Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S realitkou, nebo na vlastní pěst?

aktualizováno 
Koupě nemovitosti si vyžaduje s ohledem na vysoké pořizovací ceny a složitou právní problematiku velmi pozorný a opatrný přístup. Ani to ovšem nezaručí, že proběhne vše bez problémů a ku prospěchu obou smluvních stran. Vyplatí se využít i za cenu vysokých provizí služeb realitních kanceláří?

Koupě či prodej nemovitosti je velmi složitý proces a pokud není dotyčný zrovna realitním expertem, stojí ho uskutečnění takové transakce mnoho času a nervů. Navíc se může dopustit mnoha chyb, které znamenají v této oblasti téměř vždy velké finanční ztráty a lze je jen velmi obtížně odstranit. Na druhou stranu nemusí ani využití služeb odborné realitní kanceláře vždy znamenat bezproblémový průběh obchodu. K oprávnění provozovat realitní činnost totiž dnes stačí zájemcům pouze živnostenský list, který je vydán na základě žádosti a čistého výpisu z trestního rejstříku. Mezi několika tisíci oprávněných se tak logicky najdou i nesolidní jedinci – nejsou tak dávno doby, kdy bylo možné setkat se s provizemi nesolidních realitních kanceláří v řádu dvaceti i třiceti procent.

Výhodou využití služeb solidní realitní kanceláře je bezesporu zkušenost jejích pracovníků s daným oborem činnosti. Zkušený pracovník by měl být schopen správně ohodnotit nemovitost a zajistit veškeré potřebné právní podklady (tedy například znalecký posudek, výpis z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, kupní smlouvy a další notářské a právní služby). Samozřejmou výhodou je možnost porovnat nabídku s ostatními nabídkami dané realitní kanceláře.

U případných kupujících je výhodou projednání základních možností úvěrového

Kolik si účtují realitní kanceláře za své služby?

Prodej nemovitosti 3 až 6 procent z prodejní ceny
Pronájem nemovitosti 1 až 3 měsíční nájmy
Koupě z nabídky RK zdarma
Koupě - vyhledávání na zakázku do pěti procent z kupní ceny

Zdroj: Realitní kanceláře

financování nemovitosti, i když se zde často vyplatí využít raději služeb úvěrových specialistů (nezávislí hypoteční makléři, specialisté na stavební spoření). V případě prodeje nemovitosti by měla realitní kancelář zajistit dostatečné inzerování dané nemovitosti a průběžně informovat klienta o aktuálním stavu. V neposlední řadě je úkolem realitní kanceláře také zajištění podpisu smluvní dokumentace, úschovy a pozdějšího vyplacení kupní ceny.

Za všechny uvedené služby by neměla realitní kancelář naúčtovat prodávajícímu provizi vyšší než tři až šest procent z prodejní ceny nemovitosti. U pronájmů se pohybuje odměna realitní kanceláře v rozmezí jednoho až tří měsíčních nájmů. V žádném případě by neměl prodávající či pronajímatel přistoupit na požadavky kanceláří na úhradu provizí a nákladů i v případě, že se nemovitost nepodaří prodat či pronajmout. Pro kupujícího či nájemce by měly být služby kanceláře bezplatné v případě, že si vyberou nemovitost z nabídky kanceláře. V případě aktivního vyhledávání nemovitosti „na míru“ by poplatek měl být nižší než výše uvedené provize za prodej či pronájem. Vyšší provize u standardních obchodů svědčí o nesolidnosti a nekalých úmyslech realitní kanceláře.

Jaké hypoteční úvěry nabízejí tuzemské banky? Jaké úrokové sazby poskytují a jaké si účtují poplatky? Podrobné profily hypoték naleznete ve speciální sekci hypotečních úvěrů.

Jak ovšem solidní realitní kancelář na trhu najít? Při jejich počtu to není zdaleka lehký úkol. Velmi užitečné je alespoň obejít v daném regionu více kanceláří a jejich nabídky a celkový dojem vzájemně porovnat. Vyhnout bychom se raději měli kancelářím, které provozuje jeden držitel živnostenského oprávnění ve svém bytu a kromě realitní činnosti se zabývá ještě několika dalšími obory podnikání. Určitým vodítkem by mohlo být také členství v Asociaci realitních kanceláří České republiky, i když ani to samozřejmě nezajistí stoprocentní solidnost kanceláře. Velmi užitečným pomocníkem je dobré doporučení lidí, kteří již služeb dané kanceláře využili.

Před podpisem smlouvy o zastupování je dobré ji podrobně prostudovat a při sebemenších pochybnostech smlouvu nepodepisovat. Měla by obsahovat mimo jiných náležitostí i zcela konkrétní popis činností, které je kancelář povinna pro klienta zajistit,  výši odměny kanceláře a způsob její úhrady. Důležité je rovněž ujednání, zda se jedná o výhradní zastupování, nebo zda může klient se zajištěním prodeje oslovit i jiné realitní kanceláře.

Je tedy lepší využít služeb realitní kanceláře či nikoli? Odměna ve výši třiceti až šedesáti tisíc korun za prodej milionové nemovitosti se zdá mnoha prodávajícím příliš vysoká na to, aby služeb realitní kanceláře využili. Pokud ovšem vezmeme v úvahu rozsah činností, které realitní kancelář pro prodávajícího vykoná, může být výše uvedená částka považována za velmi dobře investované peníze. V opačném případě musí na úkor úspory za provizi vynaložit prodávající mnoho úsilí a musí počítat s tím, že jen za právní a notářské služby zaplatí často částku přesahující deset tisíc korun.


Komerční prezentace:

Blýskněte se  s novým bydlením od buřinky! Uzavřete smlouvu o stavebním spoření s buřinkou do 13.12.2002 a soutěžte o 3x 500 000 korun a 243 mobilních telefonů Nokia 7650 se zabudovaným digitálním fotoaparátem.


Jaké zkušenosti máte se službami realitních kanceláří? Je podle vás členství v Asociaci realitních kanceláří zárukou solidního jednání a kvalitních služeb?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát

Kurzy.cz Vývoj a výroba léků sebou přináší nejednu tenzi a paradox. V Perlách týdne z minulého pátku jsme mohli najít mimořádně ...

Najdete na iDNES.cz