Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S prestižními platebními kartami si můžete objednat třeba i vrtulník

aktualizováno 
Současným trendem je žít na dluh. Kreditní kartu dnes získáte stejně snadno, jako nakoupíte v pekárně pečivo. Už tak snadno ovšem nedostatene charge kartu, kartu pro náročné a bonitní.
Charge karty jsou určeny náročným a vysoce bonitním klientům

Charge karty jsou určeny náročným a vysoce bonitním klientům

Ke konci loňského roku bylo v České republice vydáno na 36 tisíc charge karet, z toho necelých 26 tisíc pod značkou American Expres (dále jen AmEx) a 10 tisíc neslo označení Diners Club International (dále jen DC). Nicméně tyto počty uvádějí pouze celkové množství, nerozlišují karty privátní a firemní. V současnosti najdete charge karty také v nabídce společností MasterCard a VISA.

Charge karta je určena náročným a vysoce bonitním klientům, kteří ji vnímají jako známku prestiže a finanční nezávislosti. Adekvátně tomu od tohoto typu karty také žádají více, než nabízejí „obyčejné“ kreditní karty. Charge karty proto také nesou honosné názvy, např. gold, platinum.

Služby, které dokáží charge karty zprostředkovat, do určité míry kopírují všeobecně známé služby debetních embosovaných karet. Celoroční cestovní pojištění s nadstandardním plněním, slevy při nákupu ve vybraných obchodních sítích, hotelech i autopůjčovnách, vydání náhradní hotovosti i náhradní platební karty (včetně jejího bezplatného zaslání na kterékoliv místo na světě).

Navíc charge karty nabídnou také nonstop asistenční linky pro případ nouze, přístup do salonků na letištích, kde je samozřejmostí občerstvení zdarma a volný přístup k internetu, faxu či kopírce. Díky nejprestižnějším charge kartám mají jejich držitelé možnost dosáhnout prakticky na jakékoliv služby (vydavatel karty vám například zprostředkuje přistavení helikoptéry).

Kreditní karta versus charge karta
Pokud bychom se podívali na to, jaký je z pohledu na používání úvěru rozdíl mezi platební kartou kreditní a charge, zjistíme jeden poměrně zásadní rozdíl a tím je způsob splácení. Čerpáte-li úvěr z kreditní karty, máte po skončení tzv. účetního období dvě možnosti, jak vypůjčené peníze vrátit. Pokud nechcete či nemůžete uhradit dluh celý, nýbrž pouze jeho část, stačí vám zaplatit minimální splátku. Pak ovšem musíte počítat s úrokem obvykle přesahujícím hranici 20 a více procent ročně. Využijete-li takzvaného bezúročného období a splatíte dluh celý, výše ročních úroků se pro vás stává nepodstatnou informací. Zacházíte-li s vaší kreditní kartou takto, používáte ji de facto jako charge kartu.

U charge karet neexistuje postupné splácení. Limit poskytnutý vydavatelem u charge karet lze, stejně jako u karet kreditních, čerpat jakýmkoliv způsobem a také sdílet s několika dodatkovými kartami. Jen do určitého dne v měsíci musíte splatit celou dlužnou částku.

Vybrané charge karty jsou pouze „pro zvané“
Pokud se rozhodnete pro některou z privátních charge karet, musí se obrátit na banku, která má s příslušnou karetní společností uzavřenou tzv. distribuční smlouvu. Pochopitelně máte ještě možnost vyřídit vše přímo (bez pomoci banky), leč celý proces bude pravděpodobně o něco delší a komplikovanější. Vše, co za vás běžně vyřizuje banka, musíte sami s vydavatelem komunikovat (žádost o kartu, potřebné doklady potvrzující bonitu apod., vše je zasíláno poštou, a to včetně už vyhotovené platební karty).

Nicméně ani v okamžiku, kdy úspěšně projdete schvalovacím procesem, dohodnete se na způsobu zajištění poskytnutého úvěrového limitu a rozhodnete se pro konkrétní druh charge karty, nemáte vyhráno. Zdaleka ne všechny charge karty tímto způsobem skutečně získáte. Vybrané druhy karet jsou totiž pouze pro „zvané“. Jedná se o karty určené mimořádně bonitním klientům s dlouhou historií, které banky s nabídkou charge karty samy oslovují.


Tab.: Přehled privátních charge karet
 Vydavatel  Označení karty Poplatek
za vydání karty
 
 Diners Club  Karta DC  5 000 Kč
   Karta DC/ČSA  6 000 Kč
   Karta DC/Golf  6 000 Kč
 American Expres  Karta zelená  100 USD/EUR
   Karta zlatá  200 USD/EUR
   Karta platinová  400 USD/EUR
   Karta Centurion (pouze pro zvané)  1 000 USD/EUR
 MasterCard  MC Gold Charge  4 000 Kč*
   MC Charge Standard  500 Kč
 VISA  VISA Classic Charge  500 Kč
   VISA Gold Charge  4 000 Kč

Pozn.:
* popl. u Volksbank, popl. u HVB Bank za tutéž kartu činí 5 000 Kč
** dle individuální nabídky se mohou poplatky za jednotlivé karty blížit i nule; charge karty je třeba poměřovat i rozsahem navazujících služeb


Pevná pravidla? Neexistují
Pokud uvažujete o některé z charge karet a zajímalo by vás, jaké podmínky musíte splnit pro její získání, odpovědí vám bude, že neexistují jednoznačná hodnotící kritéria a nabídka tohoto typu se řeší zcela individuálně. Stejně individuální jsou smluvní podmínky, a to včetně poplatků pohybujících se často mimo oficiální ceník.

Některé banky charge karty vydávají, jiné jejich vydání pouze zprostředkují. V první skupině najdete HVB Bank a také Volksbank. HVB Bank nabízí charge karty MasterCard a VISA, Volksbank vydává charge karty MasterCard a také DC. U těchto bank je třeba mít, případně při podání žádosti zřídit, běžný účet. HVB Bank vyžaduje od žadatele navíc minimálně šestiměsíční historii.

V druhé „zprostředkovatelské“ skupině najdete BAWAG Bank a Komerční banku, kde si zařídíte charge kartu jen společnosti AmEx, ale i Živnostenskou banku, která vám zprostředkuje AmEx i DC. ČSOB s Českou spořitelnou umí zprostředkovat jedině charge karty DC.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

Ilustrační snímek

Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí,...

Kolik stojí dětské pojištění a na co si dát pozor

Ilustrační snímek

Děti chvilku neposedí, může se jim kdykoli něco stát, potřebují pojištění, říkají si mnozí rodiče. A tak ho uzavřou....

Pojišťovna začínala v pokoji, pak přišel úhoř Pepa a slavné osobnosti

Dobové plakáty, inzeráty a reklamy dnes vzbuzují úsměv, přesto jsou zajímavým...

Česká pojišťovna letos oslavuje 190. výročí svého založení. Její historií prošli významní státníci, výjimečné osobnosti...

Další nabídka

Kurzy.cz

Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...
Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsob...

Napětí na Středním východě stále roste. Riziko otevřeného konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem se neustále a poměrně... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.