Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sedm rad pro uchazeče o studium VŠ

  14:34
Když vyprchá radost z úspěšné maturity a přestane bolet hlava z její vydařené oslavy, nastane čas pro další zamyšlení. Pokud se absolvent střední školy rozhodl pro vysokoškolské studium, pak ještě zdaleka nemá prázdniny. Má totiž pravděpodobně už na stole pozvánky k přijímacím zkouškám, někdy i z několika fakult. V té situaci může přijít vhod několik rad.

Doporučení první

První rada je sice velmi banální, ale důležitá: přečtěte si pořádně pozvánku! Je na ní nejen datum, hodina a místo konání zkoušky, ale i další požadavky. Dozvíte se také, že se budete muset prokázat občanským průkazem, pokud možno platným, nebo, jde-li o cizince, pasem. Další nezbytností je pozvánka. Obojí bývá pečlivě kontrolováno, i když to znamená často velké časové zdržení u těch oborů, kde se na studium hlásí stovky posluchačů. Důslednou kontrolu a nesmlouvavost při dodržování pravidel lze očekávat i letos, zejména když v médiích proskočily zprávy o možnosti vyslat za sebe na přijímačky někoho jiného, s lepšími předpoklady k jejich zvládnutí. Text pozvánky může obsahovat navíc další pokyny, týkající se kalkulačky, matematických tabulek nebo jiných pomůcek k ulehčení přijímacích testů.

Doporučení druhé

Ponechte si časovou rezervu, i když to bude třeba znamenat odjet z domova prvním ranním, nebo dokonce ještě nočním vlakem. Počítejte s komplikacemi v dopravě, zejména ve velkých městech, i s tím, že zkušební místnost nemusí být přímo v hlavní budově fakulty. Doba na písemnou zkoušku je vymezena, a pokud se skládá z několika časově limitovaných testů, může pozdní příchod znamenat, že první z nich už byl odevzdán, a uchazeč tak ztratil potřebné body.

Doporučení třetí

Pozorně poslouchejte informace pedagogického dozoru. Dozvíte se z nich především o průběhu písemné zkoušky, to je o počtu, řazení a zaměření jednotlivých částí a také o času, který máte na jejich vyplnění. Důležitý je pro vás také způsob zveřejnění výsledků a informace o povolených podpůrných prostředcích, jako jsou třeba kalkulačky, nebo naopak dostanete pokyny, čeho se máte vyvarovat - většinou se kupříkladu požaduje vypnout mobily.

Doporučení čtvrté

Dobře si rozvrhněte čas určený na zpracování testu - seznamte se s celým zadáním a začněte raději u úkolu, jehož řešením jste si poměrně jisti. Důležité je odpovědět správně alespoň na některé otázky, abyste získali nějaké body. K těm složitějším se můžete případně v průběhu zkoušky ještě vrátit. "Zadrhnout" se hned u první, pro vás v té chvíli neřešitelné, vám úspěch nepřinese a na klidu nepřidá.

Doporučení páté

Pokud se vám budou zdát při prvním čtení testy naprosto nezvládnutelné, nepropadejte panice, neodepisujte předem výsledek i vlastní schopnosti. Pokuste se zamyslet - obvykle se přece jen nějaké použitelné vědomosti najdou. Neznervózňujte se tím, že se vám nedaří dosáhnout absolutního počtu bodů, to se povede jen zcela výjimečným jedincům. Důležité je nespadnout pod takzvanou "death line", která odděluje přijaté nebo postoupivší do dalšího kola od ostatních. Pod ní je už většinou konec jakékoliv perspektivy studia na vybrané fakultě v daném školním roce a nepomohou ani případné opravné prostředky včetně odvolání.

Doporučení šesté

Nepředpokládejte, že uspějete s kolektivní prací celých skupin a využíváním středoškolských praktik při plnění zadaných úkolů. Pedagogický dozor si toho obvykle všimne a zakročí, při zvlášť neomalených způsobech hrozí provinilým uchazečům okamžité ukončení zkoušky. Shoda postupů a stejné chyby v testech, časté zejména u matematiky, se dají rozpoznat i dodatečně při hodnocení a výsledkem může být ztráta bodů.

Doporučení sedmé

S přestávkou na odpočinek nebo občerstvení se u zkoušek většinou nepočítá, ale v dodržení obvyklého pitného režimu uchazečům nikdo nebrání - i když otevřít si pivo by asi nebylo to nejvhodnější. V každém případě je pro uchazeče dobré, aby našli přijatelnou míru mezi očekávaným chováním budoucích vysokoškolských studentů a takovou vlastní dobrou pohodou, která by podpořila výsledky jejich zkoušky. Nepodceňujte maličkosti Všechny uvedené rady se mohou zdát dospělým uchazečům o studium vysoké školy nemístné a snižující jejich inteligenci. Věřte, že jsou podloženy dlouholetými zkušenostmi vysokoškolského pedagoga, který jako dozor u písemných zkoušek zažil ledacos.

Pozdní příchody způsobené nasednutím do nesprávného vlaku, bloudění po Praze s marnou snahou nalézt tu správnou fakultu, nebo v ní správnou místnost, zapomenuté nebo neplatné občanské průkazy, ztracené pozvánky, prosby o zapůjčení kalkulačky nebo propisovačky, které uchazeči neměli s sebou nebo jim přestaly fungovat, dokonce i zkolabování v důsledku dehydratace. Nepodceňujte zdánlivé banální maličkosti, i ty by mohly vaši naději na dobré výsledky a přijetí k vysokoškolskému studiu zkomplikovat. Přinejmenším tím, že vás znervózní ještě víc, než už je ze samého faktu zkoušky přirozené. Co budete určitě potřebovat, je soustředění, klid a rozvaha, nutné k uplatnění znalostí právě tehdy, když je to důležité pro vaši nejbližší budoucnost.

Příště: Jak se chovat u ústních zkoušek na VŠ

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...