Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šance na přivýdělek? Brigáda

  10:00aktualizováno  10:00
Až 150 korun na hodinu můžete získat, rozhodnete-li se pro brigádu. Znalost cizího jazyka se vám vyplatí. Máte práci, ale ani tak se vám nedostává peněz?

Zkuste brigádu. Zájem firem o dočasnou výpomoc neklesá ani počátkem roku. V nabídce jsou manuální i odborné profese.

U brigády často nerozhoduje, kdo se o práci zajímá. Uplatnění najdou studenti, důchodci, jedinci na rodičovské dovolené, stejně tak zaměstnanci, kteří si chtějí přivydělat v rámci vedlejšího pracovního poměru.

„Firmy tímto způsobem řeší velké množství zakázek, jednorázové projekty, výpadek vlastního zaměstnance nebo se prostě jen poptávají po nové flexibilní pracovní síle,“ říká Jakub Hejsek z Grafton Recruitment.

Nejméně za manuální práce

Telefonní operátor, doplňování zboží, administrativní výpomoc, roznášení letáků, dotazování, ochutnávky, výzdoba výloh, práce skladníka, úklid - tak vypadá nejčastější nabídka brigád. „Zájem o dočasnou pracovní sílu tu je hlavně ze strany obchodních řetězců, skladů a distribučních center,“ doplňuje Eva Vařejková z agentury Index Plus.

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Jak ručit za družstevní byty?
Paní Lucie si vybrala byt v cenové relaci odpovídající jejím možnostem. Má to ale jeden háček - jde o byt družstevní. Hypoteční ústavy obecně na družstevní byty neposkytují hypotéku, resp. nelze jimi za úvěr ručit.
Daně, daňové nedoplatky, daň
Nižší daně? Když splníte podmínky
Skoro polovinu roku vyděláváme peníze, které pak v rámci všelijakých daní odevzdáme státu. Podnikatelé mají tuto skutečnost víc na očích, protože za ně žádné odvody neřeší zaměstnavatel.
myš - (c) profimedia.cz/corbis
Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Mám to dělat také tak?

A výdělky? Záleží na náplni práce a lokalitě, brigádníci ve větších městech na tom jsou podstatně lépe. Nejméně se platí za manuální práce, asi 50 korun na hodinu, nejvíce za filmový komparz - třeba i 5000 korun za jeden natáčecí den. Podobných lukrativních nabídek však bývá málo.

Průměrné ohodnocení se pohybuje kolem 70 až 90 korun, do tohoto rozmezí se vejdou řidiči, hostesky, kameloti a ještě třeba sekretářky.

Pozor na úkolovou mzdu

Kdo ovládá cizí jazyky, může zajásat. Nabídkami na doučování, překlady, jazykové korektury nebo například tlumočení se to na internetu jen hemží. Hodinová mzda zpravidla neklesne pod stokorunu, v průměru se pohybuje kolem 150 korun, u netradičních jazyků může být ještě vyšší. To platí i pro odbornější profese, jako je výpomoc v marketingovém oddělení s přímým zapojením do činnosti firmy nebo práce v oblasti IT či grafického designu.

Občas se místo hodinové sazby objeví pojem úkolová mzda. V takovém případě je brigádník ohodnocen za odvedenou práci, nikoliv za čas, který v zaměstnání stráví. To se vztahuje na plnění zboží do krabic, přepisování faktur do počítače nebo třeba lepení obálek. Výše výdělku pak závisí na šikovnosti každého pracovníka, ale počítat musí s tím, že nebude tak vysoká - například za slepení jedné obálky dostane zájemce padesát haléřů. Výjimkou jsou mobilní operátoři, občas nabízejí za každou uzavřenou smlouvu až 400 korun.

Student, nebo důchodce?

Nedá se říci, že by společnosti hledající brigádníky upřednostňovaly určitý typ pracovníka před jiným, vždy rozhoduje druh vykonávané práce. Odbornější profese žádají zkušenosti, které studenti často postrádají, manuální práce zase dostatek sil, což hovoří v neprospěch starších lidí a žen. Důchodci však zase mohou konkurovat většími časovými možnostmi. „Pro důchodce může být důležitější samotný fakt, že jsou zaměstnáni. Pro studenty je na prvním místě výše výdělku, případně získání praxe související se studiem,“ vysvětluje Hejsek.

A jaká jsou omezení pro jednotlivé pracovníky? „U rodičů na rodičovské dovolené žádné, mohou si přivydělat neomezeně. Podmínkou je, že musí zajistit celodenní péči o dítě zletilou osobou,“ vysvětluje Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce. S důchodci lze uzavřít pracovní poměr pouze na dobu určitou, nejdéle však na jeden rok. Výše přivýdělku nerozhoduje.

Kolik si můžete vydělat za hodinu

  • 55 korun - noční doplňování zboží, hlídač, práce pro charitu
  • 60 korun - závozník, skladník, manuální práce, pokladní, šatnářka
  • 65 korun - výzdoba výloh, balení zboží, stánkový prodej, rozvoz potravin
  • 75 korun - řidič, hosteska, výpomoc za barem, administrativa, práce v tiskárně
  • 80 korun - roznášení letáků, telefonní operátor, hlídání dětí, doučování
  • 90 korun - sekretářka, propagační akce, čištění výloh, kamelot, analýza dat
  • 100 korun - večerní sekretářka, lektor cizích jazyků, telefonní marketing
  • 200 korun - instruktor lyžování, hodinový průzkum trhu, propagování výrobku
  • 500 korun - komparz do filmu, testování zboží, účast na vědeckých výzkumech

Poznámka: pouze orientační nabídky na internetu

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Hluk, maily, Facebook. Co nás ruší v práci a jak se naučit soustředit

Ilustrační snímek

Nestíháte svoji práci dokončit v obvyklé pracovní době? Stále vás něco odvádí od vašich úkolů? Cítíte se v kanceláři...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz