Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S akupunkturou uspěla v Londýně i Praze

aktualizováno 
Lenka Romanová má výjimečnou profesi. Založila centrum specializující se na akupunkturu, kterou vystudovala v Londýně. Její kliniku navštěvují lidé trpící migrénami, bolestmi zad i depresemi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Akupunkturu je v Česku možné studovat jen v rámci postgraduálního studia lékařů. Absolventka Přírodovědecké fakulty UK Lenka Romanová, která měla vždy velmi blízko k východním filozofiím, se ale v 90. letech přestěhovala do Londýna, kde se akupunktura studuje čtyři roky jako samostatný obor.

Nelehké začátky

"Akupunkturisté to u nás nemají lehké. Zatímco v Británii akupunktura běžně slouží jako podpůrná léčba, čeští lékaři se na své kolegy, kteří provozují akupunkturu, dívají tak trochu skrz prsty," říká.

Navzdory této zkušenosti se rozhodla založit v Praze centrum Nature Care Clinic, kterou lidé nejčastěji navštěvují kvůli migrénám, potížím s otěhotněním, nadváze, alergiím, bolestem zad, artróze či depresím.

"Původně jsem vůbec neměla v úmyslu kliniku otevřít. Nechtělo se mi opouštět těžce vybudovanou praxi v Británii," říká. Nakonec se přece jen rozhodla vytvořit si základnu pro případ, že se jednou vrátí do Česka.

"Skoro rok a půl jsem každý týden dojížděla z Prahy do Londýna za prací," vzpomíná. Postupně si získala tolik klientů, že mohla v roce 2007 otevřít vlastní kliniku. Přestože již měla zkušenost se zakládáním vlastní praxe, udělala prý spoustu chyb. "Například jsem si nechala na kliniku nainstalovat přímotopy a byla velice překvapená, že mi v loňském roce přišel účet skoro 120 tisíc korun," dodává.

Soukromá praxe za dva roky

Na své nové klinice zaměstnává více než desítku lidí. Jsou mezi nimi lékaři, zkušení fyzioterapeuti nebo maséři. "Moje pražská klinika je přesně taková, s jakými se setkáte v Británii," říká. Ve škole se totiž neučila jen anatomii, určování diagnózy a léčení vpichováním jehel do bodů na těle. "Součástí výuky je i třeba marketing a management, abyste si uměli po ukončení školy otevřít vlastní praxi," vysvětluje.

kdo je lenka romanová?

* 1984 až 1989 - studium Přírodovědecké fakulty v Praze
* 1995 - odchod do Londýna
* 1997 až 2001 - studium akreditované školy čínské medicíny International College of Oriental Medicine, následovalo několikaměsíční postgraduální studium v pekingské Nemocnici lidové armády
* 2001 - začátek kariéry akupunkturistiky ve Velké Británii
* 2007 - návrat do Prahy a založení Nature Care Clinic
* Lenka Romanová má dvě děti ve věku 17 a 21 let

Zakládá si na tom, že prostředí ordinace musí být klidné a čisté, a seriózní akupunkturista vám jasně řekne, jak bude probíhat léčba a za jak dlouho byste měli cítit první příznaky zlepšení. Pokud problémy přetrvávají, měl by zahájit anebo doporučit jiný způsob léčby. "Někdy se stane, že svého klienta pošlu k lékaři, protože jeho zdravotní stav je takový, že by mu jen akupunktura nepomohla," říká s tím, že "akupunktura má své limity, ale je výborná při léčbě problémů, se kterými si západní medicína nedokáže vždy poradit"

Přestože studium vyjde na 25 tisíc liber (cca 750 tisíc korun), ani v Británii akupunkturisté nemají snadné začátky. "Vybudovat si svoji vlastní soukromou praxi, která by vás slušně uživila, trvá přibližně dva roky. Začínající akupunkturista, který nemá stálou klientelu, se logicky do otevření vlastního centra nemůže pustit, pakliže nehodlá třít bídu s nouzí a platit účty za prázdnou ordinaci," říká.

První roky proto působila na Chiropraktické klinice v Guildfordu a v Osteopatickém centru v Bexleyheath. "Také jsem spolupracovala s řadou lékařů ve West Sussexu, kteří mi řadu pacientů sami poslali," vzpomíná. Začínající akupunkturisté si udržují praxi i tím, že pomáhají v neziskových organizacích. "Jednou týdně dojížděla do Londýna do Lambeth Hospital, kde se léčili lidé, kteří by si akupunkturu nikdy nemohli dovolit zaplatit," upřesňuje. Nemocnice spadá pod nadaci prince Charlese, s nímž se Lenka Romanová právě během práce v nemocnici také setkala.

Číňan nemusí být mistr

"Akupunktura není všemocná, jak jsem si myslela, když jsem ji začala studovat, ale může hodně pomoci. Nakonec je to přes tři tisíce let stará, a tedy generacemi prověřená léčebná metoda," říká Lenka Romanová.

Je ráda, že studovala v Londýně, i když kolébkou akupunktury je Čína. Dnes už totiž neplatí, že umění akupunktury perfektně ovládají jen Číňané. "Dá se říci, že je tomu dokonce naopak, protože Čína ztratila své kulturní dědictví," říká o svých zkušenostech z postgraduálního studia v pekingské Nemocnici lidové armády.

Navíc Romanová připouští, že i v jejím oboru jsou šarlatáni a doporučuje, aby si každý zkontroloval, zda má jeho nový akupunkturista potřebné vzdělání.

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz