Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S hypotékou na reformě proděláte, úspora na daních je pryč

aktualizováno 
Šalamounsky pojatá daňová reforma má jednoho poraženého – lidi splácející hypotéku, stavební spoření nebo jiný úvěr na bytové potřeby. I když jim totiž klesne daňová sazba, kvůli běžící hypotéce nakonec mohou zaplatit na daních více než před zavedením daňové reformy.
Na dopad novely nejvíce doplatí lidé s hypotékou, kteří mají vyšší příjmy

Na dopad novely nejvíce doplatí lidé s hypotékou, kteří mají vyšší příjmy

Samotná daňová podpora lidem investujícím do bydlení se přitom nemění. Podobně jako doposud, si tak lze (při splnění podmínek v paragrafu 15 Zákona o daních z příjmů) snížit základ daně o zaplacené úroky z úvěrů na bydlení v celém zdaňovacím období.

Na novelu nejvíc doplatí lidé s vyšší příjmy
Za zajímavou daňovou výhodou poplatníků s úvěry na bydlení dosud stála progresivní sazba daně z příjmů. Jestliže poplatník s vysokými příjmy (například padesát tisíc měsíčně) zaplatil na úrocích z hypotéky 60 tisíc ročně, pak si mohl o tuto částku snížit též daňový základ. Při existenci nejvyšší sazby ve výši 32 % mu tato investice snížila jeho daňovou povinnost o zajímavých 19 200 Kč. V nižších pásmech se vlastní daňová úspora počítala stejně, tedy jako násobek zaplacených úroků a konkrétní sazby poplatníka.

Je tedy logické, že největší daňovou úsporu za dobíhající daňové úpravy měli poplatníci s vysokými příjmy a tu nejnižší ti s nízkými příjmy ve dvanáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Pouze tato skupina (tedy v daňovém pásmu 12 % a s úvěrem na bydlení) paradoxně na daňové reformě vydělá, neboť se jim zvyšuje daňová sazba a zaplacené úroky povedou k vyšší daňové úspoře.

Na druhou stranu jde čistě o teoretickou tezi, protože mnoho lidí s příjmem mezi osmi a dvanácti tisíci měsíčně si úvěr na bydlení nejspíš nebere. Reforma tak sice těm středně a výše příjmovým poplatníkům přinese daňovou úsporu, avšak s hypotékou je pozitivní efekt reformy pryč, a řada domácností si může dokonce pohoršit.

Úrokové sazby dlužníkům také nenahrávají
Proti lidem s úvěrem na bydlení stojí i další faktory. Úrokové sazby v České republice pomalu srovnávají krok s vyššími sazbami v jiných částech světa a s tím jde ruku v ruce i zdražování hypoték v podobě rostoucích úrokových sazeb. Na to nejvíce doplatí především ti, kteří si hypotéku berou letos nebo příští rok a jsou v počáteční fázi splácení úvěru. Právě v jejich případech totiž podíl úroku v anuitní splátce dominuje, a tudíž daňová reforma z jejich pohledu přichází v nepravý čas.

U poplatníků v druhé polovině splácení hypotéky nedojde k tak negativnímu dopadu daňové reformy. Důvodem je poměrně nízká absolutní částka tvořená součtem úroků v jednotlivých splátkách (podíl úmoru ve splátce dominuje nad úrokem). Celkový efekt dopadu nízké sazby daně není tak výrazný.

Zkusme si ukázat celý dopad změn na modelovém příkladu svobodného a bezdětného zaměstnance. Budeme porovnávat jeho daňovou povinnost v roce 2007 a 2008 bez hypotéky a s hypotékou. Výše úroků zaplacených z hypotéky bude 110 000 tisíc korun ročně v obou zdaňovacích obdobích.

Tabulka č.1: Zaměstnanec bez hypotéky s příjmem 50 000 Kč hrubého

Zaměstnanec s hrubým měsíčním příjmem
50 tisíc korun, svobodný, bezdětný
Zdanění
v roce
2007
Zdanění
v roce
2008
Zdanitelný
příjem
600 000 Kč 600 000 Kč
Hrazené
odvody
75 000 Kč (zaměstnavatel odvede 210 000 Kč) 285 000 Kč
Základ
daně
525 000 Kč 810 000 Kč
Daň před
snížením o slevy
123 200 Kč 121 500 Kč
Sleva
na poplatníka
7 200 Kč 24 840 Kč
Daň
po slevě
116 000 Kč 96 660 Kč

Tabulka č.2: Zaměstnanec s hypotékou (úroky 110 000 Kč ročně) s příjmem 50 000 Kč

Zaměstnanec s hrubým měsíčním příjmem 50 tisíc korun, svobodný, bezdětný
Zdanění
v roce
2007
Zdanění v roce
2008
Zdanitelný
příjem
600 000 Kč 600 000 Kč
Odvody
hrazené zaměstnancem
75 000 Kč (zaměstnavatel odvede 210 000 Kč) 285 000 Kč
Základ
daně
525 000 Kč 810 000 Kč
Zaplacené úroky
z hypotéky
110 000 Kč 110 000 Kč
Základ daně
po odpočtu úroků
415 000 Kč 700 000 Kč
Daň před
snížením o slevu
88 028 Kč 105 000 Kč
Sleva
na poplatníka
7 200 Kč 24 840 Kč
Daň
po slevě
80 828 Kč 80 160 Kč

Pozn: V praxi samozřejmě není obvyklé, aby ve dvou po sobě jdoucích letech byly stejně vysoké úroky z hypotéky. Každý následující rok bývají nižší, jde o zjednodušení modelového příkladu.

Komentář k údajům v tabulkách
Z údajů v tabulce číslo 1 jednoznačně vyplývá, že svobodný, bezdětný zaměstnanec (příjem 50 000 Kč) si jednoznačně po reformě polepší. Roční úspora je výrazných 20 000 korun.

Pokud má stejný člověk na svých bedrech hypotéku a ročně zaplatí na úrocích 110 000 Kč, pozitivní efekt daňové reformy se už zcela vytrácí a dotyčný zaplatí na daních přibližně stejně jako dosud. Jinými slovy stát přestává daňově zvýhodňovat ty, kteří si investují do vlastního bydlení.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz