Sehnat solidní přivýdělek bývá složité

Proč chodit do zaměstnání, když jsou inzertní rubriky přeplněné nabídkami velmi dobře placené příležitostné práce, ke které, jak se v nich píše, je třeba jen píle a touha zbohatnout? Kdyby byly pravdivé, žije si polovina obyvatel České republiky v přepychu. Žel nejsou. Za většinou z nich se skrývá prodej redukční kúry, která už několik let nejde na odbyt, případně hry typu letadlo, v nichž si na své přijde zakladatel, který nachytá co nejvíce důvěřivců. O solidní práci v nich často zavadí jen zřídka.

Nabídka "normální" práce je naštěstí od té nesolidní většinou na první pohled k poznání. Neslibuje horentní výdělky během velmi krátké doby a bývá u ní, narozdíl od pochybných inzerátů, uveden kontakt obvykle i se jménem firmy a adresou.

Kde si lze nejčastěji přivydělat? Oblíbenou prací studentů, ale i aktivních důchodců jsou například brigády v prodejnách velkých obchodních řetezců. Jako pokladní, skladník či za doplňování zboží do regálů si lze přijít i na pět až devět tisíc korun měsíčně. Zhruba stejná odměna se nabízí i vrátným či recepčním na zkrácený úvazek. Těžší práce například dělnické profese v pekárně přinesou za měsíc zhruba pět až šest tisíc korun.

Zejména mezi ženami jsou velmi oblíbené úklidové práce. Lze totiž zpravidla dohodnout dobu úklidu, například ve večerních hodinách (ve firmách) či dopoledne (v rodinách), tak aby vyhovovala oběma stranám. Za hodinu se platí obvykle okolo padesáti korun. Ještě o deset i více korun na hodinu si může vydělat hospodyně, která například kromě úklidu i žehlí. Agentury, které je posílají do domácností ale na ně zpravidla kladou větší nároky. Musí mít například čistý trestní rejstřík, být v dobrém zdravotní stavu - tuto práci například nemohou vykonávat lidé s nemocnými zády, někdy jsou uchazeči povinni projít i psychotesty.

Pro studenty a mladší ročníky se zase hodí roznášení letáků. Za kus zastrčený do schránky se platí i třicet haléřů. Pět hodin roznášení týdně, tak může přinést zhruba dva tisíce korun.Zejména mezi ženami jsou velmi oblíbené úklidové práce. Lze totiž zpravidla dohodnout dobu úklidu, například ve večerních hodinách (ve firmách) či dopoledne (v rodinách), tak aby vyhovovala oběma stranám. Za hodinu se platí obvykle okolo padesáti korun. Ještě o deset i více korun na hodinu si může vydělat hospodyně, která například kromě úklidu i žehlí. Agentury, které je posílají do domácností ale na ně zpravidla kladou větší nároky. Musí mít například čistý trestní rejstřík, být v dobrém zdravotní stavu - tuto práci například nemohou vykonávat lidé s nemocnými zády, někdy jsou uchazeči povinni projít i psychotesty.

Například ženy na mateřské dovolené si mohou přivydělat i jako distributorky kosmetiky, pro zástupce obou pohlaví se hodí i dráha prodejce pojištění či stavebního spoření. Při této činnosti záleží především na šikovnosti konkrétního člověka, odměna se totiž počítá jako provize procentem z uzavřených smluv.

Je podle vás v republice snadné najít solidní přivýdělek?

 

Odpověděl nám Jaroslav Novotný, spolumajitel realitní kanceláře RAK

 

"Pokud je slovo solidní myšleno s trochou ironie, tak myslím, že si určitě dost lidí může 'přijít na solidní přivýdělek'. Prostředí na to je. Řekl bych ovšem i to, že pokud chce někdo odvést solidní (bez ironie) práci, tak i tento prostor existuje. Je to jen otázka vůle a chuti pracovat. 

obchodní řetězce: práce pokladní, skladník, doplňování zboží: 5000 až 9000 měsíčně

recepční, vrátný: 5000 až 7000 měsíčně

dělnické profese v pekárně: 5000 až 6000 měsíčně

hospodyně: 2000 až 5000 měsíčně

prodejce kosmetiky, zboží z katalogů, pojišťovací poradce: provize jedno až několik procent z uzavřené smlouvy, prodaného zboží

Poznámka: částky jsou orientační

Daně z příjmů

závislá činnost na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti, o provedení práce a podobně

1/ pracovník nepodepíše prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti

  • do 3000 korun měsíčně strhává a odvádí daň 15 procent zaměstnavatel
  • nad 3000 korun měsíčně strhává zaměstnavatel 20 procent jako zálohu

Pozor! Zaměstnanec je povinen podat daňové přiznání na formuláři A

2/ pracovník podepíše prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti

  • není třeba podávat daňové přiznání
  • zaměstnavatel sám strhává zálohy podle výše příjmů
  • živnostenské oprávnění podává se daňové přiznání
  • příjmy osvobozené od daně z příjmů
  • do 10 tisíc korun, pokud jde o příležitostné činnosti, například prodej vlastnoručně zhotoveného výrobku, zeleniny ze zahrádky, pronájem auta, vozíku, a podobně

Sociální pojištění

  • v případě, že je člověk zaměstnán, odvádí za něj pojistné zaměstnavatel
  • osoby samostatně výdělečně činné odvádějí pojistné v případě, že si v roce 2001vydělají více než 3300 měsíčně

Kdy se neplatí?

  • v případě, že člověk pracuje na základě dohody o provedení práce
  • z příležitostných příjmů (práce nepřesahující sedm po sobě jdoucích dní v kuse nebo u výdělků menších než 400 korun měsíčně)

 Zdravotní pojištění

  • v případě, že je člověk zaměstnán, odvádí za něj pojistné zaměstnavatel
  • osoby samostatně výdělečně činné odvádějí pojistné samy, informace o tom, jak a kolik je třeba platit, lze získat u zdravotních pojišťoven

Kolik si lze přivydělat, aby člověk nepřišel o nárok na důchod?

  • po dobu dvou let poté, co vznikne nárok na důchod, maximálně dvojnásobek životního minima
  • po uplynutí této lhůty neomezen

Vidíte problém v tom, jak si přivydělat k platu? Nalezli jste nějaký originální nápad, jak si zvednout měsíční příjmy? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dob