Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S běžným účtem neušetříte, naopak!

  • 54
Chtěli byste maximálně ušetřit na bankovních poplatcích? To je možné jedině v případě, že si konto vůbec nezaložíte. To je ale poněkud radikální řešení a je mezi námi jen málo jedinců, kteří účet vůbec nepotřebují. Většina z nás bankovní účet používá s naprostou samozřejmostí. Vyplatil by se vám ale pouze běžný účet, nebo je lepší balíček služeb?

Jestliže chcete na poplatcích bance zaplatit co nejméně, je potřeba, abyste si pečlivě vybrali nejen bankovní ústav, kterému svěříte své peníze, ale i typ bankovního účtu. Rozhodně ale neplatí, že s nejlevnějším běžným účtem ušetříte nejvíce peněz. Při pořizování bankovního konta je nutné posuzovat nejen poplatek, který zaplatíte měsíčně za jeho vedení, ale i celkové náklady za služby a produkty, které na účet navážete a samozřejmě i to, jak často je budete používat.

Pobočky jsou nejdražší

Pokud si v bance otevřete pouze běžný účet s tím, že jej budete obsluhovat jen na přepážce, na poplatcích rozhodně neušetříte. I přesto, že k účtu nebudete chtít používat platební kartu nebo některý z kanálů přímého bankovnictví. Poplatky za obsluhu na přepážce banky jsou totiž u většiny tuzemských bank nejvyššími položkami v sazebníku, ať už se jedná o výběry hotovosti nebo zadání platebních příkazů.

NENECHTE SI UJÍT
Už se to nese...
Co s poštou, když jedete na dovolenou
Nechcete, aby vám po dobu dovolené přetékala poštovní schránka nahromaděnými zásilkami?
I'm too sexy...
Chcete uspět? Buďte sami sebou!
Zdá se, že mnozí šéfové milují šablony. Pokukují po ostatních a snaží se je imitovat. Je to vhodné?
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis
Zpráva o stavu českých hospod
Dávají hospodští porce, jaké si objednáte? Mají nápoje správnou míru? Neošidí vás číšník?

Tyto poplatky se pohybují mezi 30 až 50 korunami za jeden úkon. V porovnání s výběrem v bankomatu v korunových položkách je to částka několikanásobně vyšší. Stačí totiž jeden výběr hotovosti a dva platební příkazy a celková částka je vyšší než 100 Kč, což úspora nákladů není. Levnější by rozhodně bylo použití přímého bankovnictví a platební karty.

Mít tedy samostatně běžný účet a obsluhovat jej na pobočce pro klienta pozbývá smysl. Rozhodně se mu vyplatí pořídit si alespoň elektronickou platební kartu, aby mohl disponovat s hotovostí popřípadě ušetřit náklady za zaslání peněz bezhotovostními platbami. Už v tomto případě se však u některých bank vyplatí konto vedené v balíčku spolu s jinými službami. Pokud jste ovšem přesvědčení, že z operací na přepážce rozhodně neustoupíte, měli byste mít na paměti, že pouze minimum bank zpoplatňuje operace na přepážce korunovými položkami. Nejlépe ze všech v tomto případě vychází Volksbank, která klientovi účtuje za výběr hotovosti 6 Kč. Ostatní se již blíží 20 korunám a výše.

 

Banka Výběr hotovosti na přepážce v Kč Výběr hotovosti kartou z vlastího  bankomatu v Kč
BAWAG Bank 30 5*
Citibank 18 15
ČSOB 30 5
Česká spořitelna 15 (30) + 8** 6
eBanka 30 + 0,15 % z částky 6,90
GE Money Bank 50 5 + 6***
HVB Bank 30 9
Komerční banka 50 6
Poštovní spořitelna 15 / 8 ****** 5
Raiffeisenbank 50 5 / 9****
Volksbank 6 2,50 / 5 *
Živnobanka 20 5 / 0 *****

Pozn.: *vlastní/ČSOB bankomat, ** za výběr 15 tisíc až 500 tisíc, (do 15 a od 500 tisíc navíc) + hotovostní operace, *** výběr ATM + účetní položka, ****první 2 výběry/třetí a další v měsíci, ***** Osobní menu Economy a běžný účet, ostatní Osobní menu, ****** u programu Klasik výběr šekem / Maxkartou

Zdroj: sazebníky bank

Samostatný běžný účet: ano, ale ty poplatky

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Bojí se české společnosti burzy? Proč nechtějí vstupovat na kapitálový trh? Více ZDE.

Cenová politika bank ohledně samostatných běžných účtů je značně rozdílná. Nechcete-li za každou cenu balíček služeb, pak ale dobře vybírejte samostatný účet. K nejdražším běžným účtům patří nabídka od HVB Bank (60 Kč) nebo Živnostenské banky (50 Kč). Oba ústavy přitom nabízejí balíček produktů za cenu mírně vyšší: HVB Bank konto Pohoda za 64 Kč, Živnobanka Osobní menu Economy za 55 Kč. Obě balíčkové nabídky přitom obsahují nejen vedení běžného účtu, ale i výpis z účtu, platební kartu a přístup k přímému bankovnictví.

Jinou strategii zvolila Komerční banka a Česká spořitelna. Klientům nabízejí běžný účet za určitou konkrétní cenu, avšak pokud si k němu klient zřídí i přímé bankovnictví, dostane slevu. Komerční banka bude klientovi účtovat z původních 60 korun pouze 40, jakmile bude mít zprovozněno telefonní nebo internetové bankovnictví a přímo v nabídce má KB balíčky služeb ještě levnější (např. Ideal či Perfekt konto). ČS poskytne klientovi ještě větší cenovou úlevu. Odpustí mu 20 korun za vedení sporožirového účtu, pokud za 25 korun měsíčně aktivuje Servis 24, který obsahuje všechny tři kanály přímého bankovnictví.

 

Banka Cena běžného účtu měsíčně Výpis z účtu zasílaný  poštou Cena přímého bankovnictví měsíčně Elektronická platební karta ročně Nejlevnější balíček služeb (vedení BÚ, PK, PB, výpis) Cena balíčku měsíčně
BAWAG Bank 0 0 30 400 IQ konto + BAWG Direct + Platební karta 45
Citibank 0 / 250 * 0 0 0 CitiOne 0 / 250 *
ČSOB 30 0 40 Kč Linka 24, další 20 Kč 200 Osobní konto Plus 50
Česká spořitelna 20 / 0 ** 5 + 7,50 *** 25 200 Výhodný program 45+7,50 ***
eBanka 19 9,70 + 20 ******* 45 280 Program Základ 125,70 + 280 PK
GE Money Bank 35 / 0 * 0 39 30 měsíčně Konto Genius 79
HVB Bank 60 12 50/35 (GSM Bank.) 300 Konto Pohoda 64
Komerční banka 40 15 44 200 Ideal konto 19 + 44 IB
Poštovní spořitelna 23 0 0 0 Program Rodina 40
Raiffeisenbank 15 19 35/60/80 **** 90 + 15 ***** Kompletkonto Start 45 ******
Volksbank 25 15 30 200 FIT konto 45+30 IB
Živnobanka 50 10 30/60/90 **** 150 Konto Economy 55 ******

Pozn.: *bez poplatku, pokud je na depozitech 100 tisíc Kč (GEMB 40 tisíc na BÚ), **  bez poplatku, pokud je sjednané přímé bankovnictví, *** poštovné, **** jeden, dva, tři kanály přímého bankovnictví, ***** vydání + vedení karty měsíčně, ****** čtvrtletné výpis zdarma, *******vystavení + nepřímý kanál

BÚ - běžný účet, PK - platební karta, PB - přímé bankovnictví, IB - internetbanking 

Zdroj: banky

Nejvýhodnější účet – každý má jiná kritéria

Určit, který z nabízených účtů je nejvýhodnější, lze jen velmi obtížně a je to prakticky nemožné, vzhledem k tomu, že každý má jiná kritéria, jež je třeba při volbě zohlednit. Jakmile na účtu provádíte minimum transakcí, pak pro vás může být samostatné konto dostačující, ovšem je dobré spočítat si, zda pro vás jeden výběr měsíčně na přepážce a roční vedení účtu nebude dražší než vedení samostatného účtu a používání nejlacinější platební karty v bankomatu.

Pokud jsem častějším uživatelem bankovních služeb, nebude pro vás běžný účet bez dalších služeb výhodný, ba naopak. Rozhodně se vám více vyplatí dát přednost balíčkům služeb, které mají banky v nabídce. Oproti variantě samostatného účtu tak ušetříte i stovky korun ročně..Zajímavá může pro aktivnější klienty být například nabídka Citibank, která klientovi neúčtuje poplatek za vedení účtu (250 Kč měsíčně), má-li u banky v součtu uloženo minimálně 100 tisíc korun. Dále pak také nabídka Živnobanky, která u většiny svých osobních menu neúčtuje poplatky za příchozí a odchozí platby provedené elektronicky v jakémkoli množství.

Používáte samostaný běžný účet nebo balíček služeb? Upřednostňujete přímé bankovnictví nebo chodíte raději na pobočku? Napište nám své názory.