Sázka na minulost není zárukou úspěchu

  • 3
Investoři na amerických akciových trzích se lednového růstu cen nedočkali, i když uplynulý týden pro ně až tak špatně nedopadl. U nás naproti tomu burza opět dosahovala na svá historické maxima. Investoři si však kromě akcií našli také cestu k fondům, ovšem v poslední době preferují stále ty samé.

Analytici v USA jsou zmateni. Letošní lednový efekt se totiž nekoná a ačkoli se společnosti prezentují většinou pozitivními čtvrtletními výsledky, na trhu převládají prodeje. Trh klesá i přes pozitivní investiční doporučení a nejinak tomu bylo i na úvod uplynulého týdne, na což nejvíce doplatily technologie. Následující dva dny se však vedle velmi dobrých výsledků trhu a dobrých makrodatech konečně projevila i poměrná "přeprodanost" technologického sektoru, investoři se konečně odhodlali k nákupům a s technologiemi se svezly i ostatní trhy.

Následující dny už na trzích začala úřadovat obava z nadcházejících voleb v Iráku, což mělo vliv zejména na růst cen ropy, a to se v konečném důsledku projevilo zejména na průmyslovém indexu Dow Jones, který na rozdíl od technologického Nasdaqu končil v červených číslech. Poslední den v týdnu se na vývoji na trzích nejvíce podepsala nenaplněná očekávání ohledně růstu amerického HDP, ani mírný pokles však nezabránil tomu, aby trhy neskončily týden v záporných hodnotách (DJIA +0,35%, Nasdaq 0%, S&P 500 +0,25 %).

Obchodování na pražské burze sice nezačalo nijak výrazně, již v průběhu pondělního odpoledne však tuto situaci změnily svou aktivitou akcie Českého Telecomu a v prudkém růstu pokračující Unipetrol. Ten se v průběhu týdne ukázal jako největší tahoun trhu a mezitýdenně si připsal až dvouciferný procentní růst (+12 %). Pomohly

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

mu k tomu zejména spekulace o ponechání akcií na burze i po převzetí společností PKN a také rekordní tržby dceřinné společnosti Paramo. Téměř deset procent růstu si připsal také Telecom, který v týdnu těžil zejména z optimistických doporučení, i z očekávání úspěšného prodeje firmy.

Pozitivní vývoj v tomto týdnu zaznamenal také tabákový koncern Philip Morris který se dostal výrazně nad hranici 18 000 Kč za akcii. Celkově si však růst připsaly všechny společnosti obchodující se v segmentu SPAD. V průběhu týdne se jako nejzásadnější zprávy pro vývoj trhu ukázaly překvapivé snížení základní úrokové sazby centrální bankou o čtvrt procentního bodu a přijetí společnosti Orco Property k obchodování ve SPADu od úterý 1.února. Nic tak nebránilo BCPP, aby opět atakovala svá dlouhodobá maxima (PX-D +3,8 %, PX 50 +4,3 %).

Na mimoburzovním RM-Systému bylo hlavní událostí týdne jednání ve věci žaloby o náhradu škody vzniklé bývalým C.S Fondům, obchodovaných nyní pod názvem AKRO Energetiky a AKRO Kapitálových výnosů. Žalobě společnosti AKRO bylo v celém rozsahu vyhověno a ČR byla uložena pokuta 1,114 mld. Kč s příslušenstvím. Fondy měly tento týden pozastaveno obchodování, které ale bude ode dneška obnoveno a lze tedy očekávat zajímavý vývoj cen u podílových listů těchto fondů.

Zajímavý vývoj jsme sledovali i u ostatních podílových fondů kde mohli být investoři s vývojem kurzů většinou spokojenější než v týdnu předešlém. Po dlouhé době se ale v červených číslech ocitl jeden z fondů peněžního trhu, IKS Peněžní trh (-0,02 %). Ten si

Nemovitostní fondy - investice do jistoty? Více ZDE

to však vynahradil ve statistice čistých prodejů, kde uplynulý týden jasně dominoval (+271,9 mil. Kč.).

Výkonnostně si nejvíce přilepšily smíšený fond IKS Balancovaný (+2,60 %), následovaný akciovým fondem ISČS Sporotrend (+2,27 %), které jakoby chtěly investorům ukázat, že jejich výkonnost v uplynulém roce nebyla vůbec náhodná. Na třetím místě se umístil opět smíšený AKRO mezinárodní flexibilní (+1,37 %).  Nedařilo se fondům fondů, které se po předešlém úspěšném týdnu poněkud propadly, ostatně na samém dně tentokrát skončily dva akciové fondy společnosti ČPI, fond Nové ekonomiky (-1,51 %) a fond farmacie a biotechnologie (-1,65 %).

V Čistých prodejích se dařilo všem skupinám fondů, opět však platí, že statistiky dluhopisových a akciových fondů drží dva fondy ISČS; Sporotrend (75,1 mil. Kč) a Sporobond (50,1 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,27% ČPI Farm a biotech. -1,65%
ČPI Rop. a energet. 0,83% ČPI Nové ekonomiky -1,51%
ISČS-EUROTREND 0,68% ČPI Globálních značek -0,76%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,78% ČSOB Kvanto korunový -0,07%
ISČS-SPOROBOND 0,59% ISČS-BONDINVEST -0,04%
IKS DLuhopisový 0,54% ČSOB Bond Mix -0,02%
Fondy fondů IKS Fond fondů  -0,62%        
ISČS-GLOBALTREND -0,94%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,12% IKS Peněžní trh -0,02%
ČSOB výnosový 0,04% Pioneer-Sporokonto 0,03%
ČPI Peněžního trhu 0,03%      
Smíšené IKS Balancovaný 2,60% ČSOB Nadační -0,19%
AKRO mezinárodní flexi 1,37% Růstový fond nadací -0,07%
ISČS Výnosový 1,10% ČSOB Kvanto kombin. 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 271,9 ISČS-EUROTREND -18,0
ISČS SPOROINVEST 155,9 IKS Světových indexů -7,0
ISČS-SPOROTREND 75,1 IKS Fond fondů  -6,4

Zdroj: UNIS

Jistota a minulá výkonnost, jinak to nejde

Příkladem toho, čím se při investování řídí domácí investoři, jsou fondy společností KBC/ČSOB a ING. V případě čistých prodejů společnosti KBC/ČSOB (+217,9 mil. Kč) je patrná jednoznačná orientace na produkty s nízkou mírou rizika a nejlepších čistých prodejů tak dosahují fondy peněžního trhu (KBC Multi Cash ČSOB SKK Kap. +52,6 mil. Kč), nebo fondy zajištěné (ČSOB Světový Click+ USD 4 +32,5 mil. Kč). Asi ne náhodou tato společnost  umisťuje na náš trh nejvíce zajištěných fondů (naposledy před dvěma týdny to byly fondy ČSOB Světový Click+ USD 4 a ČSOB Světový Click+ 16).

Naproti tomu společnost ING (celkově za minulý týden +34,7 mil. Kč) o tvorbě zajištěných fondů ani neuvažuje, naproti tomu ale sklízí úspěchy v prodeji ING Českého akciového fondu (+45,0 mil. Kč), který v uplynulém roce zaznamenal skutečně výjimečnou výkonnost.

Posun v kauze KTP

Dne 25.1. rozhodla správní rada Garančního fondu obchodníků s cennými papíry (GFOCP) o zahájení výplaty záloh na náhrady za nevydaný majetek klientů bývalého obchodníka KTP Quantum. Výplata by mohla zahájit už v březnu a GFOCP pro tento účel vyhradil částku 332,1 mil. Kč. Výplaty však komplikuje několik soukromoprávních žalob i trestních řízení a definitivní výpočet tak nebude možné provést dříve, než budou pravomocně ukončeny všechny soudní spory o náhrady a jejich výpočet.

Jak dlouho budou podle vás ignorovat čeští investoři rizikovější formy investic? Myslíte si, že je dobré orientovat se při výběru fondu jeho minulou výkonností?