Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychle ukládejte, ušetříte na daních

aktualizováno 
Peníze na termínovaných vkladech vynášejí nula nula nic a obchodování s akciemi, není pro lidi, kteří hůře snášejí riziko. Příležitostí pro opatrnější střadatele, kteří chtějí zisk, ale zároveň se bojí, aby o své peníze nepřišli, jsou státem podporované produkty. Jejich výnos není vysoký, ale díky daňovým úlevám či přímo finančním dárkům od státu jsou zajímavé.

Lidé, kteří přemohou nechuť či lenost myslet před Vánocemi na účty a daňové přiznání, vydělají docela slušné peníze. Zaměstnanec může ušetřit 6600 až 12 180 korun, podnikatel i více. Nejvyšší částka však platí jen pro ty s vysokými příjmy, kteří pravidelně spoří nebo mají na konci roku dost volných peněz.
 
Dej a bude ti dáno

Stát přispívá občanům, kteří si dlouhodobě spoří na vlastní stáří nebo na bydlení. Kdo omezí vánoční nákupy a část peněz uloží do stavebního spoření, penzijního připojištění nebo životní pojistky, může na tom vydělat. „Aby však člověk vyčerpal nabízené výhody v plné výši, musí za rok naspořit padesát tisíc korun. Dvanáct vloží do životní pojistky, osmnáct na účet penzijního připojištění a dvacet do stavebního spoření,“ počítá finanční poradce Tomáš Kučera. A dodává: „U stavebního spoření ale částka není dogmatická, u starších smluv podle starých podmínek stačí osmnáct tisíc.

Navíc smlouva, která již nějakou dobu trvá a jsou na ní peníze, může mile překvapit i v tom, že úroky jsou považovány za vlastní vklad a ten o ně může být snížen. Kdo si tedy na minulém výpisu přečetl, že úroky na jeho smlouvě činily například 2500 korun, může v klidu poslat jen 15 500 korun. A ještě mu zbude na poplatky.

NENECHTE SI UJÍT
Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis
Americké akcie, nebo evropské dluhopisy?
I když v listopadu ovlivňovaly dění na finančních trzích střídavě víceré faktory, vliv vývoje na eurodolarovém trhu bylo cítit v průběhu celého měsíce.

Business, manažer (c)profimedia.cz/corbis
I příliš chytří hledají práci těžko
Zaměstnání nemůže najít nejinteligentnější žena světa, Bulharka Daniela Smidčievová. Proč? Je vysoká inteligence na škodu?

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů pro všechny, kteří si chtějí koupit pro vánoční hostinu živou rybu.

Víc možností má podnikatel

Kdo vlastní a užívá živnostenský list a vede zjednodušenou daňovou evidenci, má širší pole působnosti. Kromě výše uvedených občanských výhod by se měl řídit heslem „zaplať, co se dá“. Někteří drobní podnikatelé a živnostníci nechávají účetnictví až na okamžik, kdy už nelze nic zachránit - nejhůře na 30. březen následujícího roku. Ideální je, aby zpracovali přehled svých příjmů a výdajů již koncem listopadu a měli celý prosinec na případné nákupy věcí potřebných k podnikání. Pořízení nového telefonu v prosinci má výhodu ve snížení daňového základu prakticky hned, kdo ho však koupí až v lednu, posune odpis o rok. Kromě věcí, které podnikatel k dosažení zisku potřebuje a chce, stojí za zmínku výdaje, jež prostě zaplatit musí. Třeba sociální a zdravotní pojištění. „Ten, kdo si platil nízké zálohy a na konci roku zjistí, že bude muset doplácet, měl by to udělat hned - sníží si tak daňový základ i základ na ono sociální a zdravotní pojištění,“ připomíná daňový poradce František Brabec.
 
Neodkládejte platby na poslední den

Chcete-li peníze na státních podporách a daňových úlevách získat, musíte do konce kalendářního roku dát do pořádku všechno placení. Uhradit například stavební spoření až poslední den v roce, může znamenat, že z něj za letošek žádná státní podpora nebude. Kdo nespoří pravidelně během roku, měl by na poštu nebo do banky spěchat brzy a nenechávat vše na poslední chvíli. „Při mezibankovním styku je třeba běžně počítat se třemi dny pro vyřízení mezibankovní operace,“ sděluje Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny. Na poštu spěchejte raději před Vánocemi, zasílání peněz složenkou trvá totiž ještě déle.

Rady pro ty, kdo chtějí platit nižší daně
 
Každý, kdo během roku nenaspořil na účtu stavebního spoření maximální částku, ze které se nárokuje státní podpora, může ji do spořitelny zaslat do konce roku najednou. U smluv uzavřených od 1. 1. 2004 podle nových zákonných podmínek je to 20 tisíc korun ročně, u starších smluv 18 tisíc.

Máte-li smlouvu o penzijním připojištění, na které platíte méně než 18 000 korun ročně, a současně máte volné peníze, doplaťte mimořádnou platbou tuto částku. Na daňové úlevě tak získáte minimálně 1800 korun.

Do životního pojištění můžete vložit až 12 tisíc korun, které budete moci rovněž odepsat z daňového základu. A to i v případě, že vám na stejnou smlouvu přispívá zaměstnavatel. Pozor, pojištění musí splňovat zákonem dané podmínky

Kolik uspoříte na daních v penzijním fondu

hrubý příjem

platba penzijnímu fondu

úspora na dani

do 109 200 korun  ročně

(cca  9100 korun měsíčně)

   600

   180

1 000

   900

1 500

1 800

do 218 400 korun ročně

(cca 18 200 korun měsíčně)

   600

   240

1 000

1 200

1 500

2 400

do 331 200 korun ročně

(cca 27 600 korun měsíčně)

   600

   300

1 000

1 500

1 500

3 000

nad 331 200 korun ročně

(nad 27 600 korun měsíčně)

   600

   384

1 000

1 920

1 500

3 840

Poznámka: Platby a úspory jsou uvedeny v korunách

Nemáte-li po nákupech vánočních dárků v peněžence zcela prázdno, můžete vhodným uložením peněz ještě nějakou korunu ušetřit.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Co byste poradili vy těm, kteří nechtějí platit vysoké daně? Snažíte se před koncem roku ušetřit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Češi a dluhy: máme se čím dál lépe, ale více si půjčujeme

Ilustrační snímek

Před dvaceti lety dlužil každý Čech průměrně deset tisíc korun. Nyní je to už 135 tisíc. Z částky, kterou jsme tehdy za...

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz