Šéfe, zasloužím si více peněz

  9:53aktualizováno  9:53
Žádný šéf není nadšen, když jeho zaměstnanec požaduje více peněz. V mnohých případech se vyjednávání o zvýšení platu podobá chůzi po tenkém ledě. I tady je obezřetnost na místě.

Zaměstnanec má právo na zvýšení platu v závislosti na čase, pokud je to ošetřeno smlouvou (tedy například po zkušební době), nebo na základě zvýšení odpovědnosti ve své pozici. Zaměstnavatelů, kteří v takových případech přijdou s nabídkou vyššího platu sami, není mnoho. Z jejich strany totiž jde o nepříjemné zvýšení mzdových nákladů.

"Zaměstnavatel právem očekává, že se mu taková investice vrátí. Proto je pro něj zvažování zvýšení platu zaměstnance důležitým a pochopitelně těžkým rozhodnutím," říká Milan Novák z poradenské společnosti Grafton Recruiment. Těžké to mají zaměstnanci malých soukromých firem. Tam zaměstnavatel až příliš pociťuje, že dává peníze z vlastní kapsy. Podobné je to i ve velkých firmách, kde se k žádosti o zvýšení platu vyjadřují i dvě úrovně vedoucích pracovníků.

Určete svou cenu

Mnoho zaměstnanců dělá chybu, že si předem neujasní, o jakou částku chtějí plat zvýšit. Během jednání pak odkryjí nejistotu, které šéf využije proti nim.

Související článek na  téma "Co s narůstajícími přesčasy"najdete ZDE

Zaměstnanec je ve výhodě, když šéf navrhne částku na zvýšení jako první (ale to se málokdy podaří). Poté lze totiž se zdůvodněním doložit, že by mohla být vyšší. Své nároky však zaměstnanec nesmí přehánět. "Důležité je, aby požadovaná částka vycházela z finančních možností společnosti a z jejích zvyklostí a firemní kultury," říká Kateřina Jungová z poradenské společnosti AAR Agency.

Jak jsme spokojeni s platy?

Spokojenost zaměstnanců s platem (%)

spokojen                spíše spokojen    spíše nespokojen      nespokojen
se svým platem 5      32                        42                               21

s vyhlídkami        3      23                        43                               27

na zvýšení platu (zbytek do 100 % neví)

Spokojenost zaměstnanců a podnikatelů

spokojenost/nespokojenost (podíly v %)

                                                     zaměstnanci     podnikatelé/ živnostníci
se svým platem                                 37/63                          75/25
s vyhlídkami na zvýšení platu            26/70                         49/32

Správné načasování

Není vhodné navštívit šéfa s žádostí o zvýšení platu například den před jeho odjezdem na dovolenou, kdy je myšlenkami úplně jinde. Možná ve spěchu na žádost nejprve bezmyšlenkovitě kývne, ale po svém návratu o ní nebude vědět zhola nic ­ pokud si dotyčného nezapamatuje jako nediplomatického otravu. Stejně tak není vhodný ani pátek. V pondělí se zase na šéfa hrne řada povinností pro nadcházející týden.

Je třeba vyhlédnout si chvilku klidu a dobré nálady. A to v návaznosti na dobu, kdy žadatel dosáhl výraznějších úspěchů. Mýlí se ten, kdo měsíc před jednáním o zvýšení platu vysedává v práci dlouhé hodiny přesčas v domnění, že si vedoucí všimne jeho přínosu pro firmu. "Naopak každý dobrý šéf víc ocení, pokud zaměstnanec plní řádně své úkoly a pracuje efektivně v rámci dané pracovní doby," říká Kateřina Jungová. Nevyplatí se ani přijít v roli prosebníka, jenž nemá na živobytí, či napadat práci svých kolegů, kteří "za stejnou práci berou víc než já".

Proč přidat právě vám?

Chcete vědět, jak na tom po mzdové stránce opravdu jste? Srovnejte svůj plat s ostatními zaměstnanci v ČR on-line!Výše uvedená otázka z úst zaměstnavatele nesmí nikoho zaskočit. Je zapotřebí odpovědět argumenty, přičemž ten nejpádnější přichází až nakonec ­ kvůli podtržení účinku těch předešlých. Málokdo vysype důvody pro zvýšení svého platu na místě z rukávu. Proto je důležité se na takové jednání se šéfem předem důkladně připravit. Argumenty pro přidání peněz mohou být: dosažení výkonů, které přinesou lepší zisk, zefektivnění organizace, větší objem práce při zastupování nepřítomných spolupracovníků, zvyšování kvalifikace. Není na škodu, když se zaměstnanec zmíní, co ještě hodlá udělat ­ je však nutné to splnit!

Nenechte se odbýt

Odmítnutí žádosti nepovzbudí, nicméně není dobré se spokojit pouze s ním. Zaměstnavatel by měl věcně a jasně vysvětlit, proč ke zvýšení platu nemůže dojít. Žadatel musí z šéfovy kanceláře odejít s vědomím konkrétního termínu, kdy se jednání bude opakovat, případně co by na sobě měl do té doby vylepšit. Údaj o termínu typu "někdy si o tom zase promluvíme" nebo "příště to zvážíme" je alibistický a vypovídá o osobních i profesionálních "kvalitách" zaměstnavatele.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Firemní vánoční večírky jsou stále oblíbené, jako odměna však nestačí

Ilustrační snímek

Vánoční balíček nebo čokoládová kolekce od ředitele jako dárek k Vánocům možná potěší, většina zaměstnanců však očekává...

Česko zažívá boom minipivovarů, brzy nebude mít pivo kdo vařit

V pivovarství chybí především technické profese.

Pivo údajně vymysleli před šesti tisíci lety Sumerové, ale asi nejvíce přirostlo k srdci Čechům. Každý muž u nás týdně...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz