Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové vědí málo o fungování svých firem

aktualizováno 
Šéfové nemají dostatek informací o správném fungování své firmy a nemohou tak správně rozhodovat. Důvodem je nedostatek kvalitních informací, které nelze specifikovat jednoduchým finančním ukazatelem. Tento fakt vyšel ze studie společnosti Deloitte.

Zdaleka ne všichni šéfové mají ucelený přehled o firmě | foto: Profimedia.cz

Nefinanční ukazatele jsou významné pro několik základních rovin v rámci fungování firmy. Projevují se ve výročních zprávách jednotlivých společností, v hodnocení ratingu společností při jejich žádosti o dotaci z EU, váží se k primárním emisím akcií. Mluvíme tak například o informacích typu: sociální odpovědnost společnosti, péče o odborný růst zaměstnanců, podnikatelská historie, závislost na hlavním odběrateli, řízení vlivu společnosti na životní prostředí, atd.

Ačkoli se nejedná o žádné nové ukazatele, přesto je zřejmé, že jim vedení tuzemských i zahraničních firem přikládá nedostatečnou váhu a nedokáže s nimi kvalitně operovat, jak ukazují výsledky testu, kterého se zúčastnilo 175 výkonných ředitelů a členů představenstev.

Finanční data mají navrch
Ze studie vyplynulo, že ačkoli většina respondentů (83 %) vnímá rostoucí požadavky trhu na nefinanční ukazatele (nejen trh samotný, ale také tlak ze strany sdělovacích prostředků, lobbyistů atd.), přesto věnují větší pozornost finančním ukazatelům. Sledování finančních údajů vyhodnotilo jako vynikající nebo velmi dobré 87 % respondentů, ovšem pouze 29 % podobných odpovědí zaznělo na stejnou otázku ohledně údajů nefinančních.

Přes 37 % respondentů uznává rozhodující vliv nefinančních ukazatelů na správné fungování firmy. Pokud bychom chtěli rozebrat názory respondentů na jednotlivé nefinanční ukazatele, pak největší význam byl přiložen spokojenosti zákazníků (52 %), výkonnosti a spokojenosti zákazníků (38 %) a například inovaci pak 28 %.

Špatné měkké informace
Jako hlavní důvod pro nesledování nefinančních ukazatelů uvedli dotázaní šéfové firem nedostatečnou kvalitu a spolehlivost tzv. „měkkých informací“. Potřebovali by zejména kvalitnější informace o: spokojenosti zaměstnanců (58 % resp.), zákazníků (48 % resp.), vývoji nových výrobků a služeb (36 % resp.), kvalitě řízení (35 % resp.). Naproti tomu potřebu zkvalitnit finanční údaje pociťuje jen pětina dotázaných.

Ačkoli je špatný postoj šéfů k nefinančním údajům z testu patrný, přesto spatřují ve větším zaměřením na ně možnost ochrany před ztrátou důvěry firmy (49 % resp.). 40% respondentů je přesvědčeno, že je ke sledování těchto ukazatelů donutí tlak zákazníků, kteří jsou čím dál lépe informováni o trhu např. prostřednictvím internetu, rostoucí světová konkurence (podle 38 % odpovědí), regulační a kontrolní instituce (32 %), nutnost inovovat produkci (29 %), sdělovací prostředky (26 %), případně nevládní a občanské organizace (16 %).

popisekŘEDITELKA:
důvěřuje lidem?
Kde jsou chyby?
Zatímco zájem vrcholových manažerů o nefinanční údaje stoupá, nedostávají je v potřebné míře a kvalitě. Podle 55 % respondentů je to proto, že nejsou dostatečně rozvinuté nástroje a metody zjišťování těchto údajů. 49 % soudí, že je za tím určitá skepse lidí z firmy, zda nefinanční data mohou vůbec nějak úspěšnost podniku ovlivňovat Pro 44 % respondentů tkví příčina ve stanovení odpovědnosti a 41 % odpovědí odkazuje na neznalost práce členů výkonného managementu a představenstev s měkkými daty. 

21 % soudí, že je to kvůli nemožnosti porovnání s údaji od konkurence, 19%respondentů soudí, že šéfové prostě nemají čas na práci s nefinančními ukazateli. 6% účastníků průzkumu se obává, že by údaje mohla získat konkurence.

Závěry ze studie jsou optimistické. Růst zájmu společností o nefinanční ukazatele údajně roste.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...
Výsledek parlamentních voleb z pohledu CZ akcií - pozitivní pro CME, Kofolu, PMČ...

České parlamentní volby jsou minulostí . S končily jednoznačným vítězstvím hnutí ANO, které získalo 29,64 % hlasů. Vedl... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.