Šance: Podpora nebrání práci

  • 209
Pracovní návyky si při dlouhodbé nezaměstnanosti snadněji zachováte, budete-li docházet na brigády. Lepší přístup k nim má umožnit nový projekt připravovaný ministerstvem práce.

Nezaměstnaný, který je v evidenci úřadu práce, si může přivydělávat v pracovním poměru nebo třeba na základě dohody o provedení práce. Nejenže tak zlepší svou finanční situaci, ale předejde také mnoha psychickým i společenským obtížím, které dlouhodobá nezaměstnanost přináší. Z evidence úřadu práce nebude vyřazen, pokud si takovou prací vydělá méně, než kolik činí polovina minimální mzdy, tedy něco málo přes 3500 korun. „Jeden čas jsem dojížděl pracovat do hypermarketu na tři dny v týdnu, když potřebovali,“ říká dlouhodobě nezaměstnaný sociální pracovník Pavel z Havlíčkova Brodu. „Pomohlo mi to. I když k žití ty peníze nejsou, měl jsem pocit, že o mě na rozdíl od dřívějška zase někde stojí.“

Za práci „stravenky“

Přes všechny nesporné výhody využívá možnosti jít na brigádu stále poměrně málo nezaměstnaných. Zaměstnavatele, který by jejich práci rád využil, často odradí složitá administrativa. Právě tu by měl zjednodušit projekt Příležitostná registrovaná práce, který podle západoevropských vzorů připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí společně s firmou Sodexho Pass, která je na českém trhu známá prodejem stravenek. Právě od ní si zaměstnavatel nakoupí určitý počet stravenkám podobných pracovních poukázek. Bude-li pak potřebovat například jednorázově vyložit kamion či na tři dny pomoci se stěhováním nábytku, jednoduše si u úřadu práce objedná pracovníky. Těm pak za práci zaplatí právě poukázkami. Pracovník pak všechny poukázky, které během práce získal, zašle firmě Sodexho Pass, která mu zaplatí padesát korun za každou.

V některých západoevropských zemích si lze tímto způsobem „objednat“ nezaměstnané nejen do firem, ale i na domácí práce. Model, kdy si nakoupíte poukázky a pozvete registrované uchazeče o práci, aby vám třeba pomohli s údržbou zahrady, se však u nás zatím nepředpokládá.

Méně papírování

Základním principem na první pohled nezvyklého systému je zjednodušení administrativy zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že odměnu za práci vyplácí zprostředkovatelská firma, stará se i o placení daně z příjmu pracovníka. Sociální pojištění za něj zase platí stát. Zaměstnavatel se tak nemusí zajímat o nic jiného než o nákup poukázek, objednání pracovní síly a vydání poukázek za provedenou práci. „Zaměstnavatel tak může pružně reagovat na krátkodobé výpadky svých zaměstnanců, například v době dovolené nebo nemoci,“ popisuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. „Nezaměstnaný má zase možnost zaujmout zaměstnavatele a následně třeba získat pracovní místo na dobu neurčitou,“ dodává.

Zkouška na jižní Moravě

Metoda se v praxi testovala od loňského října do letošního února v jihomoravských okresech Hodonín, Vyškov a Znojmo, během dubna byly zpracovány výsledky. „V nejbližších měsících se připravuje rozšíření projektu i do ostatních krajů České republiky,“ tvrdí mluvčí Beránková. Během zkušebního provozu ve třech okresech se podařilo osmi nezaměstnaným získat trvalý pracovní poměr u firem, pro které příležitostně pracovali. Dostali místo řidiče, řezníka či prodavače mobilních telefonů. „V důsledku programu nalezl stabilní zaměstnání jeden uchazeč z naší evidence,“ říká ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. Nový systém považuje za jednu z alternativ k obvyklým postupům úřadů práce. „Projekt nepodceňujeme, ale současně také nepřeceňujeme,“ uzavírá.

Práce nezaměstnaných:

  • Na základě pracovního nebo služebního poměru, nejvýše však 20 hodin týdně, měsíční výdělek musí být nižší než polovina minimální mzdy
  • Na základě dohody o provedení práce či pracovní činnosti, pokud je za sjednané období průměrná měsíční odměna nižší než polovina minimální mzdy

Co dělat, abych dostal zaslouženou odměnu? Čtěte ZDE. 

 

, ,