Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sázka na minulost není zárukou úspěchu

aktualizováno 
Investoři na amerických akciových trzích se lednového růstu cen nedočkali, i když uplynulý týden pro ně až tak špatně nedopadl. U nás naproti tomu burza opět dosahovala na svá historické maxima. Investoři si však kromě akcií našli také cestu k fondům, ovšem v poslední době preferují stále ty samé.

Analytici v USA jsou zmateni. Letošní lednový efekt se totiž nekoná a ačkoli se společnosti prezentují většinou pozitivními čtvrtletními výsledky, na trhu převládají prodeje. Trh klesá i přes pozitivní investiční doporučení a nejinak tomu bylo i na úvod uplynulého týdne, na což nejvíce doplatily technologie. Následující dva dny se však vedle velmi dobrých výsledků trhu a dobrých makrodatech konečně projevila i poměrná "přeprodanost" technologického sektoru, investoři se konečně odhodlali k nákupům a s technologiemi se svezly i ostatní trhy.

Následující dny už na trzích začala úřadovat obava z nadcházejících voleb v Iráku, což mělo vliv zejména na růst cen ropy, a to se v konečném důsledku projevilo zejména na průmyslovém indexu Dow Jones, který na rozdíl od technologického Nasdaqu končil v červených číslech. Poslední den v týdnu se na vývoji na trzích nejvíce podepsala nenaplněná očekávání ohledně růstu amerického HDP, ani mírný pokles však nezabránil tomu, aby trhy neskončily týden v záporných hodnotách (DJIA +0,35%, Nasdaq 0%, S&P 500 +0,25 %).

Obchodování na pražské burze sice nezačalo nijak výrazně, již v průběhu pondělního odpoledne však tuto situaci změnily svou aktivitou akcie Českého Telecomu a v prudkém růstu pokračující Unipetrol. Ten se v průběhu týdne ukázal jako největší tahoun trhu a mezitýdenně si připsal až dvouciferný procentní růst (+12 %). Pomohly

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

mu k tomu zejména spekulace o ponechání akcií na burze i po převzetí společností PKN a také rekordní tržby dceřinné společnosti Paramo. Téměř deset procent růstu si připsal také Telecom, který v týdnu těžil zejména z optimistických doporučení, i z očekávání úspěšného prodeje firmy.

Pozitivní vývoj v tomto týdnu zaznamenal také tabákový koncern Philip Morris který se dostal výrazně nad hranici 18 000 Kč za akcii. Celkově si však růst připsaly všechny společnosti obchodující se v segmentu SPAD. V průběhu týdne se jako nejzásadnější zprávy pro vývoj trhu ukázaly překvapivé snížení základní úrokové sazby centrální bankou o čtvrt procentního bodu a přijetí společnosti Orco Property k obchodování ve SPADu od úterý 1.února. Nic tak nebránilo BCPP, aby opět atakovala svá dlouhodobá maxima (PX-D +3,8 %, PX 50 +4,3 %).

Na mimoburzovním RM-Systému bylo hlavní událostí týdne jednání ve věci žaloby o náhradu škody vzniklé bývalým C.S Fondům, obchodovaných nyní pod názvem AKRO Energetiky a AKRO Kapitálových výnosů. Žalobě společnosti AKRO bylo v celém rozsahu vyhověno a ČR byla uložena pokuta 1,114 mld. Kč s příslušenstvím. Fondy měly tento týden pozastaveno obchodování, které ale bude ode dneška obnoveno a lze tedy očekávat zajímavý vývoj cen u podílových listů těchto fondů.

Zajímavý vývoj jsme sledovali i u ostatních podílových fondů kde mohli být investoři s vývojem kurzů většinou spokojenější než v týdnu předešlém. Po dlouhé době se ale v červených číslech ocitl jeden z fondů peněžního trhu, IKS Peněžní trh (-0,02 %). Ten si

Nemovitostní fondy - investice do jistoty? Více ZDE

to však vynahradil ve statistice čistých prodejů, kde uplynulý týden jasně dominoval (+271,9 mil. Kč.).

Výkonnostně si nejvíce přilepšily smíšený fond IKS Balancovaný (+2,60 %), následovaný akciovým fondem ISČS Sporotrend (+2,27 %), které jakoby chtěly investorům ukázat, že jejich výkonnost v uplynulém roce nebyla vůbec náhodná. Na třetím místě se umístil opět smíšený AKRO mezinárodní flexibilní (+1,37 %).  Nedařilo se fondům fondů, které se po předešlém úspěšném týdnu poněkud propadly, ostatně na samém dně tentokrát skončily dva akciové fondy společnosti ČPI, fond Nové ekonomiky (-1,51 %) a fond farmacie a biotechnologie (-1,65 %).

V Čistých prodejích se dařilo všem skupinám fondů, opět však platí, že statistiky dluhopisových a akciových fondů drží dva fondy ISČS; Sporotrend (75,1 mil. Kč) a Sporobond (50,1 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,27% ČPI Farm a biotech. -1,65%
ČPI Rop. a energet. 0,83% ČPI Nové ekonomiky -1,51%
ISČS-EUROTREND 0,68% ČPI Globálních značek -0,76%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,78% ČSOB Kvanto korunový -0,07%
ISČS-SPOROBOND 0,59% ISČS-BONDINVEST -0,04%
IKS DLuhopisový 0,54% ČSOB Bond Mix -0,02%
Fondy fondů IKS Fond fondů  -0,62%        
ISČS-GLOBALTREND -0,94%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,12% IKS Peněžní trh -0,02%
ČSOB výnosový 0,04% Pioneer-Sporokonto 0,03%
ČPI Peněžního trhu 0,03%      
Smíšené IKS Balancovaný 2,60% ČSOB Nadační -0,19%
AKRO mezinárodní flexi 1,37% Růstový fond nadací -0,07%
ISČS Výnosový 1,10% ČSOB Kvanto kombin. 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 271,9 ISČS-EUROTREND -18,0
ISČS SPOROINVEST 155,9 IKS Světových indexů -7,0
ISČS-SPOROTREND 75,1 IKS Fond fondů  -6,4

Zdroj: UNIS

Jistota a minulá výkonnost, jinak to nejde

Příkladem toho, čím se při investování řídí domácí investoři, jsou fondy společností KBC/ČSOB a ING. V případě čistých prodejů společnosti KBC/ČSOB (+217,9 mil. Kč) je patrná jednoznačná orientace na produkty s nízkou mírou rizika a nejlepších čistých prodejů tak dosahují fondy peněžního trhu (KBC Multi Cash ČSOB SKK Kap. +52,6 mil. Kč), nebo fondy zajištěné (ČSOB Světový Click+ USD 4 +32,5 mil. Kč). Asi ne náhodou tato společnost  umisťuje na náš trh nejvíce zajištěných fondů (naposledy před dvěma týdny to byly fondy ČSOB Světový Click+ USD 4 a ČSOB Světový Click+ 16).

Naproti tomu společnost ING (celkově za minulý týden +34,7 mil. Kč) o tvorbě zajištěných fondů ani neuvažuje, naproti tomu ale sklízí úspěchy v prodeji ING Českého akciového fondu (+45,0 mil. Kč), který v uplynulém roce zaznamenal skutečně výjimečnou výkonnost.

Posun v kauze KTP

Dne 25.1. rozhodla správní rada Garančního fondu obchodníků s cennými papíry (GFOCP) o zahájení výplaty záloh na náhrady za nevydaný majetek klientů bývalého obchodníka KTP Quantum. Výplata by mohla zahájit už v březnu a GFOCP pro tento účel vyhradil částku 332,1 mil. Kč. Výplaty však komplikuje několik soukromoprávních žalob i trestních řízení a definitivní výpočet tak nebude možné provést dříve, než budou pravomocně ukončeny všechny soudní spory o náhrady a jejich výpočet.

Jak dlouho budou podle vás ignorovat čeští investoři rizikovější formy investic? Myslíte si, že je dobré orientovat se při výběru fondu jeho minulou výkonností?

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz