Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S dlouhodobými investicemi máte větší šance na zisk

aktualizováno 
Investování ve velice dlouhodobém horizontu má svá specifika. Má trochu jiný pohled na výnos a na riziko. U výnosu i malá změna roční výnosnosti velice výrazně mění výnosnost celkové investice. Rozdíl byť jediného procentního bodu znamená na konci investičního horizontu rozdíl několikanásobku.
Směr

Směr | foto: Profimedia.cz

Podle vzorců z úvodní kapitoly bychom očekávali, že hodnota jednoho investovaného dolaru bude narůstat exponenciálně (viz daný vzorec). V grafu je použito logaritmické měřítko svislé osy, proto se exponenciála zobrazuje jako přímka. U akcií je zároveň zobrazen exponenciální trend růstu investice (čárkovaná přímka).

Dlouhodobý trend se jen velice málo odchyluje od „teoretické“ exponenciály a postupně roste. Kolísání (riziko) investice se v tomto případě projevuje mírnými odchylkami od tohoto trendu. Např. na konci 20. let je růst rychlejší a překonává svůj dlouhodobý trend. Na počátku 30. let se naopak dostává pod tento trend, aby se k němu v dalších letech později vrátil. Podobný vývoj je možné sledovat i koncem 90. let a po roce 2000. Z dlouhodobého hlediska (80 let) je velká hospodářská krize jenom malým zakolísáním.

Graf:
Zhodnocení investic v investičním horizontu 80 let

Investice v horizontu 80 let nás asi nebude zajímat. Jedině snad, že bychom chtěli dát našim potomkům peníze do kolébky, aby jednou měli na vlastní pohřeb. Ovšem i při kratších časových horizontech je možné vysledovat podobné jevy.

Riziko investice s rostoucím časem klesá

Jestliže se investici v jednom roce nedaří, má možnost v dalších letech tuto ztrátu dohnat. Opět je to podobné jako u diverzifi kace. Tam, když se nedařilo jedné společnosti, bylo možné doufat, že té druhé se bude dařit. Proto čím více času máme možnost investici ponechat, tím více omezíme riziko jejího kolísání na konci investičního horizontu.

Otevřené podílové fondy zaměřené na akcie, dluhopisy a peněžní trh mají tzv. doporučené investiční horizonty (doporučené minimální doby, jak dlouho fond držet). Pro peněžní trh je možno doporučit minimální dobu držení 0,5 roku. (Je možné fond držet i dobu kratší, ale výnosy z prodeje fondu je nutné zdanit.) U fondů dluhopisových se doporučuje minimální doba držení cca 2–3 roky.

I dluhopisy mohou meziročně prodělat (pokud narostou úrokové sazby). Proto je dobré tyto fondy držet 2-3 roky, aby byla větší šance, že se neprodělá). U akciových fondů se doporučuje držet podílové listy alespoň 5 let. 

Graf:
Průměrný výnos akcií v horizontech 1 rok, 3 roky, 5 let a 10 let

Pro každý horizont ukazují, v kolika procentech případů bylo dosaženo daného ročního zhodnocení. V ročním horizontu bylo dost případů, kdy akcie prodělaly. V 26 % případů v ročním horizontu dosáhly ztráty. V 6 % případů byla ztráta větší než 10 %.  V 3letém horizontu již je situace lepší. Ztráty bylo dosaženo pouze v cca 10 % případů a ztráta větší než 10 % ročně nastala jenom ve 2,5 % případů (za 80 let pouze dvakrát). V 10letém horizontu bylo pouze jedno období, kdy akcie mírně prodělaly. S rostoucím časem se méně vyskytují velké ztráty. Úplně stejně se s rostoucím časem méně vyskytují velké zisky. Roční výnos se tak koncentruje ke středním hodnotám. Riziko (rozptyl výnosů) s rostoucím časem klesá.

To je důvod, proč můžeme investovat do rizikovějších aktiv, pokud máme delší časový horizont investice. Riziko s časem klesá a daleko citelněji se projevují vyšší výnosy.

Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Úvěry: bankovní, či nebankovní  
10. díl: Která rizika lze pojistit?
11. díl: Pojištění pro případ smrti nebo dožití

12. díl: Úrazové pojištění: na co se vztahuje?  
13. díl: Pojištění majetku: co všechno lze pojistit?
14. díl: Spoření a investování jako cesta k cíli
15. díl: Která investice bude v jakém čase lepší?
16. díl: Likvidita aneb omezení jednotlivých investic
17. díl: Jak chápat a měřit riziko investice
18. díl: Nevsaďte všechno na jednu kartu  
19. díl: Jak snižovat riziko investice?  


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.