Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm kroků k úspěšnému získání úvěru na bydlení

aktualizováno 
Půjčka na bydlení se dá vyřídit během deseti dnů. Shromáždit potřebné dokumenty trvá ale déle. Při sjednání se ptejte na výši splátek i další poplatky spojené s hypotékou. Jdou řádově do tisíců.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Založit účet, sjednat pojištění, ale hlavně absolvovat mnoho různých jednání, to všechno vás čeká při vyřizování hypotéky.

1. Spočítejte si, zda vám půjčí a za kolik

Než se pustíte do hledání bydlení, zjistěte si, zda vůbec a kolik vám banka půjčí. Namodelovat se dají i různé doby splácení, fixování úroků včetně výše splátky.

2. Porovnejte jednotlivé nabídky na trhu

Většina bank, stavebních spořitelen i makléřských společností má na svých stránkách kalkulačku, podle které si můžete připravit orientační propočet, na kolik hypotéka přijde. Výhoda makléře je v tom, že předloží nabídky více bank, je schopný vyřídit většinu administrativy, a to bezplatně. Často nabídne nižší úroky než banka.

3. Nezapomeňte se zeptat na poplatky navíc

Může se hodit

Nespolehněte se jen na to, že znáte úrokovou sazbu a výši splátky, ptejte se také na poplatky. Některé banky za vyřízení hypotéky nechtějí nic, jiné požadují částku až 0,8 procenta z půjčené sumy. Počítejte také s měsíčním poplatkem za úvěrový účet ve výši 150 či 200 korun, u většiny bank musíte mít navíc běžný účet.

Ptejte se také na sankce při předčasném splacení úvěru. V bance se vám může podařit usmlouvat některé poplatky, či dokonce dosáhnout toho, že vám je odpustí. Nemovitost, kterou za úvěr ručíte, budete muset pojistit, v některých případech budete muset pojistit i sebe. Stačí však zřídit jen rizikové pojištění, nenechte si zbytečně vnutit dražší investiční.

4. Sepište žádost o úvěr

Pokud obstaráte všechny potřebné potřebné dokumenty, můžete sepsat žádost o hypotéku. Přímo v ní stanovíte, kolik let chcete splácet, jak dlouhá má být doba fixace úrokové sazby hypotéky, a jiné podmínky.

Kdo využívá služeb makléře, vyplní žádost s ním. Makléř pak žádost o hypotéku a podklady k ní předává bance a hlídá schválení hypotéky.

Jaké potřebujete doklady k vyřízení hypotéky

Doložení příjmů a výdajů
* Zaměstnanci zajdou do mzdové účtárny a nechají si potvrdit příjmy na formuláři banky, kde si budou brát hypotéku.
* Výpisy z účtu (za tři měsíce), kam chodí výplata. Banka si může zkontrolovat, zda na účet chodí částka, kterou máte na potvrzení od zaměstnavatele.
* Podnikatelé musí k žádosti o hypotéku předložit daňová přiznání za poslední rok či dva.
* Kopie všech úvěrových leasingových nebo pojistných smluv.

Doklady ke kupované nemovitosti
* Nabývací titul k nemovitosti od prodávajícího.
* Kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní.
* Výpis z listu vlastnictví a snímek z katastrální mapy.
Informace hledejte na www.katastralniurad.cz. Budete potřebovat originál orazítkovaný katastrálním úřadem. Výpis pořídíte i na Czech Pointu. Když hypotéku vyřizujete přes makléře, na katastr zajde on.

Odhad nemovitosti
Každá banka má jiné požadavky, někde dostanete seznam smluvních odhadců a odhad s ním vyřídíte sami, jinde zadáte požadavek a zajistíte přístup k nemovitosti. Počítejte s tím, že neplatí, že kupní cena se vždy rovná ceně odhadní. Máte-li makléře, o odhad se vám postará on.

Cena znaleckého posudku se pohybuje od 3,5 do 6 tisíc korun, záleží, zda jde o byt, či dům. U novostaveb většinou zajišťuje odhad developer, klienti ho proto nemusí platit.

5. Před podpisem smlouvy ji pečlivě prostudujte

Pokud banka hypotéku schválí, zpravidla to trvá týden, připraví úvěrovou smlouvu a vyzve vás k jejímu podpisu. Smlouvu si pečlivě prostudujte. Ptejte se na vše, čemu nerozumíte. V této fázi ještě můžete něco upravit. Po podpisu už budete za každou změnu platit a ceníky bank jsou nemilosrdné. Za změnu zaplatíte třeba i 5 tisíc korun.

6. Zajděte si na katastrální úřad

Současně s úvěrovou smlouvou banka připraví podklady k zastavení nemovitosti. V tuto chvíli je však bude podepisovat prodávající, protože nemovitost je ještě v jeho vlastnictví. Nezapomeňte si s ním tento krok vyjasnit při podpisu kupní smlouvy. Často se stává, že se v téhle fázi obchod zasekne: prodávající znejistí, ještě nemá peníze a už má zastavovat nemovitost. Zástavní smlouvu vložíte na katastr a kupní smlouvu den poté. Oba vklady musí mít různé datum.

V tuto dobu přichází čas na vyřízení pojištění nemovitosti. Smlouva je vinkulována ve prospěch banky. Peníze z pojistky by pojišťovna po dobu splácení úvěru nevyplatila vám, ale bance. Nemusíte mít obavu, že by banka vzala peníze a vy byste dům opravovali ze svého. Nemovitost je z těchto peněz uvedena do původního stavu.

7. Začněte čerpat úvěr a splácet

Peníze banka uvolní až na základě podaného návrhu na vklad zástavního práva. Peníze můžou jít buď na účet třetí osoby, do notářské úschovy, nebo na speciální účet u banky. A prodávající je dostane až ve chvíli, kdy je zápis nového majitele na katastru dokončen. Teprve pak se skutečně stanete majitelem nemovitosti. Případně se můžete dohodnout i na tom, že z banky putují peníze rovnou k prodávajícímu, je to však trochu riskantní. Kdyby k zápisu z nějakého důvodu nedošlo, prodávající nemá motivaci situaci s vámi řešit.

Ještě si ohlídejte, nejlépe rovnou ve smlouvě, aby prodávající finančnímu úřadu zaplatil daň z převodu nemovitosti, vy totiž fungujete jako ručitel.

Po výplatě peněz musíte v dohodnutém termínu začít hypotéku splácet. Nezapomeňte však, že dokud hypotéku čerpáte a ještě nesplácíte, platíte bance úroky z vyčerpané částky.

Přibližně dva měsíce před koncem fixace se začněte zajímat o nové sazby.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Další nabídka

Kurzy.cz

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat
Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního ... celý článekNajdete na iDNES.cz