Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S realitkou, nebo na vlastní pěst?

aktualizováno 
Koupě nemovitosti si vyžaduje s ohledem na vysoké pořizovací ceny a složitou právní problematiku velmi pozorný a opatrný přístup. Ani to ovšem nezaručí, že proběhne vše bez problémů a ku prospěchu obou smluvních stran. Vyplatí se využít i za cenu vysokých provizí služeb realitních kanceláří?

Koupě či prodej nemovitosti je velmi složitý proces a pokud není dotyčný zrovna realitním expertem, stojí ho uskutečnění takové transakce mnoho času a nervů. Navíc se může dopustit mnoha chyb, které znamenají v této oblasti téměř vždy velké finanční ztráty a lze je jen velmi obtížně odstranit. Na druhou stranu nemusí ani využití služeb odborné realitní kanceláře vždy znamenat bezproblémový průběh obchodu. K oprávnění provozovat realitní činnost totiž dnes stačí zájemcům pouze živnostenský list, který je vydán na základě žádosti a čistého výpisu z trestního rejstříku. Mezi několika tisíci oprávněných se tak logicky najdou i nesolidní jedinci – nejsou tak dávno doby, kdy bylo možné setkat se s provizemi nesolidních realitních kanceláří v řádu dvaceti i třiceti procent.

Výhodou využití služeb solidní realitní kanceláře je bezesporu zkušenost jejích pracovníků s daným oborem činnosti. Zkušený pracovník by měl být schopen správně ohodnotit nemovitost a zajistit veškeré potřebné právní podklady (tedy například znalecký posudek, výpis z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, kupní smlouvy a další notářské a právní služby). Samozřejmou výhodou je možnost porovnat nabídku s ostatními nabídkami dané realitní kanceláře.

U případných kupujících je výhodou projednání základních možností úvěrového

Kolik si účtují realitní kanceláře za své služby?

Prodej nemovitosti 3 až 6 procent z prodejní ceny
Pronájem nemovitosti 1 až 3 měsíční nájmy
Koupě z nabídky RK zdarma
Koupě - vyhledávání na zakázku do pěti procent z kupní ceny

Zdroj: Realitní kanceláře

financování nemovitosti, i když se zde často vyplatí využít raději služeb úvěrových specialistů (nezávislí hypoteční makléři, specialisté na stavební spoření). V případě prodeje nemovitosti by měla realitní kancelář zajistit dostatečné inzerování dané nemovitosti a průběžně informovat klienta o aktuálním stavu. V neposlední řadě je úkolem realitní kanceláře také zajištění podpisu smluvní dokumentace, úschovy a pozdějšího vyplacení kupní ceny.

Za všechny uvedené služby by neměla realitní kancelář naúčtovat prodávajícímu provizi vyšší než tři až šest procent z prodejní ceny nemovitosti. U pronájmů se pohybuje odměna realitní kanceláře v rozmezí jednoho až tří měsíčních nájmů. V žádném případě by neměl prodávající či pronajímatel přistoupit na požadavky kanceláří na úhradu provizí a nákladů i v případě, že se nemovitost nepodaří prodat či pronajmout. Pro kupujícího či nájemce by měly být služby kanceláře bezplatné v případě, že si vyberou nemovitost z nabídky kanceláře. V případě aktivního vyhledávání nemovitosti „na míru“ by poplatek měl být nižší než výše uvedené provize za prodej či pronájem. Vyšší provize u standardních obchodů svědčí o nesolidnosti a nekalých úmyslech realitní kanceláře.

Jaké hypoteční úvěry nabízejí tuzemské banky? Jaké úrokové sazby poskytují a jaké si účtují poplatky? Podrobné profily hypoték naleznete ve speciální sekci hypotečních úvěrů.

Jak ovšem solidní realitní kancelář na trhu najít? Při jejich počtu to není zdaleka lehký úkol. Velmi užitečné je alespoň obejít v daném regionu více kanceláří a jejich nabídky a celkový dojem vzájemně porovnat. Vyhnout bychom se raději měli kancelářím, které provozuje jeden držitel živnostenského oprávnění ve svém bytu a kromě realitní činnosti se zabývá ještě několika dalšími obory podnikání. Určitým vodítkem by mohlo být také členství v Asociaci realitních kanceláří České republiky, i když ani to samozřejmě nezajistí stoprocentní solidnost kanceláře. Velmi užitečným pomocníkem je dobré doporučení lidí, kteří již služeb dané kanceláře využili.

Před podpisem smlouvy o zastupování je dobré ji podrobně prostudovat a při sebemenších pochybnostech smlouvu nepodepisovat. Měla by obsahovat mimo jiných náležitostí i zcela konkrétní popis činností, které je kancelář povinna pro klienta zajistit,  výši odměny kanceláře a způsob její úhrady. Důležité je rovněž ujednání, zda se jedná o výhradní zastupování, nebo zda může klient se zajištěním prodeje oslovit i jiné realitní kanceláře.

Je tedy lepší využít služeb realitní kanceláře či nikoli? Odměna ve výši třiceti až šedesáti tisíc korun za prodej milionové nemovitosti se zdá mnoha prodávajícím příliš vysoká na to, aby služeb realitní kanceláře využili. Pokud ovšem vezmeme v úvahu rozsah činností, které realitní kancelář pro prodávajícího vykoná, může být výše uvedená částka považována za velmi dobře investované peníze. V opačném případě musí na úkor úspory za provizi vynaložit prodávající mnoho úsilí a musí počítat s tím, že jen za právní a notářské služby zaplatí často částku přesahující deset tisíc korun.


Komerční prezentace:

Blýskněte se  s novým bydlením od buřinky! Uzavřete smlouvu o stavebním spoření s buřinkou do 13.12.2002 a soutěžte o 3x 500 000 korun a 243 mobilních telefonů Nokia 7650 se zabudovaným digitálním fotoaparátem.


Jaké zkušenosti máte se službami realitních kanceláří? Je podle vás členství v Asociaci realitních kanceláří zárukou solidního jednání a kvalitních služeb?

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz