Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sága rodu Rücklů
má happy end

aktualizováno 
České sklo je světovým pojmem, i když konkurence na světových trzích je dnes už značná. Držet s ní krok, to se daří firmě Rückl Crystal z Nižboru, která letos slaví 160 let.
Sklo, sklenice, barva

Sklo, sklenice, barva | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Vyrábějí zde rozsáhlý sortiment, avšak typickým produktem je pro tuto firmu olovnatý křišťál zdobený brusem v celé šíři dekorů, od jednoduchých až po velmi složité a pracné zdobení, a to zlacením, malováním a pískováním. Proto jsou také členem Mezinárodní federace výrobců olovnatého křišťálu. Ochrannou známku ® dobře znají v celém světě a jejich hlavními exportními destinacemi jsou USA, země Blízkého a Středního východu, dále Japonsko, Singapur a Rusko.

Kolik sklářských výrobků bylo vyrobeno v dílnách předchůdců dnešní společnosti, která byla založena v roce 1846, to se opravdu spočítat nedá, ale jedno je jisté, že jméno Rückl mělo a má visačku vysoké kvality, kterou si dodnes drží, a výrobky a poháry se právem stávají vyhledávanými při nejvýznamnějších sportovních a společenských příležitostech a zdobí domácnosti nejedné celebrity. Sklárna Rückl Crystal je rovněž výrobcem trofeje Český lev, kterého mají ve vitríně přední čeští režiséři, scenáristé, herci, a další filmové profese. Trofej má doma vystavenu i vítěz Formule 1 Fernando Alfonso, který byl oceněn pohárem z Nižboru na okruhu v Nürburgringu.

Z historie sklářského rodu

Společnost RÜCKL CRYSTAL, a. s., navazuje na bohaté, dnes již třísetleté tradice rodové sklářské dynastie. Sklářský rod Rücklů, tedy Rücklové, přišli do českých zemí pravděpodobně z území dnešního Švýcarska někdy na přelomu 17. a 18.století. Z Itálie přes Švýcarsko a dnešní Bavorsko se dostali až na Šumavu a pak dále do východních a severních Čech. Zápis v knihách svědčí o skutečnosti, že Sebastian Rückl, významný sklář, pracoval jako skelmistr na Šumavě v blízkosti Klášterského Mlýna na huti „Zlatá studna“ již v roce 1704. Přímí předchůdci zakladatelů nižborské sklárny se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrově (dnešním Ostrově). Jeho syn Antonín pak vybudoval sklárnu ve Včelničce u Jindřichova Hradce v roce 1875, ve Skalici u České Lípy v roce 1893 a jako poslední a nejmodernější v té době v roce 1903 sklárnu v Nižboru u Berouna.

Za l. republiky firma prosperovala

V r.1923 byl podnik, sestávající se ze skláren ve Včelničce, ve Skalici, v Nižboru a z velkoobchodního skladu v Praze, přeměněn v rodinnou akciovou společnost, jejímiž akcionáři se stali výlučně členové rodiny Rücklů. V meziválečném období produkovaly závody patřící firmě prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla, a to sklo křišťálové a olovnaté, čiré nebo barevné, zdobené rytím, broušením i malováním.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Spolupráce s předními designery

Sklo se slavnou ochrannou známkou navrhovali přední návrháři nápojového a dekorativního skla, mezi jinými i prof. Drahoňovský a tehdy začínající Ludvika Smrčková, a to zejména ve sklárně v Nižboru. Firma měla svá zastoupení v zahraničí, nejvýznamnější v Londýně a Damašku.

Co následovalo po znárodnění

Po skončení druhé světové války byl podnik v roce 1945 pro svou velikost znárodněn.V Československu dochází k organizační koncentraci sklářské výroby a znárodněné sklárny jsou začleněny do nově založených národních podniků. Sklárna v Nižboru se tak stala součástí národního podniku Český křišťál se sídlem v Českých Budějovicích a následně pak byla v roce 1965 přiřazena k monopolnímu uskupení výrobců olovnatého skla „Sklárny Bohemia“ se sídlem v Poděbradech. Nižborská sklárna v této době řídila další dva brusírenské provozy, a to v Anníně a ve Vimperku. Sklárna v Nižboru byla projektována tak, aby kapacita jejího hutního provozu byla schopna krýt potřeby skleněných polotovarů k dalšímu zušlechtění, jak ve vlastním brusírenském provozu, tak v brusírnách na Šumavě. Kvalita zpracování i náročnost sortimentu řadily tehdy nižborskou sklárnu a její provozy mezi špičkové sklárny vyrábějící v tehdejší ČSSR výrobky z olovnatého křišťálu.

Privatizace a pokračování ságy rodu

V červnu roku 1992 se na základě vítězného privatizačního projektu a následného odkoupení závodu od Fondu národního majetku stal ing. Jiří Rückl, přímý potomek sklářského rodu Rücklů, majitelem sklárny v Nižboru a založil firmu Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor. Dne 1. září 1993 byla zakoupena sklárna v Anníně od Skláren Bohemia, a. s., Poděbrady. V r. 1996 firma investovala do stavby moderního tavícího agregátu, dvou chladících pásových pecí a řídícího systému pro hutní provoz. Při této příležitosti došlo ke změně topného media ze svítiplynu na zemní plyn. Tato investice znamenala pro společnost řádový posun v dosahované kvalitě výroby a její výtěžnosti. V r. 1998, k datu 30. 9. 1998 byla původní společnost, Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor, přetransformována do akciové společnosti RÜCKL CRYSTAL, a. s. Ta se stala jejím právním nástupcem. Společnost dnes vede dcera pana Ing. Jiřího Rückla Ing. Simona Prokopová , která je generální ředitelkou a místopředsedkyní představenstva. Druhá dcera Markéta Rücklová řídí ve společnosti její PR a veškerý styk s cestovními kancelářemi a agenturami a dnes již velmi úspěšnou podnikovou prodejnu.

Poháry za sportovní vítězství i pro akce

Z Nižborské sklárny pochází i cena za nejlepší přípravu a realizaci „Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“ za rok 2005, předaná při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu dne 8. dubna 2006 vítěznému městu České Kamenici. Firma darovala nejednou i poháry pro „Exportéra roku“, což je tradiční společenský večer pořádaný obvykle na závěr roku.

Projekt v rámci OPPP a další inovace

Firma realizuje v tomto roce projekt „Inovace designu a řízení sklářského tavícího agregátu“, který je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Firma rozšířila svou nabídku sortimentu vybudováním nových zušlechťovacích kapacit, a to o technologie pískování, zlacení a malování. Rovněž rozšířila běžnou nabídku obalů o speciální reprezentativní obaly podle přání zákazníků a o jejich výrobky je zájem doma i v zahraničí. Společnost také zřídila v areálu sklárny v Nižboru vlastní prodejnu skla, kde nabízí široký sortiment svých výrobků. Společnosti se podařilo získat doménu www.ruckl.eu a daří se jí využívat i možnosti, které pro rozvoj společnosti nabízejí strukturální fondy EU.

Zájem o exkurze roste

Ve spolupráci s cestovními kancelářemi jsou pořádány pro jejich klienty prohlídky sklárny s odborným výkladem, které stejně jako vloni navštívilo na 55 000 návštěvníků, což je úctyhodné číslo a svědčí o zájmu o výrobky skláren slavného jména Rückl.

KOMERČNÍ PREZENTACE

Nejčtenější

Psychologie peněz: jak nepropadnout mentálnímu účetnictví

Ilustrační snímek

Stává se vám, že utratíte peníze lehkomyslně, protože byly jaksi navíc a nebudou vám chybět v domácím rozpočtu? Nebo...

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...Na začátku bylo pár kachlů. Dnes patří ke špičce v oboru a vyvážejí ven

Jan a Jitka Pokorných

Před 20 lety si Jitka a Jan Pokorní přestavěli kousek od Bechyně stodolu na dílnu a začali vyrábět keramické kachle....

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Kvíz: Otestujte svou inteligenci a bystrost

Ilustrační snímek

Vysoký inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je považován za rozhodující pro úspěch v zaměstnání. Inteligence však není...

Další z rubriky

Psychologie peněz: jak nepropadnout mentálnímu účetnictví

Ilustrační snímek

Stává se vám, že utratíte peníze lehkomyslně, protože byly jaksi navíc a nebudou vám chybět v domácím rozpočtu? Nebo...

PRÁCE 2038: Ženy přijdou o místa a všude budou samí roboti

Ilustrační snímek

Revoluce začala, to je jasné. Označuje se termínem 4.0. Dotýká se všech oblastí, tedy i trhu práce. Do dvaceti let...

Některé profese mají letos zaručenou měsíční mzdu až 24 400 korun

Ilustrační snímek

Od ledna 2018 se v Česku zvedla minimální mzda na 12 200 korun a spolu s ní se zvýšila i zaručená mzda. Určité profese...

Perly týdne: Daimler nezvládl „čínského Hitlera“, my nezvládáme dluhy a ČEZ

Perly týdne: Daimler nezvládl „čínského Hitlera“, my nezvládáme dluhy a ČEZ

Kurzy.cz Trhy, ekonomika, politika – Bateriové velmoci, špatné dluhy a klidné reálné výnosy Reálné výnosy na velké změny nepouk...

Najdete na iDNES.cz