S jakými poradci se lze setkat

Zvolit si správného finančního poradce není snadné. Jejich kvalita totiž mnohdy závisí na tom, jakým způsobem jsou odměňováni. Některé poradce živí pouze prodej finančních produktů, jiné fixní plat, některé dokonce získávání nových spolupracovníků.

Přímí zástupci finančních institucí

Je obvyklé, že například pojišťovny, stavební spořitelny či penzijní fondy budují vlastní síť spolupracovníků, kteří prodávají pouze jejich produkty. Tento způsob prodeje dnes využívají téměř všechny velké finanční instituce. Spolupráce s prodejci – zprostředkovateli – a finanční institucí pak funguje na základě exkluzivní smlouvy, kterou příslušná instituce zamezí tomu, aby zprostředkovatel prodával konkurenční produkty. Prodejci pak nemohou nabídnout všechny dostupné služby.
Řada finančních institucí vytvořila jinou značku, pod kterou prodává své finanční produkty. Tato odnož finanční instituce se sice navenek tváří jako nezávislá poradenská společnost, avšak ke skutečnému poradenství má většinou velmi daleko. Velké množství pracovníků takovýchto společností preferuje maximálně jeden či dva finanční produkty své finanční instituce.

Příklady: Kapitol, Winvest, Raiffeisen finanční poradenství nebo Generali Capital.

Prodejní sítě

Prodejní sítě tvoří společnosti, které jsou nezávislé na finančních institucích – nejsou vlastněny žádnou z nich. Tyto společnosti se zaměřují na prodej malého počtu produktů, které často volí podle prodejnosti a výše provizí. Interní organizace takovýchto společností většinou funguje na principu „multi level marketingu“, přičemž je jejich systém někdy postaven tak, že je pro jejich prodejce výnosnější získávat nové spolupracovníky než prodávat produkty.

Příklady: ZFP, Rofis, MBI a Makler Service.  

Finanční poradci pracující za provizi nebo za honoráře

V tomto případě jde o společnosti, které  kladou důraz na volbu vhodných produktů a především na analýzu finanční situace klienta. Tomu se pak snaží navrhnout řešení „přímo na tělo“. Příjmy poradců jsou v tomto případě několika typů. Finanční poradci pracují buď výhradně za provizi, nebo s převažujícími příjmy z provizí a podílem honoráře od zákazníka, případně s převažujícím příjmem z honoráře.

Peníze, které klient zaplatí poradenské společnosti, však nijak nezaručí vyšší kvalitu služeb ze strany poradce. Žádný pravidelný ani jednorázový poplatek, který může poradce vysvětlovat jakkoli, například financováním kvalitního analytického týmu, nezajistí, že zákazník za své peníze získá skutečně něco navíc. Naopak je dnes možné získat právě kvalitní poradenské služby zcela zdarma.

Příklady: SLON, FiM, TriMan, Fincentrum, SOPHIA Finance.

Chtěli-li byste si spočítat, kolik vám přinese stavební spoření? Zajistí vám penzijní připojištění  spokojený důchod? Navštivte sekci kalkulačky, která vše vypočte za vás.