Sazby hypoték se nesnižují tak rychle jako dříve

aktualizováno 
Během srpna se úrokové sazby hypoték v průměru nijak výrazně nesnižovaly. Stalo se tak poprvé od začátku letošního roku. Celková hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU dokonce oproti minulému měsíci o 0,02 procentního bodu vzrostla a dosáhla výše 3,64 %. Stejně jako v červnu a v červenci však zůstala pod hranicí 4,0 %.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

Za vzrůstem celkové průměrné úrokové sazby stojí především leader trhu Česká spořitelna, která úrokové sazby svých hypoték v srpnu zvýšila. Některé jiné banky však naopak sazby hypotečních úvěrů stejně jako v předešlých měsících dále snižovaly. Nejvíce klesly sazby fixované na jeden rok a na deset let. Hypoték s desetiletou fixací se však poskytuje velmi málo, ani ne 1 % z celkového počtu nových úvěrů, a tak se snížení jejich sazeb do celkové průměrné hodnoty víceméně nepromítlo. Průměrné úrokové sazby hypoték s fixací na tři a na pět let se oproti minulému měsíci téměř nezměnily.

V několika následujících měsících se však výrazného zdražení hypotečních úvěrů není třeba obávat. Centrální banka nemá důvody k zvyšování úrokových sazeb a ekonomové předpokládají, že se tak sazby na současné nízké úrovni ještě nějakou dobu udrží. Ovšem zároveň upozorňují, že u dlouhodobých sazeb může k jejich zvýšení dojít již do konce roku a není proto na škodu uvažovat u dlouhodobých úvěrů jako jsou hypotéky o delších fixacích. O skutečné výši úrokových sazeb hypotečních úvěrů však bude v nejbližších měsících rozhodovat především konkurenční boj bank o nové klienty.

Hypotéky jsou úspěšné

NENECHTE SI UJÍT
Moře - léto - dovolená
Mohu reklamovat zájezd last minute?
Byl jsem v srpnu na zájezdu last minute a vrátil jsem se velmi nespokojený. Mohu podat reklamaci? Na co mám právo?
Káva
Kdo štve šéfy? Lajdáci
S čím NADŘÍZENÍ NEJSOU SPOKOJENI? Nejvíce je mrzí, že se zaměstnanci "ulejvají", zaměstnanci jak se dá.
Chcete lepší televizi? Kterou vybrat?
Ještě nikdy nebylo v obchodech tolik druhů televizorů a jejich ceny tak nízko jako teď. V široké nabídce by se měl vyznat i laik. Jak?

Od února se průměrné úrokové sazby snižovaly každý měsíc o více než 0,10 procentního bodu. K nejrychlejšímu poklesu došlo v červnu, úrokové sazby nových hypotečních úvěrů tehdy poklesly během jediného měsíce v průměru o celých 0,28 procentního bodu. Červen byl rekordní i co do počtu a objemu nově sjednaných hypoték. V červenci se pokles úrokových sazeb již zpomalil na 0,13 procentního bodu a došlo i k výraznému snížení počtu poskytnutých hypoték. V červenci sledované banky poskytly přibližně o čtvrtinu méně hypotečních úvěrů než v předchozím měsíci. Srpen však byl, pokud jde o celkový počet i objem nově poskytnutých hypoték, opět rekordní a svými výsledky se velmi přiblížil úspěšným červnovým hodnotám.

Pětiletá fixace je stále nejoblíbenější

Stejně jako v minulosti mají klienti největší zájem o hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na pět let. Volí si ji více než 40 % žadatelů o úvěr. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace, konkrétně tříletou i jednoletou si volí přibližně čtvrtina nových klientů. Není se čemu divit, když průměrná úroková sazba fixovaná na jeden rok je o 1,11 % nižší než sazba fixovaná na pět let. Roční sazba však v sobě skrývá větší riziko zvýšení měsíčních splátek během krátké doby. Kdo chce mít větší jistotu neměnných výdajů po několik let, musí si za ni připlatit. Oblíbeným kompromisem se v posledních letech stala tříletá fixace. Například nyní v srpnu byla úroková sazba fixovaná na tři roky v průměru o 0,78 procentního bodu vyšší než sazba roční, ale stále o 0,33 procentního bodu nižší než sazba pětiletá.

Zdroj: Fincentrum

Vybrané srpnové výsledky shrnuje následující tabulka.

Souhrn za srpen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,64 % 2,97 % 4,08 %
 Změna oproti minulému měsíci Ý2 b.p.*  ò 6 b.p.  ò2 b.p.
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 419 1 602 1 266
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 870 5 531 6 104
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 216 6 892 7 439
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 58 % 66 % 65 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 22 % 25% 26 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 20 % 9% 8 %

Zdroj: Fincentrum

*2 bazické body = 0,02 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Chystáte se vzít si hypoteční úvěr? Myslíte si, že je to výhodné řešení bytové otázky? Jaké fixaci úrokové sazby byste dali přednost a proč?

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhla...

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhla...

Kurzy.cz V souhrnu 71,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace nesouhlasí s uzákoněním manželství...

Najdete na iDNES.cz