Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest nástrojů obrany malých a středních firem proti finanční krizi

aktualizováno 
Nejlepší obrana je útok. Podnikatelé by v době krize měli bojovat o své udržení. Hledání nových zákazníků, obměna vlastního produktu, marketingové kroky, to vše po zralém zvážení je nástrojem útoku proti problémům.

Bankovní krize | foto: ČTK

Nástroje útoku proti krizi pro malé a střední firmy

1/ Pořádek v řízení. Někteří držitelé certifikace podle ISO ani neví, k čemu jim tento nástroj může posloužit. Získali certifikát jen proto, aby se mohli účastnit veřejné soutěže, a po dosažení cíle zapomínají na procesy uvnitř firmy a nechají si dobře nastavený systém rozpadnout před očima.

Organizační schéma firmy dává možnost zamyslet se nad tím, zda některé pozice nejsou neefektivní. Nabízí možnost zamýšlet se stále a dokola nad přerozdělením sil i úkolů na ty pravé lidi. Dobře rozdělené pracovní povinnosti a jejich efektivní provázanost včetně důsledného běhu dokumentů šetří čas i peníze.

2/ Schopný manažer na jakémkoliv stupni řízení by měl dokonale zvládat své povinnosti, rozumět jim a umět se ozvat, pokud nabývá dojmu, že jeho úkoly nejsou vždy efektivní. Dobrý manažer musí zvládat měkké dovednosti, umět komunikovat všemi směry, řídit stresové situace a být pro svůj tým majákem v bouři. Pokud tomu tak není, je jeho tým v určitém, ale trvalém stádiu rozkladu.

3/ Plánování je jedním z nejdůležitějších nástrojů řízení. V dřívějších dobách – tedy před sametovou revolucí - bylo plánování zbytečnou a hodně přebujelou administrativou. Plánovaly se pětiletky a jejich předčasné plnění pro udělování ocenění. Plán ale zůstává nezbytným nástrojem podnikání. Konfrontuje představy podniku s realitou. Zejména krátkodobé plánování umožňuje přijímat včas opatření, pokud dochází k propadům ve výnosech firmy.

4/ Kvalitní marketing je jedním ze základních nástrojů obrany proti krizi. Patří sem především umění nabídnout, umění prodat a umění rozšiřovat prodej. Součástí toho je i průzkum trhu, zkoumání, jaký zájem je o náš produkt a proč zájem upadá. Je nezbytné zkoumat i obchodní partnery. Jaksi jsme si navykli prodat komukoliv, kdo projeví zájem, a následné nesplacené pohledávky na mnohých firmách visí jako zhoubný nádor.

5/ Právní jistota je tím, co firmu ochrání před nečekanými sankcemi vzniklými především ze stížností zvenku i zevnitř. Nastavení správných obchodních i pracovněprávních smluv je jen základem pro klid. Korektní vztahy s obchodníky i zaměstnanci jsou vždy na místě. Mnoho problémů působí firmám nespokojení zaměstnanci, kteří jsou schopni v zájmu uspokojení svých potřeb zaútočit na zaměstnavatele s plnou silou svých poznatků.

Do této oblasti patří i bezpečnost práce. Provádět pravidelná povinná školení zaměstnanců, udržovat zákonem stanovené evidence, ochraňovat zdraví svých lidí. Pracovní úraz zaviněný nedostatečnou ochranou zaměstnanců zlomí vaz firmě i v době vysoké prosperity.

6/ Motivace je kouzelné slovo. I upadající firma může motivovat své pracovníky k akci, k nápadu a ke zvýšené aktivitě. Umět vytvořit prostředí zdravé vzájemné důvěry je asi to nejdůležitější. Zaměstnanec, který vidí, že tvrdě bojujete i za něj, jdete příkladem, umíte se vzdát svých výhod, pokud je to třeba, nastoupí k veslu Vaší lodě a bude s Vámi veslovat ke břehům, pochopí-li, že jde i o jeho život a že se na něm nevozíte.

Dokud nezačneme sami pociťovat ztrátu výnosů a dokud nezačnou chybět peníze na úhrady závazků, se zdánlivě nic neděje. Tak, jak při sametové revoluci jedni cinkali klíči na náměstích a druzí seděli u kalkulaček, přichází opět čas, kdy někteří dokážou včas zareagovat a budou schopni problémy ustát. Ti ostatní, kteří budou jen čekat a divit se, ti se prostě položí, protože umí jen to, co se už jednou naučili.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz