Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfe, máte padáka

  10:00aktualizováno  10:00
OBMĚNA MANAŽERŮ prospívá firmě. Po třech letech na stejné pozici totiž většina vedoucích trpí provozní slepotou. Navíc sotva přijde s něčím novým.

Jste otrávení ze svého nadřízeného. A on z vás. Roky stojíte před stejnými problémy, řešíte stejná nedorozumění. Oba jste unavení, pasivní. Nejen proto se v některých firmách manažeři střídají na postech ve stylu „škatulata, hýbejte se“.

Dobré zkušenosti s „kolečky“ manažerů po různých pozicích mají v Českém Telecomu. Většinou jde o změnu místa zhruba na stejné úrovni. Ale i generální ředitel jde někdy pracovat do call centra, aby byl v přímém kontaktu se zákazníky.

„Není na škodu, když se manažer vrátí občas ke kořenům svého oboru,“ říká Rostislava Gordon-Smith, výkonná ředitelka pro lidské zdroje Českého Telecomu. Vedoucí pracovník podle ní střídáním různých pozic násobí své zkušenosti a znalosti. Tím zvyšuje svou cenu nejen pro firmu, ale na trhu práce obecně. „Samozřejmě jsou tu pak snahy takového člověka přetáhnout jinam, ale je na firmě, aby si všestranné manažery udržela,“ dodává Gordon-Smith.

NENECHTE SI UJÍT
Petr Blažek
Ptejte se šéfa retailu KB na mobilní banku
Mobilní banka - ovládání účtu přes mobil. Jaké výhody má oproti běžnému GSM bankovnictví? Není klasická forma banky v mobilu pro klienta výhodnější?

past
Ať ženy nekopírují muže. Ony mají lepší zbraně
O tom, proč je ve firmách stále málo ženmanažerek, vedou ekonomové, zástupkyně ženských hnutí, zaměstnavatelé i personalisté nekonečné debaty.


Víno, vinotéka
Rosé: Víno pro letní pohodu
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou?

Občasná obměna šéfů prospívá i zaměstnancům. Zatímco s jedním nadřízeným si nemusí padnout do oka a pod jeho vedením podávají stěží průměrné výkony, jiný z nich dokáže vytěžit zlato. „Pozitivum vidím i v tom, že všichni tak získají celistvější obraz o fungování firmy a seznámí se, ať přímo nebo zprostředkovaně, s problémy na jiných odděleních,“ uzavírá ředitelka pro lidské zdroje.

Životnost šéfa? Tři roky

„Optimální doba setrvání na jednom místě je pro manažera, který teprve buduje firmu, tak pět let. Ale ve stabilní velké společnosti trpí takzvanou provozní slepotou už po třech letech,“ míní Barbora Tomšovská, ředitelka firmy Wrightson Urquhart, zabývající se vyhledáváním manažerů. „Tehdy už člověk sotva přinese něco nového. Pokud nemá možnost projevit se i jinak, přestane chodit do práce s chutí něco měnit a řešit,“ říká. Podle ředitele poradenské firmy Robert Half Petra Mutinského každá rozumná firma umožní svým manažerům širší záběr - ať je to práce na jiné pobočce, či na novém projektu. „Každopádně, když manažer cítí, že už na své pozici nemá co dát, měl by dát šanci jiným,“ dodává s tím, že v praxi to většinou takhle nefunguje - ke škodě firmy i zaměstnanců.

Manažeři věrní sami sobě

„Vzpomínám na ty lidi s láskou, myslím, že je to oboustranné. Chtěli, abych zůstal. Říkal jsem jim i nepříjemnou pravdu, ale z té beznaděje jsme se dostali,“ říká krizový manažer Stanislav Konkolský o svém působení ve frýdecko-místeckých Válcovnách plechu. Ty vytáhl z dluhů a díky němu dostávají zaměstnanci zase výplaty. Do firmy, kde funguje zaběhnutý systém, by nešel - není to pro něj výzva.

Podobně uvažují jiní odborníci, kteří se nechají najímat dočasně -interim manažeři. Pokud to není v silách firmy, dokážou změnit její podnikatelský záměr nebo prosadit změnu řízení. „Jejich činnost je někdy zevnitř firmy sabotována, protože odhalují problémy,“ říká Pavel Mohrmann z Interim Consulting. Manažeři věrní spíše sobě než jedné firmě mohou být inspirací těm, kteří dlouho a pasivně sedí na jednom místě. V čem? Sice na pozvání, ale krize řeší otevřeně, přímo, nebojí se změn. Jsou ochotni vyslechnout každého zaměstnance, aby rozkryli příčiny problémů. A protože by nedostali zaplaceno, kdyby věc nedotáhli do konce, jsou ve všem, co dělají, důslední.

Měli by šéfové pracovat na dobu určitou?

  • Ano, jinak se na svém postu moc „zabydlí“ 75 %
  • Ne, ať jsou na jednom místě, jak dlouho to půjde 25 %

Zdroj: jobdnes.cz


Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz