Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sága rodu Rücklů
má happy end

aktualizováno 
České sklo je světovým pojmem, i když konkurence na světových trzích je dnes už značná. Držet s ní krok, to se daří firmě Rückl Crystal z Nižboru, která letos slaví 160 let.
Sklo, sklenice, barva

Sklo, sklenice, barva | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Vyrábějí zde rozsáhlý sortiment, avšak typickým produktem je pro tuto firmu olovnatý křišťál zdobený brusem v celé šíři dekorů, od jednoduchých až po velmi složité a pracné zdobení, a to zlacením, malováním a pískováním. Proto jsou také členem Mezinárodní federace výrobců olovnatého křišťálu. Ochrannou známku ® dobře znají v celém světě a jejich hlavními exportními destinacemi jsou USA, země Blízkého a Středního východu, dále Japonsko, Singapur a Rusko.

Kolik sklářských výrobků bylo vyrobeno v dílnách předchůdců dnešní společnosti, která byla založena v roce 1846, to se opravdu spočítat nedá, ale jedno je jisté, že jméno Rückl mělo a má visačku vysoké kvality, kterou si dodnes drží, a výrobky a poháry se právem stávají vyhledávanými při nejvýznamnějších sportovních a společenských příležitostech a zdobí domácnosti nejedné celebrity. Sklárna Rückl Crystal je rovněž výrobcem trofeje Český lev, kterého mají ve vitríně přední čeští režiséři, scenáristé, herci, a další filmové profese. Trofej má doma vystavenu i vítěz Formule 1 Fernando Alfonso, který byl oceněn pohárem z Nižboru na okruhu v Nürburgringu.

Z historie sklářského rodu

Společnost RÜCKL CRYSTAL, a. s., navazuje na bohaté, dnes již třísetleté tradice rodové sklářské dynastie. Sklářský rod Rücklů, tedy Rücklové, přišli do českých zemí pravděpodobně z území dnešního Švýcarska někdy na přelomu 17. a 18.století. Z Itálie přes Švýcarsko a dnešní Bavorsko se dostali až na Šumavu a pak dále do východních a severních Čech. Zápis v knihách svědčí o skutečnosti, že Sebastian Rückl, významný sklář, pracoval jako skelmistr na Šumavě v blízkosti Klášterského Mlýna na huti „Zlatá studna“ již v roce 1704. Přímí předchůdci zakladatelů nižborské sklárny se usadili na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v tamním Cyranově Wostrově (dnešním Ostrově). Jeho syn Antonín pak vybudoval sklárnu ve Včelničce u Jindřichova Hradce v roce 1875, ve Skalici u České Lípy v roce 1893 a jako poslední a nejmodernější v té době v roce 1903 sklárnu v Nižboru u Berouna.

Za l. republiky firma prosperovala

V r.1923 byl podnik, sestávající se ze skláren ve Včelničce, ve Skalici, v Nižboru a z velkoobchodního skladu v Praze, přeměněn v rodinnou akciovou společnost, jejímiž akcionáři se stali výlučně členové rodiny Rücklů. V meziválečném období produkovaly závody patřící firmě prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla, a to sklo křišťálové a olovnaté, čiré nebo barevné, zdobené rytím, broušením i malováním.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Spolupráce s předními designery

Sklo se slavnou ochrannou známkou navrhovali přední návrháři nápojového a dekorativního skla, mezi jinými i prof. Drahoňovský a tehdy začínající Ludvika Smrčková, a to zejména ve sklárně v Nižboru. Firma měla svá zastoupení v zahraničí, nejvýznamnější v Londýně a Damašku.

Co následovalo po znárodnění

Po skončení druhé světové války byl podnik v roce 1945 pro svou velikost znárodněn.V Československu dochází k organizační koncentraci sklářské výroby a znárodněné sklárny jsou začleněny do nově založených národních podniků. Sklárna v Nižboru se tak stala součástí národního podniku Český křišťál se sídlem v Českých Budějovicích a následně pak byla v roce 1965 přiřazena k monopolnímu uskupení výrobců olovnatého skla „Sklárny Bohemia“ se sídlem v Poděbradech. Nižborská sklárna v této době řídila další dva brusírenské provozy, a to v Anníně a ve Vimperku. Sklárna v Nižboru byla projektována tak, aby kapacita jejího hutního provozu byla schopna krýt potřeby skleněných polotovarů k dalšímu zušlechtění, jak ve vlastním brusírenském provozu, tak v brusírnách na Šumavě. Kvalita zpracování i náročnost sortimentu řadily tehdy nižborskou sklárnu a její provozy mezi špičkové sklárny vyrábějící v tehdejší ČSSR výrobky z olovnatého křišťálu.

Privatizace a pokračování ságy rodu

V červnu roku 1992 se na základě vítězného privatizačního projektu a následného odkoupení závodu od Fondu národního majetku stal ing. Jiří Rückl, přímý potomek sklářského rodu Rücklů, majitelem sklárny v Nižboru a založil firmu Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor. Dne 1. září 1993 byla zakoupena sklárna v Anníně od Skláren Bohemia, a. s., Poděbrady. V r. 1996 firma investovala do stavby moderního tavícího agregátu, dvou chladících pásových pecí a řídícího systému pro hutní provoz. Při této příležitosti došlo ke změně topného media ze svítiplynu na zemní plyn. Tato investice znamenala pro společnost řádový posun v dosahované kvalitě výroby a její výtěžnosti. V r. 1998, k datu 30. 9. 1998 byla původní společnost, Antonín Rückl a synové, s. r. o., sklárna Nižbor, přetransformována do akciové společnosti RÜCKL CRYSTAL, a. s. Ta se stala jejím právním nástupcem. Společnost dnes vede dcera pana Ing. Jiřího Rückla Ing. Simona Prokopová , která je generální ředitelkou a místopředsedkyní představenstva. Druhá dcera Markéta Rücklová řídí ve společnosti její PR a veškerý styk s cestovními kancelářemi a agenturami a dnes již velmi úspěšnou podnikovou prodejnu.

Poháry za sportovní vítězství i pro akce

Z Nižborské sklárny pochází i cena za nejlepší přípravu a realizaci „Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“ za rok 2005, předaná při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu dne 8. dubna 2006 vítěznému městu České Kamenici. Firma darovala nejednou i poháry pro „Exportéra roku“, což je tradiční společenský večer pořádaný obvykle na závěr roku.

Projekt v rámci OPPP a další inovace

Firma realizuje v tomto roce projekt „Inovace designu a řízení sklářského tavícího agregátu“, který je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Firma rozšířila svou nabídku sortimentu vybudováním nových zušlechťovacích kapacit, a to o technologie pískování, zlacení a malování. Rovněž rozšířila běžnou nabídku obalů o speciální reprezentativní obaly podle přání zákazníků a o jejich výrobky je zájem doma i v zahraničí. Společnost také zřídila v areálu sklárny v Nižboru vlastní prodejnu skla, kde nabízí široký sortiment svých výrobků. Společnosti se podařilo získat doménu www.ruckl.eu a daří se jí využívat i možnosti, které pro rozvoj společnosti nabízejí strukturální fondy EU.

Zájem o exkurze roste

Ve spolupráci s cestovními kancelářemi jsou pořádány pro jejich klienty prohlídky sklárny s odborným výkladem, které stejně jako vloni navštívilo na 55 000 návštěvníků, což je úctyhodné číslo a svědčí o zájmu o výrobky skláren slavného jména Rückl.

KOMERČNÍ PREZENTACE
Nejčtenější

Přehledně: Za kolik natankujete benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny Naturalu 95 se v Evropě pohybují aktuálně v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,08 do 42,73 koruny. Nafta je mírně...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...Musíme kolem sebe postavit plot, říká šéf české IT firmy

Jan Zinek, Anect

Jan Zinek je šéfem firmy Anect, která se věnuje především kybernetické bezpečnosti. Chrání data firem před hackery, a...

Kvíz: I jako vlastník bytu máte povinnosti. Víte jaké?

Ilustrační snímek

Jako vlastník bytu máte rozsáhlá práva. Můžete byt užívat, jakkoli s ním nakládat, rekonstruovat jej podle svého...

Šest důvodů, proč si Češi nespoří na penzi, ale rozhodně by měli

Ilustrační snímek

Řada lidí se o svou finanční budoucnost nezajímá. I když tuší, že se stát o jejich penzi v dostatečné míře nepostará....

Další z rubriky

Firmy chtějí nabírat ve velkém. Průzkum ukázal, kde a v jakých oborech

Ilustrační snímek

Ačkoliv přibývá zpráv o blížící se recesi, v létě zřejmě nedorazí. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup totiž...

Půl milionu lidí hledá jinou práci. Důvodem jsou peníze a vztahy

Ilustrační snímek

Třetina zaměstnanců uvažuje o tom, že by změnila práci. Z toho 12 procent ji už dokonce aktivně hledá. Jde tak o půl...

Za zpackanou dovolenou vysoudila 14 tisíc. Co vše se dá reklamovat

Ilustrační snímek

Letos vyrazí k moři tisíce Čechů. Ale ne každá dovolená proběhne bez potíží. Drobné vady, třeba chybějící ručník, se...

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Bershidsky: Trump má jednu velkou pravdu

Kurzy.cz Když americký prezident Donald Trump nečekaně navrhl zrušení všech obchodních bariér, nesetkal se s velkou podporou zás...

Najdete na iDNES.cz