Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sázka na minulost není zárukou úspěchu

aktualizováno 
Investoři na amerických akciových trzích se lednového růstu cen nedočkali, i když uplynulý týden pro ně až tak špatně nedopadl. U nás naproti tomu burza opět dosahovala na svá historické maxima. Investoři si však kromě akcií našli také cestu k fondům, ovšem v poslední době preferují stále ty samé.

Analytici v USA jsou zmateni. Letošní lednový efekt se totiž nekoná a ačkoli se společnosti prezentují většinou pozitivními čtvrtletními výsledky, na trhu převládají prodeje. Trh klesá i přes pozitivní investiční doporučení a nejinak tomu bylo i na úvod uplynulého týdne, na což nejvíce doplatily technologie. Následující dva dny se však vedle velmi dobrých výsledků trhu a dobrých makrodatech konečně projevila i poměrná "přeprodanost" technologického sektoru, investoři se konečně odhodlali k nákupům a s technologiemi se svezly i ostatní trhy.

Následující dny už na trzích začala úřadovat obava z nadcházejících voleb v Iráku, což mělo vliv zejména na růst cen ropy, a to se v konečném důsledku projevilo zejména na průmyslovém indexu Dow Jones, který na rozdíl od technologického Nasdaqu končil v červených číslech. Poslední den v týdnu se na vývoji na trzích nejvíce podepsala nenaplněná očekávání ohledně růstu amerického HDP, ani mírný pokles však nezabránil tomu, aby trhy neskončily týden v záporných hodnotách (DJIA +0,35%, Nasdaq 0%, S&P 500 +0,25 %).

Obchodování na pražské burze sice nezačalo nijak výrazně, již v průběhu pondělního odpoledne však tuto situaci změnily svou aktivitou akcie Českého Telecomu a v prudkém růstu pokračující Unipetrol. Ten se v průběhu týdne ukázal jako největší tahoun trhu a mezitýdenně si připsal až dvouciferný procentní růst (+12 %). Pomohly

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

mu k tomu zejména spekulace o ponechání akcií na burze i po převzetí společností PKN a také rekordní tržby dceřinné společnosti Paramo. Téměř deset procent růstu si připsal také Telecom, který v týdnu těžil zejména z optimistických doporučení, i z očekávání úspěšného prodeje firmy.

Pozitivní vývoj v tomto týdnu zaznamenal také tabákový koncern Philip Morris který se dostal výrazně nad hranici 18 000 Kč za akcii. Celkově si však růst připsaly všechny společnosti obchodující se v segmentu SPAD. V průběhu týdne se jako nejzásadnější zprávy pro vývoj trhu ukázaly překvapivé snížení základní úrokové sazby centrální bankou o čtvrt procentního bodu a přijetí společnosti Orco Property k obchodování ve SPADu od úterý 1.února. Nic tak nebránilo BCPP, aby opět atakovala svá dlouhodobá maxima (PX-D +3,8 %, PX 50 +4,3 %).

Na mimoburzovním RM-Systému bylo hlavní událostí týdne jednání ve věci žaloby o náhradu škody vzniklé bývalým C.S Fondům, obchodovaných nyní pod názvem AKRO Energetiky a AKRO Kapitálových výnosů. Žalobě společnosti AKRO bylo v celém rozsahu vyhověno a ČR byla uložena pokuta 1,114 mld. Kč s příslušenstvím. Fondy měly tento týden pozastaveno obchodování, které ale bude ode dneška obnoveno a lze tedy očekávat zajímavý vývoj cen u podílových listů těchto fondů.

Zajímavý vývoj jsme sledovali i u ostatních podílových fondů kde mohli být investoři s vývojem kurzů většinou spokojenější než v týdnu předešlém. Po dlouhé době se ale v červených číslech ocitl jeden z fondů peněžního trhu, IKS Peněžní trh (-0,02 %). Ten si

Nemovitostní fondy - investice do jistoty? Více ZDE

to však vynahradil ve statistice čistých prodejů, kde uplynulý týden jasně dominoval (+271,9 mil. Kč.).

Výkonnostně si nejvíce přilepšily smíšený fond IKS Balancovaný (+2,60 %), následovaný akciovým fondem ISČS Sporotrend (+2,27 %), které jakoby chtěly investorům ukázat, že jejich výkonnost v uplynulém roce nebyla vůbec náhodná. Na třetím místě se umístil opět smíšený AKRO mezinárodní flexibilní (+1,37 %).  Nedařilo se fondům fondů, které se po předešlém úspěšném týdnu poněkud propadly, ostatně na samém dně tentokrát skončily dva akciové fondy společnosti ČPI, fond Nové ekonomiky (-1,51 %) a fond farmacie a biotechnologie (-1,65 %).

V Čistých prodejích se dařilo všem skupinám fondů, opět však platí, že statistiky dluhopisových a akciových fondů drží dva fondy ISČS; Sporotrend (75,1 mil. Kč) a Sporobond (50,1 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,27% ČPI Farm a biotech. -1,65%
ČPI Rop. a energet. 0,83% ČPI Nové ekonomiky -1,51%
ISČS-EUROTREND 0,68% ČPI Globálních značek -0,76%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,78% ČSOB Kvanto korunový -0,07%
ISČS-SPOROBOND 0,59% ISČS-BONDINVEST -0,04%
IKS DLuhopisový 0,54% ČSOB Bond Mix -0,02%
Fondy fondů IKS Fond fondů  -0,62%        
ISČS-GLOBALTREND -0,94%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,12% IKS Peněžní trh -0,02%
ČSOB výnosový 0,04% Pioneer-Sporokonto 0,03%
ČPI Peněžního trhu 0,03%      
Smíšené IKS Balancovaný 2,60% ČSOB Nadační -0,19%
AKRO mezinárodní flexi 1,37% Růstový fond nadací -0,07%
ISČS Výnosový 1,10% ČSOB Kvanto kombin. 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 271,9 ISČS-EUROTREND -18,0
ISČS SPOROINVEST 155,9 IKS Světových indexů -7,0
ISČS-SPOROTREND 75,1 IKS Fond fondů  -6,4

Zdroj: UNIS

Jistota a minulá výkonnost, jinak to nejde

Příkladem toho, čím se při investování řídí domácí investoři, jsou fondy společností KBC/ČSOB a ING. V případě čistých prodejů společnosti KBC/ČSOB (+217,9 mil. Kč) je patrná jednoznačná orientace na produkty s nízkou mírou rizika a nejlepších čistých prodejů tak dosahují fondy peněžního trhu (KBC Multi Cash ČSOB SKK Kap. +52,6 mil. Kč), nebo fondy zajištěné (ČSOB Světový Click+ USD 4 +32,5 mil. Kč). Asi ne náhodou tato společnost  umisťuje na náš trh nejvíce zajištěných fondů (naposledy před dvěma týdny to byly fondy ČSOB Světový Click+ USD 4 a ČSOB Světový Click+ 16).

Naproti tomu společnost ING (celkově za minulý týden +34,7 mil. Kč) o tvorbě zajištěných fondů ani neuvažuje, naproti tomu ale sklízí úspěchy v prodeji ING Českého akciového fondu (+45,0 mil. Kč), který v uplynulém roce zaznamenal skutečně výjimečnou výkonnost.

Posun v kauze KTP

Dne 25.1. rozhodla správní rada Garančního fondu obchodníků s cennými papíry (GFOCP) o zahájení výplaty záloh na náhrady za nevydaný majetek klientů bývalého obchodníka KTP Quantum. Výplata by mohla zahájit už v březnu a GFOCP pro tento účel vyhradil částku 332,1 mil. Kč. Výplaty však komplikuje několik soukromoprávních žalob i trestních řízení a definitivní výpočet tak nebude možné provést dříve, než budou pravomocně ukončeny všechny soudní spory o náhrady a jejich výpočet.

Jak dlouho budou podle vás ignorovat čeští investoři rizikovější formy investic? Myslíte si, že je dobré orientovat se při výběru fondu jeho minulou výkonností?

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz