Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm rad, jak nenaletět při investování do akcií

aktualizováno 
MF DNES zmapovala nejčastější prohřešky, kterými se snaží makléři zmanipulovat klienty. Jejich cíl je jasný: přesvědčit investory, aby jim svěřili co nejvíce peněz a zároveň jim zaplatili co nejvíce na poplatcích.
Nenechte se přinutit k unáhleným nákupům a prodejům akcií, chtějte nejdříve analýzu obchodníka. Ilustrační snímek

Nenechte se přinutit k unáhleným nákupům a prodejům akcií, chtějte nejdříve analýzu obchodníka. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První kontakt s cílem přesvědčit vás do investování jde nejčastěji přes telefon. Ozve se vám zástupce obchodníka s cennými papíry či investičního zprostředkovatele, snaží se navázat konverzaci, a když se mu to daří, začne směrovat dotazy směrem k akciím. Jestliže nemáte zájem, jasně mu to sdělte. Pokud vás bude kontaktovat opakovaně, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten může firmu pokutovat. Není výjimkou, že jste bombardováni jednou společností s nabídkou dokola, protože telefonní "seznamy" potenciálních klientů kolují firmou a fluktuace na "lovících" pozicích je vysoká.

Pozor při uzavírání smlouvy, kterou doprovází také vyplnění takzvaného investičního dotazníku. "Když dotazník nevyplníte, jak vám řeknu, nebudete moci pořádně investovat nebo nebudete moci tolik vydělávat." To je časté přesvědčování, kterým se vás budou makléři snažit dostat mezi zkušené investory. Jen tak vám totiž budou moci později servírovat rizikové obchody, z nichž mohou inkasovat největší poplatky. A zároveň budou kryti před vašimi pozdějšími stížnostmi. Proto vyplňte dotazník jen podle sebe, ať vám budou říkat cokoli.

K získání důvěry vás potřebuje makléř ohromit svými znalostmi. Většinou používá jednoduché porovnání všech základních investic, jako jsou akcie, nemovitosti, fondy, měny, komodity, termínové vklady a podobně. V konečném důsledku vám sdělí, že akcie jsou nejlepší, ale aktuálně se na trhu nevyskytuje žádná vhodná příležitost k nákupu. Tím vaši důvěru ještě povzbuzuje.

Jde o to vás přinutit k co nejvíce prodejů a nákupů. Celá akce probíhá úderným telefonátem, kdy se pracovníci v místnosti vzájemně překřikují, aby vzbudili dojem, že daná akcie je "téměř vyprodaná", a tlačí vás k okamžitému uzavření smluv, aniž zmiňují velmi podstatné věci, jako jsou rizika celé operace či poplatky. V krátkém čase vás zasypou argumenty či příklady ze života. Pokud si nejste jisti, chtějte v takovém případě analýzu obchodníka a upozorněte pracovníka, že si chcete jeho doporučení nahrát.

Buďte připraveni na to, že vám makléř bude doporučovat co nejvíce obchodovat, protože jen tak jeho firma může získat poplatky, z nichž převážně žije. Pokud se tedy o svou investici nechcete starat nebo na to nemáte čas, najděte si jiný způsob investování do akcií. Například přes různé podílové fondy nebo vložení peněz přímo do správy obchodníka. V případě větších částek je ojediněle možné si domluvit i to, že si firma bude brát poplatky jen z dosaženého zisku. Tuzemská legislativa tomu však nenahrává. Pokud tedy máte vlastní investiční strategii, nenechte se zviklat do jejího porušování častým obchodováním.

Nevzdávejte se sledování četnosti obchodů. Četnost by se neměla zvyšovat pravidelně koncem měsíce a výši poplatků si srovnávejte s vaším ziskem z jednotlivých transakcí. Žádná transakce nesmí proběhnout bez vašeho souhlasu, ať už písemného či telefonického na nahrávanou linku. Po zadání pokynu je obchodník povinen ho umístit na trh, což si pravidelně ověřujte. Nikdy také nezačněte obchodovat, pokud nevidíte na svůj majetkový účet. Nikdy neobchodujte pod nátlakem, všechny investice dopředu řádně rozeberte.

Dejte si pozor na rady makléřů po telefonu, který není monitorován. Za ně firma nebere žádnou odpovědnost, přitom jsou to právě ony, které nejčastěji stojí na počátku vašich obchodů. Trik je v tom, že zatímco nenahrané doporučení vlastně neexistuje, váš příkaz k prodeji či nákupu už je nahráván a firma může později tvrdit, že jste tak učinili zcela ze své vůle. Když už se dostanete do stavu, že se váš účet nachází hluboko ve ztrátě a máte pocit, že je to kvůli radám firmy, začněte reklamační řízení. Před jeho ukončením raději nevypovídejte vaši smlouvu. Můžete mít potom horší přístup k případným důkazům.
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...
Jak velké (ne)jsou otazníky nad ČNB / BIG EXPERT - české akcie, úrokové sazby: t...

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.