Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujete zjistit, kolik peněz a komu dlužíte? Dejte si pozor na šmejdy

Kdo je pečlivý, ten nepochopí, ale je to tak: spousta lidí neví, komu dluží a kolik přesně. K půjčce dnes stačí pár kliknutí na internetu nebo telefonát a to se pak snadno ztrácí přehled. V dalším díle seriálu Jak se zbavit dluhů vám poradíme, kde získat informace o závazcích.
Část 1/2
Ilustrační snímek

Když žádáte o oddlužení, není vaší povinností vzpomenout si na každou půjčku, exekuci, nedoplatek. Věřitelé se ke svým právům musí přihlásit sami na počátku insolvenčního řízení. Ale je ve vašem zájmu mít v závazcích pořádek. Třeba proto, abyste si ujasnili, že sice dlužíte, ale ještě by se to dalo zvládnout konsolidační půjčkou – i kvůli ní se budete muset uskromnit, je to však menší zásah do života než insolvence či exekuce.

Nepřehlédněte

Přečtete si první díl seriálu Jak se zbavit dluhů

Oddlužení má od 1. června nová pravidla. Jaké nastanou změny

Navíc najdou se i dluhy, o kterých člověk prostě neví. Třeba vám ukradnou doklady a půjčí si. Přestěhovali jste se a zapomněli na pokutu, která přišla ještě na starou adresu. Přestali jste platit pojištění a mysleli si, že když vám pojišťovna vypověděla smlouvu, je vše vyřešeno. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy jeden z manželů dělá dluhy za zády druhého.

Kde se dozvíte, jaké máte závazky? Nikde vám neřeknou vše na počkání a najednou. Budete muset pátrat.

1. Prohledejte šuplíky i e-maily

Nejprve zkuste najít vše, na co si dokážete vzpomenout, sami. Vytiskněte si výpisy z účtů, dohledejte příjmy, které by mohly být půjčkou. Stejně tak výdaje, které by mohly být splátkami. Najděte smlouvy. Prohlédněte hromádku neotevřených dopisů, které by mohly být upomínkami. A nezapomeňte na elektronickou komunikaci – projděte e-maily i esemesky.
Udělejte si přehled od koho, kolik a kdy jste si půjčili. Kolik jste zatím splatili. Je nějaká splátka zpožděná?

2. Zeptejte se v registrech a u soudu

Obraťte se na registry dlužníků. Pamatujte si, že informace, které u nich získáte, pocházejí jen od členských společností. Zavedené registry jsou Solus, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. V nich si půjčovatelé obvykle zjišťují, jestli řádně splácíte své závazky, i to, zda už nemáte půjček moc, tedy jestli nejste takzvaně předlužení.

„Telefonní a online krátkodobé půjčky se ve standardních registrech objevují zřídkakdy. U nich nezbývá než zpytovat svědomí, pátrat v e-mailech či v esemeskách“ říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Solus
Eviduje pozitivní (mám závazky a splácím je) i negativní (se splácením jsem v prodlení) informace o klientech. Členské organizace: 57 společností, banky, nebankovní finanční instituce, ale i telefonní operátoři či dodavatelé energií.

Výpis obsahuje data z rejstříku Solus, centrální evidence exekucí a insolvenčního rejstříku. Do registru se záznam dostane, když dluh převyšuje 500 korun a klient neuhradí tři po sobě jdoucí splátky, u nových smluv stačí dvě opomenutí. Záznam z registru nezmizí hned poté, co klient své dluhy zaplatí – pro posouzení bonity a důvěryhodnosti zákazníka je důležitá i skutečnost, že v minulosti své závazky porušil. Informace se v registru uchovává až tři roky – podle typu pochybení. www.solus.cz
CENA: do 250 korun podle typu výpisu a formy jeho zaslání.

Crif
Spravuje dva registry: Bankovní registr klientských informací (BRKI, www.cbcb.cz) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI, www.cncb.cz). Společně provozují portál www.kolikmam.cz. Evidují pozitivní i negativní informace o klientech. Ty se v registrech uchovávají až čtyři roky po ukončení smluvního vztahu. Opožděné splátky se v nich objeví při každé měsíční aktualizaci dat. Do BRKI dodává data 25 bank, do NRKI 37 leasingových a úvěrových společností.
CENA: Písemný výpis z jednoho registru 200 korun + poštovné (z Bankovního i Nebankovního registru se žádá zvlášť); elektronický výpis 100 korun.

Centrální evidence exekucí
Najdete v ní informace o probíhajících exekucích. Pozor však, ne o všech. Neobsahuje údaje o výkonech rozhodnutí vedených soudy, exekucích vedených orgány státní správy a samosprávy, finančními orgány či zdravotními pojišťovnami. Evidence je veřejná – nahlédnout do ní může kdokoli, lze se tedy informovat i na někoho jiného než na sebe. Údaje jsou vymazány 15 dní poté, co exekuční řízení skončilo. www.ceecr.cz
CENA: Poplatek za jednu informaci je 60 korun. První informace je, zda na člověka je, či není vedena exekuce. Pokud chcete vědět více, je to druhá informace. Tento výpis seženete i na poštách.

Informace ze soudu
Dotaz na vlastní dluhy lze směřovat i na příslušný okresní nebo obvodní soud v místě trvalého bydliště. Ten bezplatně poskytne výpis vašich věřitelů, kteří v minulosti soudně vymáhali své pohledávky. Pak je třeba věřitele kontaktovat a zjistit, kolik jim stále dlužíte, případně o kolik dluh narostl kvůli takzvanému příslušenství – například nákladům soudního řízení a exekuce.

3. Napište půjčovatelům i poskytovatelům služeb

Všechny dluhy výše uvedenými způsoby neodhalíte. Mohli jste si třeba půjčit u nějaké minispolečnosti, která není partnerem registrů a věc ještě nedospěla k exekuci. A problém je i v tom, že věřitelé mnohdy své pohledávky prodávají: půjčili jste si od společnosti A, dlužíte Béčku.

Vyplatí se proto spolupracovat s velkými inkasními společnostmi, které mohou pracovat pro vašeho věřitele, nebo dokonce mohly váš dluh odkoupit samy. Kontakty naleznete v Asociaci inkasních agentur.

Pokud jste v situaci, kdy opravdu nevíte, komu všemu dlužíte, měli byste kromě registrů pro jistotu obeslat i své dodavatele pravidelných služeb – dodávka energií, telefon, internet, nájemné. 

Dotaz nemusí mít formální podobu. Stačí prostý dopis či e-mail: „Potřebuji zjistit, zda je na mé jméno a rodné číslo vaší společností evidována nějaká dlužná částka a případně v jaké výši.

4. Nezapomeňte na úřady

V každém případě oslovte i úřady. Obec, to hlavně kvůli platbám za odpady, psy, vodné, kanalizaci a podobné poplatky. Finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu, to zejména v případě, že jste nějakou dobu podnikali či měnili zaměstnání a před nástupem do nové práce si udělali „volno“. Za tu dobu totiž musíte zdravotní pojištění hradit ze svého. Pokud jste jako podnikatel dováželi nějaké věci ze zahraničí, není od věci oslovit s dotazem i celní správu.

5. Dejte pozor na šmejdy

Čtěte také

Peněz máte méně, než byste potřebovali, dejte si o to větší pozor, abyste nikomu neplatili zbytečně. To by se snadno mohlo stát u registrů, ve kterých není patrné, odkud získávají data a jak jsou údaje aktuální. Vyberou poplatek, ale informace, které dostanete, nejsou k ničemu. 

Typickým příkladem je takzvaný Centrální registr dlužníků, který slibuje výpis za 300 korun jednorázově či kontrolu dluhů za 2 000 korun na pět let. Operuje na webu www.cerd.cz nebo www.centralniregistrdluzniku.cz. Služby tohoto registru nedoporučujeme.

O věrohodnosti registru svědčí třeba i to, že když si rozkliknete negativně hodnocené firmy, naleznete tam i takové informace jako „Jsme v Česku, tak vysílejte české filmy a seriály“.

Stejně tak si dejte pozor na ty, kdo slibují, že vám za poplatek pomohou s oddlužením. Připomínáme, že žádost o oddlužení mohou soudu podat jen advokáti, exekutoři, insolvenční správci, notáři či ministerstvem akreditované organizace – jejich seznam naleznete na webu sako.justice.cz. Nikdo jiný vám opravdu nepomůže, maximálně z vás bude tahat další a další peníze.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...