Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šance na přivýdělek? Brigáda

  10:00aktualizováno  10:00
Až 150 korun na hodinu můžete získat, rozhodnete-li se pro brigádu. Znalost cizího jazyka se vám vyplatí. Máte práci, ale ani tak se vám nedostává peněz?

Zkuste brigádu. Zájem firem o dočasnou výpomoc neklesá ani počátkem roku. V nabídce jsou manuální i odborné profese.

U brigády často nerozhoduje, kdo se o práci zajímá. Uplatnění najdou studenti, důchodci, jedinci na rodičovské dovolené, stejně tak zaměstnanci, kteří si chtějí přivydělat v rámci vedlejšího pracovního poměru.

„Firmy tímto způsobem řeší velké množství zakázek, jednorázové projekty, výpadek vlastního zaměstnance nebo se prostě jen poptávají po nové flexibilní pracovní síle,“ říká Jakub Hejsek z Grafton Recruitment.

Nejméně za manuální práce

Telefonní operátor, doplňování zboží, administrativní výpomoc, roznášení letáků, dotazování, ochutnávky, výzdoba výloh, práce skladníka, úklid - tak vypadá nejčastější nabídka brigád. „Zájem o dočasnou pracovní sílu tu je hlavně ze strany obchodních řetězců, skladů a distribučních center,“ doplňuje Eva Vařejková z agentury Index Plus.

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Jak ručit za družstevní byty?
Paní Lucie si vybrala byt v cenové relaci odpovídající jejím možnostem. Má to ale jeden háček - jde o byt družstevní. Hypoteční ústavy obecně na družstevní byty neposkytují hypotéku, resp. nelze jimi za úvěr ručit.
Daně, daňové nedoplatky, daň
Nižší daně? Když splníte podmínky
Skoro polovinu roku vyděláváme peníze, které pak v rámci všelijakých daní odevzdáme státu. Podnikatelé mají tuto skutečnost víc na očích, protože za ně žádné odvody neřeší zaměstnavatel.
myš - (c) profimedia.cz/corbis
Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Mám to dělat také tak?

A výdělky? Záleží na náplni práce a lokalitě, brigádníci ve větších městech na tom jsou podstatně lépe. Nejméně se platí za manuální práce, asi 50 korun na hodinu, nejvíce za filmový komparz - třeba i 5000 korun za jeden natáčecí den. Podobných lukrativních nabídek však bývá málo.

Průměrné ohodnocení se pohybuje kolem 70 až 90 korun, do tohoto rozmezí se vejdou řidiči, hostesky, kameloti a ještě třeba sekretářky.

Pozor na úkolovou mzdu

Kdo ovládá cizí jazyky, může zajásat. Nabídkami na doučování, překlady, jazykové korektury nebo například tlumočení se to na internetu jen hemží. Hodinová mzda zpravidla neklesne pod stokorunu, v průměru se pohybuje kolem 150 korun, u netradičních jazyků může být ještě vyšší. To platí i pro odbornější profese, jako je výpomoc v marketingovém oddělení s přímým zapojením do činnosti firmy nebo práce v oblasti IT či grafického designu.

Občas se místo hodinové sazby objeví pojem úkolová mzda. V takovém případě je brigádník ohodnocen za odvedenou práci, nikoliv za čas, který v zaměstnání stráví. To se vztahuje na plnění zboží do krabic, přepisování faktur do počítače nebo třeba lepení obálek. Výše výdělku pak závisí na šikovnosti každého pracovníka, ale počítat musí s tím, že nebude tak vysoká - například za slepení jedné obálky dostane zájemce padesát haléřů. Výjimkou jsou mobilní operátoři, občas nabízejí za každou uzavřenou smlouvu až 400 korun.

Student, nebo důchodce?

Nedá se říci, že by společnosti hledající brigádníky upřednostňovaly určitý typ pracovníka před jiným, vždy rozhoduje druh vykonávané práce. Odbornější profese žádají zkušenosti, které studenti často postrádají, manuální práce zase dostatek sil, což hovoří v neprospěch starších lidí a žen. Důchodci však zase mohou konkurovat většími časovými možnostmi. „Pro důchodce může být důležitější samotný fakt, že jsou zaměstnáni. Pro studenty je na prvním místě výše výdělku, případně získání praxe související se studiem,“ vysvětluje Hejsek.

A jaká jsou omezení pro jednotlivé pracovníky? „U rodičů na rodičovské dovolené žádné, mohou si přivydělat neomezeně. Podmínkou je, že musí zajistit celodenní péči o dítě zletilou osobou,“ vysvětluje Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce. S důchodci lze uzavřít pracovní poměr pouze na dobu určitou, nejdéle však na jeden rok. Výše přivýdělku nerozhoduje.

Kolik si můžete vydělat za hodinu

  • 55 korun - noční doplňování zboží, hlídač, práce pro charitu
  • 60 korun - závozník, skladník, manuální práce, pokladní, šatnářka
  • 65 korun - výzdoba výloh, balení zboží, stánkový prodej, rozvoz potravin
  • 75 korun - řidič, hosteska, výpomoc za barem, administrativa, práce v tiskárně
  • 80 korun - roznášení letáků, telefonní operátor, hlídání dětí, doučování
  • 90 korun - sekretářka, propagační akce, čištění výloh, kamelot, analýza dat
  • 100 korun - večerní sekretářka, lektor cizích jazyků, telefonní marketing
  • 200 korun - instruktor lyžování, hodinový průzkum trhu, propagování výrobku
  • 500 korun - komparz do filmu, testování zboží, účast na vědeckých výzkumech

Poznámka: pouze orientační nabídky na internetu

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz