Šance na pořízení bydlení je i bez úspor

aktualizováno 
Pro ty, kdo si chtějí pořídit byt nebo rodinný dům, ale nemají žádné peníze k dispozici, mají stavební spořitelny také řešení. Pokud jde o klienta, u kterého lze do budoucna očekávat dostatečné příjmy a bezproblémové splácení, mají nabídku speciálních překlenovacích úvěrů. Při žádosti o tyto úvěry totiž není nutné na účet stavebního spoření složit částku vyšší, než jsou potřebné úhrady za uzavření smlouvy a vedení účtu, případně nějaké nízké rezervy navíc.

Tyto překlenovací  úvěry nabízí v různých podobách již pět stavebních spořitelen. Chybí prozatím Raiffeisen stavební spořitelna. Parametry a podmínky čerpání těchto „bezakontačních“ překlenovacích úvěrů se v jednotlivých spořitelnách dosti liší, každý je vhodný pro někoho jiného. Akontace bývá stanovena na 0% až 20%  cílové částky. Kromě výše úrokových sazeb a poplatků za uzavření smlouvy jsou různé i minimální a maximální objemy těchto úvěrů. Jiné jsou požadavky na bonitu klientů a ostatních účastníků úvěrového případu, tedy spoludlužníků, přestupitelů, ručitelů. Obecně lze říci, že nároky na jejich příjmy jsou vyšší než u standardních překlenovacích úvěrů.

První s nabídkou překlenovacího úvěru s nulovou akontací přišla na trh Všeobecná stavební spořitelna KB, když představila již v létě svůj produkt IMPULS. Ten byl a stále ještě je určen pouze pro mladé lidi ve věku 25 až 35 let. Toto věkové omezení jistě souvisí s ostatními způsoby zvýhodnění financování bydlení pro tuto věkovou skupinu, jako dvěstětisícová půjčka od Státního fondu rozvoje bydlení nebo státní podpora hypoték pro pořízení starší nemovitosti, které byly představeny přibližně ve stejnou dobu jako IMPULS. VSS KB poté následovaly postupně i další spořitelny.

stavební spořitelna

úroková sazba

omezení výše překl. úvěru (Kč)

poplatek za zpracování překl. úvěru (% z výše úvěru)

ČMSS

5,7%

min. 500 000

zdarma

HYPO

5,95%

přesně 205 000

2%, min. 200 Kč

SSČS

5,8%

min. 300 000

1%, min. 300 Kč, max. 900 Kč

VSS KB

7,9%

150 000 - 1,5 mil.

1,5%

Wüstenrot

7,9%

50 000 - 500 000

1%, max. 6000 Kč

Naposledy představila široké veřejnosti svůj překlenovací úvěr MAXI Stavební spořitelna České spořitelny. Od ostatních se liší svou konstrukcí. Pokud jde o standardní překlenovací úvěry, spořitelna vyplatí účastníkovi celou sumu ve výši cílové částky, kterou má k dispozici na financování bydlení. Pak klient platí úroky z meziúvěru a zároveň dospořuje na svůj vkladový účet až do doby, kdy získá řádný úvěr ze stavebního spoření. Tedy až do přidělení úvěru platí úroky z překlenovacího úvěru, tj. z celé cílové částky a zároveň spoří. Čím více spoří, tím rychleji získá nárok na úvěr ze stavebního spoření a tím méně zaplatí na úrocích. 

Hledáte další informace o úvěrech ze stavebního spoření? Navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

V případě překlenovacího úvěru MAXI dostane od spořitelny vyplacenu jednak částku, kterou bude financovat své bydlení a zároveň získá i vklad ve výši 40% z cílové částky, která tvoří akontaci řádného úvěru ze stavebního spoření. To znamená, že vyplacené peníze, které má k dispozici ihned, tvoří pouze 60% cílové částky, která tedy musí být vyšší než u standardního překlenovacího úvěru. Pokud například potřebuje 500 000 Kč, jeho cílová částka bude ve výši 834 000 Kč, narozdíl od ostatních překlenovacích úvěrů, kde by k tomu postačila cílová částka 500 000 Kč. Tedy až do přidělení úvěru bude platit úroky z celé takto vysoké cílové částky. Na druhou stranu jeho měsíční platbu sníží to, že již nemusí dospořovat.

Příklad: V tabulce jsou přibližné hodnoty měsíční platby, která obsahuje úroky z překlenovacího úvěru a zároveň částku ukládanou na vkladový účet. Ta je zde uvedena ve výši minimálního měsíčního vkladu určeného obchodními podmínkami. Cílová částka a výše překlenovacího úvěru je 500 000 Kč, pouze u SSČS je ve výši 834 000 Kč, viz. výše.

stavební spořitelna

dospořování (Kč)

úroky (Kč)

celkem za měsíc (Kč)

ČMSS

2 500

2 375

4 875

HYPO

615

1 017

1 632

SSČS

0

4 031

4 031

VSS KB

2 500

3 291

5 791

Wüstenrot

1 710 OF /   4210 OS

3290 OF / 3290 OS

5 000 OF /  7500 OS

HYPO stavební spořitelna nabízí překlenovací úvěr s označením „205“, kde je cílová částka striktně nastavena na 205 000 Kč, nelze čerpat ani méně, ani více. Wüstenrot nabízí překlenovací úvěr DOMINANTA ve dvou variantách, volbou tarifu OF nebo OS lze dát přednost buď vyšším platbám s kratší dobou splatnosti, nebo naopak. Měsíční platba činí buď 1% nebo 1,5% z cílové částky a jsou v ní zahrnuty jak úroky z překlenovacího úvěru, tak částka pro spoření na vkladový účet. Vyšší platby, které by urychlily spoření a tím zkrátily dobu platby úroků, je nutné se spořitelnou domluvit. ČMSS má překlenovací úvěr TOPKREDIT, podmínkou je minimální výše 500 000 Kč. Je tedy určen spíše pro movitější klienty. Celkově lze shrnout, že zmíněné překlenovací úvěry jsou určeny pro čerpání vyšších finančních částek. V poslední době je občas možné z úrokových sazeb stavebních spořitelen pozorovat snahu poskytovat úvěry o vyšším objemu: úrokové sazby na ně mohou být sníženy. 

Jaký je váš názor na tyto speciální překlenovací úvěry s přibližně nulovou akontací? Pro koho jsou výhodné, jak jsou výhodné v porovnání s hypotékami? Máte s nimi praktickou zkušenost?

 

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz