Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se kterou bankou do zahraničí?

aktualizováno 
Pokud cestujete častěji do zahraničí, měl by tím být ovlivněn také výběr banky, která vám poskytne platební kartu. Proč? Správnou volbou banky pro tento účel totiž můžete značně ušetřit.

Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit cenu, za kterou získáte finanční prostředky, kterými hodláte disponovat v zahraničí. Není proto od věci probrat se jednotlivými z nich a pak správně zvolit takovou kartu, která vám zajistí v zemi, do které hodláte odcestovat, nejlevnější valuty. Zapomeňme teď na cenu samotné karty, jejího vedení apod. Zaostříme na aspekty, které se váží přímo k jejímu používání.

Prvním z nich, který je zřejmě nejmarkantnější, je poplatek za výběr z bankomatu. Tento poplatek zaplatíte všem tuzemským bankám bez výjimky a proto ho jmenujeme na prvním místě. Porovnáte-li jednotlivé banky z tohoto pohledu, zjistíte, že rozdíl mezi tou nejlevnější (GE Capital Bank, Komerční banka) a tou nejdražší (Union banka), je více než dvojnásobný. Při výběru částky ekvivalentní deseti tisícům korun tak zaplatíte u nejdražší banky na poplatcích o celých 200 Kč, tedy o 2% více, než u banky nejlevnější. Už tento fakt sám o sobě je pro mnohé pádným důvodem pro změnu karty, potažmo jejího poskytovatele.  

Banka poplatek za výběr z bankomatu při výběru v přepočtu na 10 000 Kč zaplatíte
ČSOB 80 Kč + 0,5% 130 Kč
Citibank 100 Kč + 0,5% 150 Kč
GE Capital Bank 0,5%, min. 100 Kč 100 Kč
HVB Bank 100 Kč + 0,5% 150 Kč
Komerční banka 1%, min. 100 Kč 100 Kč
Raifeisenbank 1%, min. 125 Kč 125 Kč
Union banka 2,5%, min. 75 Kč 250 Kč
Živnostenská banka 105 Kč + 0,5% 155 Kč
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5% 150 Kč
eBanka 1,5%, min. 140 Kč 150 Kč

Zajímají vás informace na téma zabezpečení platebních karet? Naleznete je v následujících článcích:

 Jak se chránit před zneužitím karet?

Karta v cizině: kdo ji ztratí, hodně platí

Za fotku na kreditce si pěkně připlatíte

Další služba, která patří vedle výběru z bankomatu mezi dvě nejvyužívanější, je platba za zboží či služby v obchodní síti. Faktem je, že všechny naše velké banky tuto službu poskytují absolutně zdarma.

Další faktor, který je třeba vzít v potaz, představuje kurz, za který vám banka poskytne požadovanou měnu. Nejběžnějším typem kurzu, který má mezi bankami opět pouze jedinou výjimku, je kurz devizy – prodej. Výjimkou, o které je řeč, je tentokrát Citibank. Ta totiž k tomuto účelu používá kurz, který si stanovuje sama společnost Europay, vydavatel karet Eurocard/MasterCard a Maestro. Ten je rozdílný nejen pro každý den, ale rovněž pro každý stát, ve kterém provedete transakci. 

Pokud byste chtěli kurz sledovat a nakupovat či vybírat z bankomatu podle toho, zda je kurz v den provedení transakce příznivý či ne, připravte se na to, že vám to u mnohých bank nebude nic platné. Některé banky sice k přepočtu peněz, které vám poskytnou v zahraniční měně používají kurz, který je

Pokud vás zajímají další informace na téma platební karty, naleznete je spolu s mnoha články v naší specializované sekci ZDE.

aktuální v den nákupu či výběru z bankomatu v zahraničí (Raiffeisenbank, GE Capital Bank, Citibank), ovšem ostatní používají ten, který je aktuální v den zúčtování. Protože však zúčtování může trvat i celý měsíc (k čemuž se ještě dostaneme), budou nejspíš jakékoli vaše spekulace o možném pohybu kurzu zbytečné.

A teď ke zmíněnému dni zúčtování. Je to v podstatě den, kdy se vám transakce skutečně projeví na vašem běžném účtu. Doba, po kterou bude trvat, než se vám objeví pokles vašich finančních prostředků na vašem účtu, se dá velice těžko specifikovat přesně. A proto i když se na ni zeptáte na zákaznické lince vaší banky, dostanete velice neurčitou odpověď. Záleží totiž na různých faktorech, které ovlivňují rychlost přenosu informací od místa v zahraničí, kde k transakci došlo, až k bance, která spravuje váš účet. To ovšem není pouze problém transakcí provedených v cizině, ale v případě některých bank také na území naší republiky. Podívejme se tedy, jak dlouho uvádí jednotlivé banky, že potrvá, než se vám transakce projeví na vašem účtu. 

Banka doba, než se projeví transakce provedená v zahraničí 
ČSOB závisí na MUZO
Citibank 48 hodin
GE Capital Bank do 15 dnů
HVB Bank až 30 dnů
Komerční banka asi 1 týden
Raifeisenbank min. 1 týden
Union banka do 30 dnů
Živnostenská banka do 14 dnů
Česká spořitelna až 30 dnů
eBanka až 30 dnů

Která banka je tedy vhodná pro nejběžnější transakce prováděné platební kartou v cizině? Za jasného favorita můžeme považovat GE Capital Bank. Nejen, že vede v nejnižších poplatcích za námi sledované transakce, ale navíc můžete v jejím případě sledovat aktuální kurz a zvolit tak, zda je pro vás daná transakce právě výhodná či nikoli. V těsném závěsu za ní pak stojí Komerční banka, jejíž poplatky jsou rovněž minimální, ale která vám už nenabídne využití momentálně platného kurzu.

Naopak, kdybychom se zaměřili na záporné aspekty, pak lze říci, že pokud bychom považovali za nejdůležitější samotný poplatek za výběr z bankomatu, pak se jako největší outsider jeví Union banka. Její poplatek za výběr vyšších částek z bankomatu je opravdu přehnaně vysoký.

Co vaše karta? Zdá se vám teď být příliš drahá nebo vás naopak překvapila další kvalitou? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Další z rubriky

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz