítejte si splátky spotřebitelského úvěru na stránkách Fincentra

Součástí spotřebitelského úvěru může být také pojištění neschopnosti splácet, které vám například ČSOB  poskytne za roční poplatek 1% z výše úvěru.

Spotřebitelský úvěr je jednou z variant, jak realizovat soukromé potřeby okamžitě. Chcete-li si vzít tento druh úvěru, doporučujeme vám posoudit, zda není pro tuto službu vaše banka příliš drahá a jaké další podmínky se k poskytnutému úvěru pojí. Banky jsou podle zákona o spotřebitelském úvěru povinné poskytnout vám nyní informace o tom, kolik zaplatíte za spotřebitelský úvěr včetně poplatků a ochotně vám cenu úvěru spočítají, takže posouzení skutečné ceny úvěru již není nic nereálného.

Faktem je, že spotřebitelský úvěr není zadarmo, a proto byste také měli zvážit, zda pro vás není výhodnější nějaký čas s nákupem počkat a raději spořit.   

Jste spokojeni s podmínkami, které jsou spojeny se získáním spotřebitelského úvěru? Připadají vám úrokové sazby adekvátní vlastnostem úvěru? Jaký je váš názor?

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz