Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm tipů pro levnější povinné ručení

aktualizováno 
Kdo by nechtěl, v době hospodářské krize dvojnásob, ušetřit tisícovku ročně. Dá se to i u plateb, které musíte uhradit krize nekrize. Jednou z nich je i pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, takzvané povinné ručení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

1. Předejte si bonus v rodině

Novinkou posledního roku je možnost převést si bonus od rodinného příslušníka. Ten, kdo si koupí první auto a začínal by s nulovým bonusem, může mít rovnou až poloviční slevu třeba od tatínka. Ale pozor na podmínky, třeba u Generali pojišťovny a Wüstenrot se při nehodě bere sleva ze všech smluv v rodině.

tip

Česká pojišťovna – pro nové řidiče nebo pro majitele nových vozidel je tu možnost přenést si bonus od svého rodinného příslušníka a začít rovnou se slevou, která může dosahovat až 50 procent a vztahuje se na tři další auta v rodině.
ČSOB Pojišťovna – bonus až 50 % na jakýkoliv počet vozů stejné kategorie, nakopírovaná sleva se každý rok snižuje o 5 procent.

2. Do konce roku pořídíte výhodněji

Kdo uvažuje, že pojišťovnu vymění, měl by si pospíšit. Smlouvy uzavřené do konce roku, i když budou platit třeba až od února, získáte za stávající cenu. Navíc na podzim přicházejí už tradičně i slevy a akční nabídky.

Vyberte si povinné ručení podle nabídek pojišťoven

Dnes už však neplatí absolutně, že by pojišťovny měnily sazby jen počátkem roku. S oblibou nové (vyšší) ceny vyhlašují na jaře či na podzim, tedy v období, kdy si lidé kupují auta nejčastěji. "Podzimní zdražování už zvládly pojišťovny Allianz, v průměru o 12 procent, a ČPP o 6 procent, ČSOB Pojišťovna zvýší ceny od ledna o 5 procent, Hasičská vzájemná o 13 procent, ale většina pojišťoven si nechává nové sazby až na jaro," uvádí Pavel Ronovský ze serveru Top-Pojištění.cz, který se zabývá porovnáváním cen pojistek.

tip

Allianz – když se zavážete ke spoluúčasti, pokud zaviníte nehodu, získáte slevu na pojistném 6 procent (spoluúčast 5 000 korun) nebo 11 % (spoluúčast 10 000 korun).

3. Další slevy získejte za jízdu bez nehod

Dobří řidiči získají od všech pojišťoven bonusy, za každý rok bez nehody jim přibude na konto sleva 5 procent. "Povinné ručení v tomto systému oslaví v příštím roce 10 let, proto dosáhne většina řidičů maximálního bonusu 50 procent. Ale může to být i víc," uvádí Jan Žalčík ze serveru Srovnávač.cz.

tip

ČPP – nabízí 15procentní slevu pro řidiče, kteří nezpůsobili za 10 let pojištění žádnou nehodu. Navíc pro nové klienty nabízí Superbonus, slevu 10 až 27 procent, pokud v uplynulých 3 letech nezpůsobili nehodu (zařadí je při segmentování do výhodnější skupiny).
ČSOB Pojišťovna – Sleva dobrého řidiče ve výši 30 % pro nového klienta, který doloží, že měl již dříve u některé z pojišťoven uzavřené povinné ručení a po dobu alespoň 12 měsíců nezavinil nehodu. Podmínkou je, aby mu bylo alespoň 29 let nebo aby šlo o fyzickou osobu podnikající na IČO.

4. Sjednejte si víc pojistek u stejné firmy

Ušetřit na povinném ručení můžete i využíváním dalších produktů u stejné pojišťovny, mluví se o takzvaném propojištění. A nemusí to být jen havarijní pojištění, ale třeba i pojistka domácnosti, nemovitosti či životní pojištění nebo penzijní připojištění. Slevy se pohybují mezi pěti a deseti procenty. Pozor, když se sleva váže na životní pojištění, nemusí být výhodná – když životní pojistku z jiných důvodů nepotřebujete, je to sleva koupená dost draze.

tip

Allianz a Wüstenrot – 10% sleva pro klienty, kteří mají u pojišťovny jiné dlouhodobé pojištění.

5. Nakupujte po síti

tip

ČPP – sleva 15 % za sjednání na stránkách pojišťovny.

6. Plaťte jednou ročně a převodem

Nižší pojistné zaplatíte, když si vyberete roční frekvenci splácení místo několika měsíčních nebo čtvrtletních splátek. Naopak, když chcete platit jednou za čtvrt roku, vybírejte pojišťovnu, která področní platby nenavyšuje. Jsou to například Česká pojišťovna, Axa, Generali, Slavia a Wüstenrot. Ušetříte i za převody peněz, pokud zaplatíte bankovním převodem nebo kartou. "Zatímco před pěti lety více než polovina motoristů platila povinné ručení složenkou, dnes je to jen necelá třetina," uvádí Václav Bálek z České pojišťovny.

tip

ČPP – sleva 7 procent za platbu jednou ročně.

7. Porovnávejte nabídky a využijte akce

Zkuste na internetu využít srovnávací servery makléřských společností. Zjistíte třeba, že vaše dieselové auto vyjde o polovinu levněji u pojišťovny, která nestanovuje hranice podle objemu motoru, ale podle jeho výkonu.

Další stokoruny můžete ušetřit, když nebudete nikam chodit a smlouvu uzavřete přes počítač. Tuto možnost nabízejí téměř všechny pojišťovny. Pro pojišťovnu to znamená nižší náklady, poskytuje řidičům slevu, většinou deset procent.

tip

Uživatelsky příjemné jsou například www.srovnavac.cz, www.top-pojisteni.cz a www.netfinance.cz.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Další z rubriky

Vichřice páchají značné škody. Co pojišťovny uhradí a co odmítnou

Ilustrační snímek

Největší škody na majetku způsobil v Česku v roce 2017 orkán Herwart. Celkový účet, který vystavil pojišťovnám za...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz