Šaty dělají člověka a člověk funkci

Jsou profese, kde příliš nezáleží na tom, co si do práce obléknete. Čím dál víc je však těch, u kterých je oblečení velmi důležité. Na veřejnosti totiž jeho prostřednictvím signalizujete ostatním, co mohou od vaší firmy očekávat.
Pokud například máte oblečení v barvách a s logem firmy a trávíte delší čas z pracovní doby v restauraci, můžete odradit potenciální zákazníky od toho, aby si vaši firmu vybrali k postavení domu nebo přestavbě bytového jádra. Oblečení hraje výraznou roli zejména u zaměstnanců, kteří v rámci své práce jednají s lidmi. Pak je zcela pochopitelné, že pokud jim na oblečení příliš nezáleží, může k němu mít nadřízený oprávněné výhrady. Je možné s ním sice o stylu oblékání polemizovat, avšak zásady slušného oblečení je potřeba dodržovat. Jednoduché to je pro šéfy u povolání, kde se nosí uniformy, tam žádná diskuse o vhodnosti toho či onoho oblečení nepřichází v úvahu. Počítejte s tím, že každá pracovní funkce, každá role, kterou ve své práci máte, chce v tomto směru od vás určitou daň. V některých zemích (například v konzervativní Anglii) se dokonce můžete setkat i s obchody, které prodávají vše třeba jen pro bankéře. To, co si tam koupíte, vám pak dává příslušný image. Ale i pak se dá leccos zkazit, pokud o svém oblečení nepřemýšlíte tvořivě a komplexně: když si vybíráte, zohledňujete barvy, střih, styl i možnost doladění s dalšími doplňky. V řadě firem bývá zvykem povolit jeden den v týdnu (obvykle v pátek) ležérnější oblečení. Na tento den si však nesmějí pracovníci plánovat obchodní jednání. Běžně si lidé v kancelářích raději nechávají i v pátek "společenskou uniformu", kdyby se nějaké jednání přece jen uskutečnilo. Teprve až budete mít v bance několik milionů dolarů, můžete chodit, jak chcete. Třeba v "uniformě" bezdomovců (zmačkané, bez ladu a skladu zkombinované oblečení doplněné teniskami či botami s pořádným žralokem). Ale to už je image tak trochu "naruby" a normálním pracujícím smrtelníkům ho nelze příliš doporučovat.

Kateřina Forstingerová, generální ředitelka IT Moravia

Celosvětovým módním trendem je působit uvolněně i v práci. Pokud však přijdete na obchodní jednání v džínách a váš partner v obleku, můžete působit arogantně. Do jisté míry mu dáváte najevo, že pro vás není natolik důležitý, abyste se pro danou situaci vhodně oblékli. Ani velmi elegantně oblečený člověk však nedosáhne pozitivního dojmu, pokud není adekvátní jeho chování. Nikdo však nemůže popírat fakt, že většina lidí má tendenci posuzovat ostatní i podle oblečení.

Jak přijmout kritiku? Jak vyjít se spolupracovníky či jak se vyrovnat se stresem? Odpovědi na tyto otázky najdete v seriálu 100 rad, jak být úspěšnější v práci. Připravujeme ho s docentkou Evou Bedrnovou z pražské VŠE a Davidem Gruberem, autorem knih s touto tematikou.

Co jsme psali a co si přečtete

71. Práce mě unavuje
72. Jak se oblékat
73. Všichni děláme všechno
74. Chci šéfovat!
75. Výhody jedné chodby
76. Absolventi a ti druzí
77. Jak dosahovat nejlepších výsledků
78. Nikdo mi nic neřekl...