Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sága rodu Rücklů
má happy end

aktualizováno 
České sklo je světovým pojmem, i když konkurence na světových trzích je dnes už značná. Držet s ní krok, to se daří firmě Rückl Crystal z Nižboru, která letos slaví 160 let.
Sklo, sklenice, barva

Sklo, sklenice, barva | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Vyrábějí zde rozsáhlý sortiment, avšak typickým produktem je pro tuto firmu olovnatý křišťál zdobený brusem v celé šíři dekorů, od jednoduchých až po velmi složité a pracné zdobení, a to zlacením, malováním a pískováním. Proto jsou také členem Mezinárodní federace výrobců olovnatého křišťálu. Ochrannou známku ® dobře znají v celém světě a jejich hlavními exportními destinacemi jsou USA, země Blízkého a Středního východu, dále Japonsko, Singapur a Rusko.

Kolik sklářských výrobků bylo vyrobeno v dílnách předchůdců dnešní společnosti, která byla založena v roce 1846, to se opravdu spočítat nedá, ale jedno je jisté, že jméno Rückl mělo a má visačku vysoké kvality, kterou si dodnes drží, a výrobky a poháry se právem stávají vyhledávanými při nejvýznamnějších sportovních a společenských příležitostech a zdobí domácnosti nejedné celebrity. Sklárna Rückl Crystal je rovněž výrobcem trofeje Český lev, kterého mají ve vitríně přední čeští režiséři, scenáristé, herci, a další filmové profese. Trofej má doma vystavenu i vítěz Formule 1 Fernando Alfonso, který byl oceněn pohárem z Nižboru na okruhu v Nürburgringu.

Z historie sklářského rodu

Společnost RÜCKL CRYSTAL, a. s., navazuje na bohaté, dnes již třísetleté tradice rodové sklářské dynastie. Sklářský rod Rücklů, tedy Rücklové, přišli do českých zemí pravděpodobně z území dnešního Švýcarska někdy na přelomu 17. a 18.století. Z Itálie přes Švýcarsko a dnešní Bavorsko se dostali až na Šumavu a pak dále do východních a severních Čech. Zápis v knihách svědčí o skutečnosti, že Sebastian Rückl, významný sklář, pracoval jako skelmistr na Šumavě v blízkosti Klášterského Mlýna na huti „Zlatá studna“ již v roce 1704. Přímí předchůdci zakladatelů nižborské sklárny se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrově (dnešním Ostrově). Jeho syn Antonín pak vybudoval sklárnu ve Včelničce u Jindřichova Hradce v roce 1875, ve Skalici u České Lípy v roce 1893 a jako poslední a nejmodernější v té době v roce 1903 sklárnu v Nižboru u Berouna.

Za l. republiky firma prosperovala

V r.1923 byl podnik, sestávající se ze skláren ve Včelničce, ve Skalici, v Nižboru a z velkoobchodního skladu v Praze, přeměněn v rodinnou akciovou společnost, jejímiž akcionáři se stali výlučně členové rodiny Rücklů. V meziválečném období produkovaly závody patřící firmě prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla, a to sklo křišťálové a olovnaté, čiré nebo barevné, zdobené rytím, broušením i malováním.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Spolupráce s předními designery

Sklo se slavnou ochrannou známkou navrhovali přední návrháři nápojového a dekorativního skla, mezi jinými i prof. Drahoňovský a tehdy začínající Ludvika Smrčková, a to zejména ve sklárně v Nižboru. Firma měla svá zastoupení v zahraničí, nejvýznamnější v Londýně a Damašku.

Co následovalo po znárodnění

Po skončení druhé světové války byl podnik v roce 1945 pro svou velikost znárodněn.V Československu dochází k organizační koncentraci sklářské výroby a znárodněné sklárny jsou začleněny do nově založených národních podniků. Sklárna v Nižboru se tak stala součástí národního podniku Český křišťál se sídlem v Českých Budějovicích a následně pak byla v roce 1965 přiřazena k monopolnímu uskupení výrobců olovnatého skla „Sklárny Bohemia“ se sídlem v Poděbradech. Nižborská sklárna v této době řídila další dva brusírenské provozy, a to v Anníně a ve Vimperku. Sklárna v Nižboru byla projektována tak, aby kapacita jejího hutního provozu byla schopna krýt potřeby skleněných polotovarů k dalšímu zušlechtění, jak ve vlastním brusírenském provozu, tak v brusírnách na Šumavě. Kvalita zpracování i náročnost sortimentu řadily tehdy nižborskou sklárnu a její provozy mezi špičkové sklárny vyrábějící v tehdejší ČSSR výrobky z olovnatého křišťálu.

Privatizace a pokračování ságy rodu

V červnu roku 1992 se na základě vítězného privatizačního projektu a následného odkoupení závodu od Fondu národního majetku stal ing. Jiří Rückl, přímý potomek sklářského rodu Rücklů, majitelem sklárny v Nižboru a založil firmu Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor. Dne 1. září 1993 byla zakoupena sklárna v Anníně od Skláren Bohemia, a. s., Poděbrady. V r. 1996 firma investovala do stavby moderního tavícího agregátu, dvou chladících pásových pecí a řídícího systému pro hutní provoz. Při této příležitosti došlo ke změně topného media ze svítiplynu na zemní plyn. Tato investice znamenala pro společnost řádový posun v dosahované kvalitě výroby a její výtěžnosti. V r. 1998, k datu 30. 9. 1998 byla původní společnost, Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor, přetransformována do akciové společnosti RÜCKL CRYSTAL, a. s. Ta se stala jejím právním nástupcem. Společnost dnes vede dcera pana Ing. Jiřího Rückla Ing. Simona Prokopová , která je generální ředitelkou a místopředsedkyní představenstva. Druhá dcera Markéta Rücklová řídí ve společnosti její PR a veškerý styk s cestovními kancelářemi a agenturami a dnes již velmi úspěšnou podnikovou prodejnu.

Poháry za sportovní vítězství i pro akce

Z Nižborské sklárny pochází i cena za nejlepší přípravu a realizaci „Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“ za rok 2005, předaná při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu dne 8. dubna 2006 vítěznému městu České Kamenici. Firma darovala nejednou i poháry pro „Exportéra roku“, což je tradiční společenský večer pořádaný obvykle na závěr roku.

Projekt v rámci OPPP a další inovace

Firma realizuje v tomto roce projekt „Inovace designu a řízení sklářského tavícího agregátu“, který je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Firma rozšířila svou nabídku sortimentu vybudováním nových zušlechťovacích kapacit, a to o technologie pískování, zlacení a malování. Rovněž rozšířila běžnou nabídku obalů o speciální reprezentativní obaly podle přání zákazníků a o jejich výrobky je zájem doma i v zahraničí. Společnost také zřídila v areálu sklárny v Nižboru vlastní prodejnu skla, kde nabízí široký sortiment svých výrobků. Společnosti se podařilo získat doménu www.ruckl.eu a daří se jí využívat i možnosti, které pro rozvoj společnosti nabízejí strukturální fondy EU.

Zájem o exkurze roste

Ve spolupráci s cestovními kancelářemi jsou pořádány pro jejich klienty prohlídky sklárny s odborným výkladem, které stejně jako vloni navštívilo na 55 000 návštěvníků, což je úctyhodné číslo a svědčí o zájmu o výrobky skláren slavného jména Rückl.

KOMERČNÍ PREZENTACE
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.