Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlé peníze stojí hodně peněz

aktualizováno 
Potřebujete okamžitě koupit automobil nebo vybavení domácnosti, ale nemáte dostatek finančních prostředků. Bojíte se, že nabouráte svůj rozpočet? Nejvýhodnější cestou, jak uspokojit vaše okamžité nákupní potřeby, je využití spotřebitelského úvěru. Víte, které banky vám nabídnou nejlepší podmínky?

Existuje vícero způsobů, jak financovat nákup, který hodláte realizovat. Je však důležité správně posoudit, který z nich v daný moment využít. Podle ceny nebo druhu pořizovaného zboží vám trh nabízí různé typy úvěrů. Také doba realizace nákupu zboží nebo vícenásobné použití úvěru je nutné zohlednit. Pokud však chcete půjčkou získat vyšší částku s tím, že vám bude poskytnuta během pár dní, pak je pro vás nejvhodnější právě spotřebitelský úvěr.

Banky vám nabídnou v podstatě 2 druhy spotřebitelských úvěrů – účelový a neúčelový. Jak název napovídá, záleží na tom, zda bance sdělíte, na co hodláte úvěr použít. Pokud bance doložíte, na co byl či bude úvěr použit, poskytne vám jej banka mnohem levněji. Rozdíly mezi úrokem za účelový a neúčelový úvěr představují maximálně jedno procento. Účelový úvěr se zpravidla používá k nákupu ojetého automobilu, vybavení domácnosti, či rekonstrukci bytu, kdy bance předáte fakturu za pořízené zboží a ta ji proplatí.

V případě účelového úvěru se také banka nebojí poskytnout mnohem vyšší částku. Chcete-li účelový úvěr, můžete získat až 750 000 korun (ČSOB). Naopak horní hranice neúčelového úvěru nebývá vyšší než 150 tisíc korun. Dalším rozlišujícím kriteriem je pak také doba splatnosti. Účelový úvěr může mít i více než dvakrát delší

Pokud vás více zajímají spotřebitelské úvěry, další informace naleznete ZDE.

maximální dobu splatnosti, v případě České spořitelny až 10 let. Spotřebitel si tak může dovolit, díky rozložení splátek do více měsíců, mnohem vyšší částku.

V následujících tabulkách máte možnost porovnat charakteristiky obou druhů  spotřebitelských úvěrů mezi jednotlivými bankami. Jak je patrné, zvláště úrokové sazby, které se váží na spotřebitelské úvěry, se mezi jednotlivými bankami podstatně liší. Například rozdíl mezi úrokovými sazbami neúčelových úvěrů mezi Českou spořitelnou a GE Capital Bank činí celých 4,6%! Ovšem ani na poplatky bychom neměli zapomínat. Také ty dokáží úvěr pěkně prodražit.

 

Neúčelové spotřební úvěry

Vybrané banky

roční úroková sazba

výše úvěru

doba splatnosti

poplatky

ČSOB

15%

20 - 150 000 Kč

1 - 3 roky

poskyt. 1%

KB

16,65%

50 - 500 000 Kč

1-6 let

poskyt. 800 Kč+0,3%, vedení 80 Kč měs.

Česká spořitelna

min. 12,3%

není pevně omezená

do 6 let

poskyt. min. 0,2%, vedení 500 Kč ročně

Union banka

13%

35 - 150 000 Kč

1 měs.- 4 roky

posou. žád. 0,5% min 700 Kč, poskyt. 0,5% min 500 Kč, vedení 100 Kč

Raiffeisen bank

14 nebo 16%*

30 -150 000 Kč

1 - 4 roky

poskyt. 2%

Citibank

až 22%

30 - 1 000  000 Kč

0,5 - 5 let

vedení 89 Kč

GE Capital

16,9%

30 - 150 000 Kč

1 - 5 let

poskyt. 1% min 500 Kč, vedení 80 Kč měs.

* zvýhodněnou sazbu 14% dostanete pouze ten klient, se kterým má banka delší zkušenost

V případě účelových spotřebitelských úvěrů již nejsou výše úrokových sazeb mezi jednotlivými bankami tak rozdílné, za to se mohou velice zásadně lišit podle doby splatnosti. Konkrétně u ČSOB jsou rozlišeny tři druhy úrokových sazeb a to od 12,5 do 14,5 %.

Účelové spotřební úvěry

Vybrané banky

roční úroková sazba

výše úvěru

doba splatnosti

KB

16,65%

50 - 500 000 Kč

1 - 3 roky

ČSOB

14,5% (spl. 5 let)

20 - 750 000 Kč

1 - 7 let

Česká spořitelna

min. 11,8%

není pevně omezená

1 - 10 let

Union banka

12%

min. 35 000 Kč

1 měsíc - 4 roky

Podmínky poskytnutí úvěru ovšem nejsou tak snadné, jak by se zdálo. Připravte se na to, že pokud budete chtít, aby vám banka poskytla vyšší částku, bude po vás vyžadovat zajištění úvěru. A to buď prostřednictvím ručitele nebo například nemovitostí, zástavním právem k pohledávce či vinkulací vkladu. Výjimku tvoří Citibank, která vám poskytne až milionový úvěr a to bez zajištění. Tomu však odpovídá také vyšší úroková sazba.

Spočítejte si splátky spotřebitelského úvěru na stránkách Fincentra

Součástí spotřebitelského úvěru může být také pojištění neschopnosti splácet, které vám například ČSOB  poskytne za roční poplatek 1% z výše úvěru.

Spotřebitelský úvěr je jednou z variant, jak realizovat soukromé potřeby okamžitě. Chcete-li si vzít tento druh úvěru, doporučujeme vám posoudit, zda není pro tuto službu vaše banka příliš drahá a jaké další podmínky se k poskytnutému úvěru pojí. Banky jsou podle zákona o spotřebitelském úvěru povinné poskytnout vám nyní informace o tom, kolik zaplatíte za spotřebitelský úvěr včetně poplatků a ochotně vám cenu úvěru spočítají, takže posouzení skutečné ceny úvěru již není nic nereálného.

Faktem je, že spotřebitelský úvěr není zadarmo, a proto byste také měli zvážit, zda pro vás není výhodnější nějaký čas s nákupem počkat a raději spořit.   

Jste spokojeni s podmínkami, které jsou spojeny se získáním spotřebitelského úvěru? Připadají vám úrokové sazby adekvátní vlastnostem úvěru? Jaký je váš názor?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz