S advokátem nebo raději bez něj?

aktualizováno 
Přemýšlíte, zda u soudu využít právníka, nebo jestli je výhodnější se hájit bez jeho pomoci? Jakým způsobem je možné získat bezplatného advokáta? Co byste měli vědět ještě před tím, než začnete právníka shánět?

Sám, nebo s advokátem?

 

Ten, kdo si myslí, že právníka nepotřebuje, může se i u soudu obejít bez jeho pomoci. Jen by měl zvážit, zda ho vypjatá situace nepřipraví o řeč. „Když se jedná například o jednoduché rozvodové řízení, není často pomoc právníka nutná. Ale jakmile jde o peníze, doporučovala bych ho využít. Už proto, že tyto spory bývají složitější a klient může utrpět finanční ztrátu. Pokud si ji způsobí sám, nemá ji na kom vymáhat. Když ji špatným zastupováním způsobí advokát, lze škodu vymáhat na něm,“ radí advokátka Zdena Beranová.

 

Bezplatné zastupování

 

V životě může nastat situace, kdy nutně potřebujete právníka, ale nemáte na něj. „Osoby, které potřebují právní pomoc a nemají finanční prostředky k úhradě nákladů na zastoupení advokátem, mohou požádat soud, aby jim byl zástupce ustanoven,“ říká tajemník České advokátní komory Jiří Klouza. Podle jeho slov přichází tento postup v úvahu nejen před začátkem soudního řízení, ale i v již v zahájeném. Kromě toho má každý advokát možnost, aby poskytl žadateli bezplatné zastoupení nebo právní službu za sníženou odměnu,“ dodává Klouza. Pokud nemůže klient sehnat advokáta, smí o něj požádat Českou advokátní komoru. „Je však nutné, aby komoře oznámil jména alespoň dvou advokátů, kterými byl odmítnut. Pro určení, zda má být právní služba poskytnuta bezplatně, nebo za sníženou odměnu, rovněž vyžadujeme doklad o majetkových a sociálních poměrech,“ uzavřel Jiří Klouza.

Co byste předem měli vědět, než vyhledáte právníka

- seznamy všech advokátů jsou k dispozici u soudu a u advokátní komory, na internetu na www.cak.cz

- právník je povinen předem odhadnout náklady zastupování

- za nedocházení k soudu hrozí pokuta až 50 000 korun

- o prominutí soudních poplatků se žádá soud

 

Jak najít právníka

 

Pokud potřebujete právníka a nemáte s tím žádné zkušenosti, můžete najít údaje a kontakty v telefonních seznamech, na internetu nebo u soudu. „Zde je ale uvedeno pouze jméno advokáta a jeho sídlo, popřípadě spojení na něj. Vodítkem může být uvedená specializace advokáta. Nemá-li tedy člověk nějaké doporučení například od známého nebo příbuzného, který s tím či oním advokátem už nějakou zkušenost má, nezbývá mu než to prostě zkusit,“ doplňuje advokát Ivo Jahelka. Vyplatí se dotaz na zkušenosti s právníky u svých známých. Zejména v menších městech a obcích platí, že zde působící právníci mají širší spektrum nabídky, a v daném místě tak zajišťují prakticky veškerý právní servis. Někdo z vašich přátel už bude mít s právníkem zkušenost a poradí vám.

 

Podle stavovských předpisů České advokátní komory navíc nesmí advokát v souvislosti se svou firmou uvádět například údaje o cenách. Toto jednání by bylo považováno za porušení povinnosti a advokáta by čekalo kárné řízení.

 

Nevíte, kde vzít peníze na advokáta a případné soudní výlohy? Využijte spotřebitelský úvěr. Informace o tomto produktu naleznete v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

Advokáti nemohou propagovat své služby například novinovými inzeráty. „Několikrát jsem se setkal se zajímavým pokusem, jak upozornit na nabídku právní pomoci. Jestliže se advokát například přestěhuje, obyčejně si podá inzerát, ve kterém oznamuje, že k určitému datu změnil adresu. Jestliže ovšem tento inzerát několikrát zopakuje ve větším počtu médií, vejde dostatečně ve známost nejen to, že se přestěhoval, ale především fakt, že nabízí právní služby,“ říká advokát Pavel Zvala.

 

V Praze a dalších větších městech působí firmy, které zaměstnávají více právníků se zaměřením jen na určité oblasti práva, například na právo obchodní, rodinné či trestní. „Za první informativní poradu advokát může, ale také nemusí požadovat nějakou odměnu. Chce-li v tom mít občan jasno, je dobré, aby se při první návštěvě u neznámého advokáta rovnou zeptal, zda ho informativní porada bude něco stát a kolik, a podle toho buď setrval, nebo šel o dům dál,“ radí Ivo Jahelka.

 

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz