Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sazby hypoték opět pod pěti procenty

aktualizováno 
Po dvou měsících stagnace se úroky u hypotečních úvěrů vydaly, byť jen mírně, směrem dolů. V únoru poklesla průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték, měřeno Fincentrum Hypoindexem, o 4 bazické body na 4,96%.
hypoindex

hypoindex | foto: Fincentrum

Za tímto poněkud překvapivým výsledkem se však neskrývá ani tak pokles úrokových sazeb, jako spíše mírná změna v chování klientů bank. Zatímco donedávna platilo, že drtivá většina zájemců o hypotéku volí pětiletou dobu fixace, nyní si svoji oblibu začaly nacházet i hypotéky, jejichž úrokovou sazbu si klienti nechávají zafixovat na tři, ale často pouze i na jeden rok. Tyto krátkodobější sazby jsou samozřejmě výrazně nižší, což má pak za důsledek zmiňovaný pohyb směrem dolů.

Měsíční splátka hypotečního úvěru ve výši jednoho milionu korun, který se bude splácet 20 let, tak ve srovnání s lednem poklesla o 21 korun na 6 579 korun. Oproti loňskému únoru, kdy se sazby pohybovaly na úrovni 5,7 procent, je tato splátka nižší o téměř 400 korun.

Již několik měsíců můžeme pozorovat i růst průměrné výše hypotečního úvěru. Za poslední půlrok se zvýšila o více než 140 tisíc korun, až na současnou úroveň 1,23 mil. Kč. Kromě růstu cen nemovitostí mají na tento vzestup bezesporu vliv i příznivé úrokové podmínky či zvyšující se kupní síla obyvatelstva.

Poplatky a pojištění prodražují splácení hypoték

Poplatky u hypoték jsou zbytečně vysoké. Více ZDE.

Při vyřizování hypotéky se lze setkat s některými poplatky či dalšími náklady, jež poměrně významně zvyšují celkové zatížení zájemců o úvěr. Můžeme je zjednodušeně rozdělit na jednorázové a pravidelné. 

Mezi jednorázové poplatky patří v prvé řadě poplatek za vyřízení úvěru. Jeho výše dosahuje většinou úrovně jednoho procenta z výše úvěru, v některých bankách se lze setkat i s částkou nižší, minimem je hranice sedmi desetin procenta.

Dalším jednorázovým poplatkem je pak platba za znalecký posudek na nemovitost vypracovaný bankovním odhadcem. Velikost poplatku je závislá především na typu nemovitosti, ke které se tento posudek vztahuje. V případě bytů se většinou jedná o částku mezi dvěma až pěti tisíci korunami, u rodinných domků si pak odhadce účtuje částku o tři až čtyři tisíce korun vyšší.

Zatímco výše zmíněné poplatky se platí pouze jednou, a to na počátku smluvního vztahu s bankou, během samotného procesu splácení hypotéky je třeba počítat i s dalšími náklady nad rámec pravidelné anuitní platby.

Žádná banka hypoteční úvěr neposkytne, pokud není zastavená nemovitost pojištěna proti ohni, vodě, živelným pohromám či dalším rizikům požadovaným ze strany banky. Výše pojistného pak obvykle ročně činí přibližně jedno promile z ceny nemovitosti.

Pokud je žadatel o úvěr sám, je po něm požadováno i sjednání životního pojištění vinkulovaného ve prospěch banky. Toto pojištění se sjednává i v případě spolužadatelů, pokud má jeden z nich rozhodující příjem, jehož případný výpadek by citelně ovlivnil schopnost splácet hypotéku. Banky se tak chrání proti riziku nesplacení úvěru z důvodu úmrtí dlužníka. Nejméně zatěžující je v tomto ohledu životní pojištění s klesající pojistnou částkou, ale i v tomto případě dosahuje zatížení několika stovek korun měsíčně.

Ani samotné vedení hypotečního úvěru není u naprosté většiny bank zdarma. Na poplatcích spojených se správou účtu tak klienti bance ročně zaplatí částku kolem dvou tisíc korun.

Není čím zajistit úvěr – nabídněte movitou zástavu. Více ZDE

Na modelovém příkladě si ukážeme, jak se tyto skutečnosti promítnou do celkových nákladů souvisejících s hypotékou. Předpokládejme, že si budeme chtít vzít hypoteční úvěr na byt v osobním vlastnictví ve výši jednoho milionu korun, a že o tento úvěr budeme žádat sami bez spoludlužníka. Jednorázové poplatky budou v tomto případě dosahovat 13-15 tis. korun. Anuitní splátka bude při současných úrokových sazbách činit 6 600 Kč a ostatní měsíční náklady (pojištění + správa účtu) celkově vyšplhají na cca. 550-650 Kč. Znamená to, že se nám měsíční zatížení zvýší přibližně o 10 procent.

Existují samozřejmě i další poplatky, se kterými se lze u hypotečních úvěrů setkat, jako jsou např. poplatky za změnu smluvních podmínek ze strany klienta či poplatky za expresní vyřízení úvěru a další. S těmito poplatky se však většina klientů nemusí, narozdíl od výše uvedených, setkat vůbec.

Souhrn za  únor 2004 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 4,96%
 Změna oproti minulému měsíci

ò 4.p.b*

Průměrná výše hypotéky

1 234 472 Kč

Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 579 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 888Kč
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 58%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 29%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 13%

Zdroj: Fincentrum

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

* FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Co je nejpodstatnější u dětského pojištění, vysvětluje odborník

Ilustrační snímek

Ve školách se každoročně stanou desetitisíce úrazů dětí, nejčastěji při tělocviku a o přestávkách. K dalším dochází i...

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz